.ccc uzantılı virüsten nasıl kurtulunur?

devildrummer

Kilopat
Yer
Marmaris
Arkadaşlar merhaba. Bugün büyük bir yanlış yaptım. Bir abimin laptobuna .ccc uzantılı virüs bulaşmış. Baya kötü bir şey olduğunu gördüm bu virüsün. İçinde kurtarabilecek olan dosyaları almak için harddiski çıkartıp kendi kasama taktım. Ethernet kablosunu söktüm ne olur ne olmaz diye fakat keşke takmasaymışım. Çünkü diski taktıktan sonra, verileri kontrol ederken, herhangi bir dosyayı açmadığım halde bilgisayar deli gibi kasmaya başladı. Hemen kapattım PC'yi. Şu an Hiren's Boot CD'den giriyorum siteye. C'de olan verilerimi aktarıyorum başka disklere. Bulaşma ihtimali var mıdır? C'yi hemen biçimlendirme yapayım mı yoksa herhangi bir işlem yapayım mı? Lütfen bu durumdan kurtulmama yardım edin, 4 TB'lık verimin gözlerimin önünde kül oluşunu izlemek istemiyorum :(
----------------------------------------------------
Bu arada @Murat5038 beyin başka bir konuda verdiği komutları gerçekleştiremiyorum. Sistem Tarama raporu isteyecektir fakat sanal OS olduğu için program kurma imkanım yok.

Son düzenleme:
Harddiski takarak hata ettiniz. Antivirüs kurulu değil miydi sistemde? Bulaşabileceğini hiç mi düşünmediniz?
Zaten olan olmuş. Artık ana dosyayı etkisiz hale getirerek bazı dosyaları kurtarılabilir. @Murat5038

Diğer konuda cevabı vermiştim. Tekrar:
Zararlı bulaşan diskte olan sistemde temiz önyükleme yapıp diğer diski takabilirsin. Tabi zararlıyı tekrar açmadığın sürece. Ancak tekrar söylüyorum şifrelenmiş dosyaları kurtarmanın şuanlık yolu yok.

Virüslü diski biçimlendirdim. Kendi diskimde ki C bölümüne de biçimlendirdim. Sıfır kurulum yapacağım şimdi. İnşallah bulaşmamıştır. Orijinal Eset Antivirüs kullanıyorum. Onun yerine Kaspersky satın alıp tarama yapacağım. Bir şey çıksın çıkmasın bir de MalwareByte ile tarama yapacağım.

Taramalar tamamlandı. Sonuç temiz. Bilgisayarı dün gece kapattım taramalardan sonra. Şimdi geri açtım dosyalarımı kontrol ettim herhangi bir .ccc uzantılı dosya yok. Bir kaç gün daha bekleyeceğim inşallah bir şey çıkmaz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı