UPS'nin bilgisayara etkisi nedir?

kaloxfurkan

Centipat
Daha fazla  
Bilgisayarda akıcılık problemi var. Çok fazla şey denedim sorunun elektrik altyapısı olduğuna karar verdim. Geceleri bu olay düzeliyor. İnternet fiber kullanıyorum 3 tane operatör denedim çözüm olmadı. Bende sorunun elektrik olduğunu karar verdim bu olayı yaşayan az insan var bilen bilir. Oyunlarda 500 FPS üstü ve 144 Hz monitör kullanıyorum 2 senedir sürekli gecikme ve adam görmeden ölme ve ekran sanki 60Hz gibi bulanık olma sorunları mevcut ve bunu bilgisayar ve ekipman değiştiğim halde çözemedim. Şimdi iyi bir UPS bu sorunu çözer mi? UPS tam olarak ne işe yarıyor? Düzgün olmayan elektrik altyapısını düzenleyip bilgisayara daha iyi elektrik veriyor mu? Bu gibi sorularıma cevap arıyorum. Şimdi de teşekkürler.

Hocam UPS; elektrik gittiğinde herhangi aksi durum olmamasına karşı müthiş bir aygıttır. Elektrik yokken sana elektrik vermeye devam eder tabi belli bir limiti de var. İçi akü ile dolu olan bir tür aygıt sonuçta.
UPS'in en iyi yanı elektrik dalgalanması gibi durumlarda sistemi korumasıdır.
Bundan birkaç sene önce evimde UPS mevcuttu. Çalışma frekans aralığı az olan (mesela 55-60 Hz gibi) cihazlarda kullanıyordum ki, herhangi bir dalgalanma durumunda arıza çıkartmasın.

Ama eğer ev içi tesisatta problem varsa, UPS çözüm olmayabilir, ona pek emin değilim.

Bilgisayarda akıcılık problemi var. Çok fazla şey denedim sorunun elektrik altyapısı olduğuna karar verdim. Geceleri bu olay düzeliyor. İnternet fiber kullanıyorum 3 tane operatör denedim çözüm olmadı. Bende sorunun elektrik olduğunu karar verdim bu olayı yaşayan az insan var bilen bilir. Oyunlarda 500 FPS üstü ve 144 Hz monitör kullanıyorum 2 senedir sürekli gecikme ve adam görmeden ölme ve ekran sanki 60Hz gibi bulanık olma sorunları mevcut ve bunu bilgisayar ve ekipman değiştiğim halde çözemedim. Şimdi iyi bir UPS bu sorunu çözer mi? UPS tam olarak ne işe yarıyor? Düzgün olmayan elektrik altyapısını düzenleyip bilgisayara daha iyi elektrik veriyor mu? Bu gibi sorularıma cevap arıyorum. Şimdi de teşekkürler.
Monitör çoklu prize mi bağlı? UPS akımı dengeler ve elektrik kaynaklı monitörde dalgalanma varsa önüne geçebilir evet. Sistemini de ani elektrik kesintilerinde korur. Ama monitörü akım korumalı bir prize tek başına takarak kontrol edebilirsin öncelikle. O şekilde de dalgalanma sorunun çözülebilir.

Monitör çoklu prize mi bağlı? UPS akımı dengeler ve elektrik kaynaklı monitörde dalgalanma varsa önüne geçebilir evet. Sistemini de ani elektrik kesintilerinde korur. Ama monitörü akım korumalı bir prize tek başına takarak kontrol edebilirsin öncelikle. O şekilde de dalgalanma sorunun çözülebilir.

Bu sorunu biliyor musunuz bilmiyorum ama gerçekten saçma bir sorun var. Görüntü geçikmesi ve akıcılık problemi var FPS oyunlarında 2 sene önce oynadığım oyunlar şu an çok farklı geliyor. Bu sorun çıktığı gün direk anladım bir şeylerin ters gittiğini. 2 sene oldu ama bir çözüm bulamadım. Priz değiştiriyorum biraz iyi olur gibi oluyor sonra çalıştıca problem devam ediyor. Her şeyi denedim. Binanın elektriklerinde genel bir yetersizlik var ama sorun tam olarak nedir onu bilemiyorum. Farklı prizlerde falan deneyince akıcılıkta hep bir değişim oluyor. Sonra yine eskiye dönüyor.

Hocam UPS; elektrik gittiğinde herhangi aksi durum olmamasına karşı müthiş bir aygıttır. Elektrik yokken sana elektrik vermeye devam eder tabii belli bir limiti de var. İçi akü ile dolu olan bir tür aygıt sonuçta.
UPS'in en iyi yanı elektrik dalgalanması gibi durumlarda sistemi korumasıdır.
Bundan birkaç sene önce evimde UPS mevcuttu. Çalışma frekans aralığı az olan (mesela 55-60 Hz gibi) cihazlarda kullanıyordum ki, herhangi bir dalgalanma durumunda arıza çıkartmasın.

Ama eğer ev içi tesisatta problem varsa, UPS çözüm olmayabilir, ona pek emin değilim.

Sorun büyük ihtimal elektrik altyapısı parazitlenmesi veya dalgalanması artık bilemiyorum. Elektrikçi geldi baktı sigortada bir şeyler değişti ama oldu dedi gitti. Biraz iyileşti sonra bilgisayar çalışmaya devam ettikçe geçikme ve akıcılık kaybı fazlalaşıyor. Aynı sistem internet monitör yakın bir arkadaşımda var yürüme mesafesi çok fark ediyor oyunların akıcılığı. Tam olarak UPS bu sorunu çözer mi bilemiyorum. Forumda biraz araştırırsanız bu sorunun tek çözümü ev değiştirmek olarak diyorlar. 5 senedir burada oturuyorum 2 sene önce başladı bu problem önceden binanın yarısı boştu kalabalıklaşınca başladı.

Hocam dairelere çekilen tesisatta parazitlenme olabilir.
Size tavsiyem, bilgisayarı suanki hali ile tam yüke sokun. CPU ve GPU tam yükteyken değerleri not edin. En azından herhangi bir durumda bu değerleri kıyas edebilirsiniz. (Kaç watt çekiyor, kaç amperle kaç volt geliyor)
Yerinizde olsam, çok uğraş gerektirecek ama kasayı hatta monitörü başka bir evde takar çalıştırır öyle test ederdim.
Çünkü ev tesisatından şüphe duyuyorsunuz ve kesinliği de yok sanırsam.

Bunun dışında, ev içerisindeki diğer aygıtlarda bir sorun var mı? Elektrik dalgalanması gibi durumlar sadece bilgisayarı değil, beyaz eşyaları da etkileyebilecek bir durum.

Ayrıca bilgisayarın takılı olduğu prizde, fazla watt çeken aygıt kullanmamaya çalışın.
Ayrıca daire içi sigorta kutusunda kaç adet sigorta mevcut, bu sigortalar kaç amperlik? Eğer tek sigorta ise akım yetmeyebilir. Tek fazdan çıkış bütün daireye yetmeyebilir.

Hocam dairelere çekilen tesisatta parazitlenme olabilir.
Size tavsiyem, bilgisayarı şu anki hali ile tam yüke sokun. CPU ve GPU tam yükteyken değerleri not edin. En azından herhangi bir durumda bu değerleri kıyas edebilirsiniz. (Kaç watt çekiyor, kaç amperle kaç volt geliyor)
Yerinizde olsam, çok uğraş gerektirecek ama kasayı hatta monitörü başka bir evde takar çalıştırır öyle test ederdim.
Çünkü ev tesisatından şüphe duyuyorsunuz ve kesinliği de yok sanırsam.

Bunun dışında, ev içerisindeki diğer aygıtlarda bir sorun var mı? Elektrik dalgalanması gibi durumlar sadece bilgisayarı değil, beyaz eşyaları da etkileyebilecek bir durum.

Ayrıca bilgisayarın takılı olduğu prizde, fazla watt çeken aygıt kullanmamaya çalışın.
Ayrıca daire içi sigorta kutusunda kaç adet sigorta mevcut, bu sigortalar kaç amperlik? Eğer tek sigorta ise akım yetmeyebilir. Tek fazdan çıkış bütün daireye yetmeyebilir.

Evimde çok fazla eşya yok 1+1 ev ampulleri çok değişiyorum patladıkları için. Dediğim gibi evin prizlerine elektrikçi getirtip baktırdım çok ekstra bir şey yapmadı normal dedi gitti. Bilgisayarı sıfır değiştirdim sırf bilgisayar yüzündendir diye ama oda değilmiş. İnternet olarak 3 tane operatör denedim yine aynı sorun. Bilgisayar fişini tek bir prize bağlı denedim yine olmuyor. Bilgisayarım ilk açıldığında akıcılık biraz var ilerleyen saatlerde açık kaldıkça çok daha kötü oluyor. Farklı bir evde deneme olayı bilgisayar yeni olduğu ve eski sistemde de aynı olduğu için onu denemedim. Sigortanın içinde 9 tane tuş var biri ana hepsini kapatan tuş. Amper olarak üzerinde yazmıyor 40 30ma yazıyor parantez içinde de 3000 yazıyor. Schinder marka sigorta. Ne yaptıysam çözüm olmadı.

Hocam siz sanırım binanın elektrik panosuna baktınız, ben daire içi olan sigorta kutusundan bahsetmiştim. Bu arada yanılmıyorsam, baktığınız sigorta değil, kaçak akım rölesi.
İnternet olarak neden operatör değiştirdiniz onu anlamadım. Bilgisayarın donanım ve güç kaynaklı olan akıcılık probleminin internetle bir bağı yok ki.

Bir wattmetre alıp kendiniz değerleri ölçebilirsiniz.
Mesela, bilgisayarın fişini wattmetreye taktınız. Bilgisayarı açtıktan hemen sonra CPU'yu stres testine sokun, ısı probleminiz yoksa yarım saat boyunca stres testi yapın. Stres testini yapmadan önce arka planda herhangi bir program açık olmasın. CPU tam yükte çalışacağı için, belirli bir TDP aralığında (65 watt - 90 watt gibi) çalışacağı için, değerleri süre boyunca takip edin. Herhangi bir dalgalanma oluyor mu görmüş olursunuz.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    62,8 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Hocam siz sanırım binanın elektrik panosuna baktınız, ben daire içi olan sigorta kutusundan bahsetmiştim. Bu arada yanılmıyorsam, baktığınız sigorta değil, kaçak akım rölesi.
İnternet olarak neden operatör değiştirdiniz onu anlamadım. Bilgisayarın donanım ve güç kaynaklı olan akıcılık probleminin internetle bir bağı yok ki.

Bilmediğim için internet kaynaklıda olabilir dediğim için bu dediklerim 2 sene içinde denediklerim yani. Dairemin içindeki sigorta kutusu bu.

Mesela, bilgisayarın fişini wattmetreye taktınız. Bilgisayarı açtıktan hemen sonra CPU'yu stres testine sokun, ısı probleminiz yoksa yarım saat boyunca stres testi yapın. Stres testini yapmadan önce arka planda herhangi bir program açık olmasın. CPU tam yükte çalışacağı için, belirli bir TDP aralığında (65 watt - 90 watt gibi) çalışacağı için, değerleri süre boyunca takip edin. Herhangi bir dalgalanma oluyor mu görmüş olursunuz.

Anladım dediğinizi ilk fırsatta yapacağım.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-05-14 at 21.11.19.jpeg
    WhatsApp Image 2024-05-14 at 21.11.19.jpeg
    71,4 KB · Görüntüleme: 16
Hocam bu arada elektrikçi geldiğinde sigortanın klemenslerini kontrol etti mi?

Ben evde yoktum dediğine göre sigorta kutusunda bazı kablolar bağlanmamıştı. O en üstteki tek sigorta indiği zaman bir etki olmuyordu ona baktı prizleri kontrol etti. Başka bir şey demedi.

Hocam dediğiniz aleti aldım ve test ettim yardımcı olur musunuz rica etsem değerler normal mi diye. Stabil bilgisayar çalışırken 110 ile 120 arası W çalışıyor. CPU stres testinde ise 180 - 190 arası. Stabil olarak teat yapmayınca 112 de çalışıyor.

Dosya Ekleri

• C6E60BCF-8CED-4CC9-9AC0-ADEC33F43680.jpeg
    C6E60BCF-8CED-4CC9-9AC0-ADEC33F43680.jpeg
    72,5 KB · Görüntüleme: 12
  • 0B6B52B6-6F0C-4BD2-849C-DD668E0135EC.jpeg
    0B6B52B6-6F0C-4BD2-849C-DD668E0135EC.jpeg
    147,4 KB · Görüntüleme: 9
  • CE9CE8D0-6D0D-4136-9173-3AE52C87DF6D.jpeg
    CE9CE8D0-6D0D-4136-9173-3AE52C87DF6D.jpeg
    76,6 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Yeni konular