Çay dökülmesi ardından mavi ekran hatası

Bilgisayarıma soğuk çok az çay döküldü (çay bardağının dibinde kalanın bir kısmı) anında fişi çekip bilgisayarı iyice kuruttum geri taktım mavi ekran hatası alıyorum BIOS'a geldim ve sorunsuz çalışıyor. Bütün parçalar BIOS üzerinden gözüküyor fakat sorum şu BIOS üzerinden bu duruma yapabileceğim bir şey var mı ve bir parça bozulmuş olabilir mi? Format + yeni Windows kurulumuna bu durum düzelir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fişi çektiğiniz için Windows sistem dosyaları bozulmuştur. Temiz kurulumla düzelecektir.

Donanımsal bir bozulma ihtimali yüzde kaçtır BIOS üzerinde bütün donanımlar görünüyor.

Dosya Ekleri

• downloadfile.jpg
    downloadfile.jpg
    150,9 KB · Görüntüleme: 43
Donanımsal bir bozulma ihtimali yüzde kaçtır BIOS üzerinde bütün donanımlar görünüyor.

Elektrik kesintisi ile işletim sistemim hiç bozulmadı, kafamdaki "niye öyle bir şey olsun" sorusuna cevap veremediğim için pek anlam veremedim ancak boş yere demiyorlardır o da olabilir. Ben direkt donanımsal olduğunu düşünüyorum. Çayın nereye döküldüğünü gördün mü?

elektrik kesintisi ile işletim sistemim hiç bozulmadı, kafamdaki "niye öyle bir şey olsun" sorusuna cevap veremediğim için pek anlam veremedim ancak boş yere demiyorlardır o da olabilir. ben direkt donanımsal olduğunu düşünüyorum. Çayın nereye döküldüğünü gördün mü?

Tam olarak nereye döküldüğünü görmedim açıkçası kasanın içinde sıvı tespit edemedim ama birçok sıvı toz filtresinin üstünde kalmıştı ayrıca çay direkt olarak kasaya değil de bardaktan düşen damlalar uçtu ama yine de düşer düşmez bilgisayar yeniden başlattı ve ben beklemeden fişi çektim.
Donanımsal bir arıza olsa şu an çoktan patlak vermişti bir yerinden. :)
Kuşkunuz varsa Memtest86, hdsdos gibi donanım sağlık testleri yapabilirsiniz.

Masaüstüne gelemiyorum maalesef şifre yerinde hemen mavi ekranı veriyor ardından yeniden başlatıp otomatik kurtarma başlıyor yazısı geliyor ve orada donup kalıyor.

Tam olarak nereye döküldüğünü görmedim açıkçası kasanın içinde sıvı tespit edemedim ama birçok sıvı toz filtresinin üstünde kalmıştı ayrıca çay direkt olarak kasaya değil de bardaktan düşen damlalar uçtu ama yine de düşer düşmez bilgisayar yeniden başlattı ve ben beklemeden fişi çektim.

Bilgisayar kendisi mi yeniden başladı? Kasa ön panel bağlantısına damlamış olabilir. Eğer öyle ise bağlantıdaki iki ucu kısa devre yaptıran çay başka bileşenlere de kısa devre yaptırıyor olabilir. İyice kontrol etmeni öneririm.

Bilgisayar kendisi mi yeniden başladı? Kasa ön panel bağlantısına damlamış olabilir. Eğer öyle ise bağlantıdaki iki ucu kısa devre yaptıran çay başka bileşenlere de kısa devre yaptırıyor olabilir. İyice kontrol etmeni öneririm.

Kontrolünü nasıl sağlarım kasanın içinde gözle görülür sıvı olmadığına eminim.

Ve evet kendisin yeniden başladı ben beklemeden çektim fişi.
Donanımsal bir arıza olsa şu an çoktan patlak vermişti bir yerinden. :)
Kuşkunuz varsa Memtest86, hdsdos gibi donanım sağlık testleri yapabilirsiniz.

@Ellie Williams hocam haklı çıktınız şu an bilgisayardan yazıyorum bütün parçaların testlerini yaptım hepsi sorunsuz çalışıyor sistem sadece kendini safe moda almış her şey yolunda destekleriniz için teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı