CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 İçin Bir Kez Daha Özür Diledi

PC sürümünü kastığı için iade eden yüz binler yok ki. Ne gerek var optimize etmeye? Yarın bir gün fan yapımı modlar ile FPS arttırırsınız, daha ne?

Hayatımda gördüğüm en saçma savunma. Ben bir oyuna para veriyorsam o oyunun olabildiğince kusursuz olmasını isterim. Ve bunu fan yapımı modlar ile değil, Core oynanış ile almayı istemek benim en doğal hakkımdır. Abi modla düzeltiliyor ya diye yapılan bir argümanın benim sözlüğümde hiçbir anlamı yoktur. Madem ben düzeltiyorum, o halde ben de para kazanacağım demektir ve firma bana yaptığım iş için para ödemelidir. Bethesda'yı her seferinde yerin dibine sokmamın en temel sebebi bu kafa yapısı işte. Siz sorunlara tepki göstermezseniz, firmalar da " nasıl olsa kimse bir şey demeyecek, uğraşma geç." demeye alışır ve siz bu düşüncenin sonucu olarak " oyunu oynayamıyorum diye gelip burada milletten yardım aranmaya devam edersiniz. CD PROJEKT RED itibarını felaket bir biçimde zedeledi. Olacağı söylenen birçok özellikten yoksun ve bitmemiş bir oyunu oyunculara sunmanın direkt o kişinin suratına küfür etmekten zerre farkı yok.

Şimdi siz yine de böyle davranmak istiyorsanız, devam edin. Ancak daha sonra farklı bir firmada aynı olay olduğunda ne firma hakkında olumsuz bir görüş belirtin ne de buradan çözüm bekleyin.

Gidin ve fan yapımı modları bekleyin bize dediğiniz gibi.

PC sürümünü kastığı için iade eden yüz binler yok ki. Ne gerek var optimize etmeye? Yarın bir gün fan yapımı modlar ile FPS arttırırsınız, daha ne?
Neden fan yapımı modlar ile oyunu oynamak zorunda kalayım ki? Bethesda itibarı yüksek bir firma olduğu için Skyrim'de kimse sesini çıkarmadı (Unoffical Patch). Bu oyunda öyle bir durum olması firma için hiç iyi olmaz. Çok fazla eleştiri alır ve itibarı büyük ölçüde zedelenir.

Hayatımda gördüğüm en saçma savunma. Ben bir oyuna para veriyorsam o oyunun olabildiğince kusursuz olmasını isterim. Ve bunu fan yapımı modlar ile değil, Core oynanış ile almayı istemek benim en doğal hakkımdır. Abi modla düzeltiliyor ya diye yapılan bir argümanın benim sözlüğümde hiçbir anlamı yoktur. Madem ben düzeltiyorum, o halde ben de para kazanacağım demektir ve firma bana yaptığım iş için para ödemelidir. Bethesda'yı her seferinde yerin dibine sokmamın en temel sebebi bu kafa yapısı işte. Siz sorunlara tepki göstermezseniz, firmalar da " nasıl olsa kimse bir şey demeyecek, uğraşma geç." demeye alışır ve siz bu düşüncenin sonucu olarak " oyunu oynayamıyorum diye gelip burada milletten yardım aranmaya devam edersiniz. CD PROJEKT RED itibarını felaket bir biçimde zedeledi. Olacağı söylenen birçok özellikten yoksun ve bitmemiş bir oyunu oyunculara sunmanın direkt o kişinin suratına küfür etmekten zerre farkı yok.

Şimdi siz yine de böyle davranmak istiyorsanız, devam edin. Ancak daha sonra farklı bir firmada aynı olay olduğunda ne firma hakkında olumsuz bir görüş belirtin ne de buradan çözüm bekleyin.

Gidin ve fan yapımı modları bekleyin bize dediğiniz gibi.

Neden fan yapımı modlar ile oyunu oynamak zorunda kalayım ki? Bethesda itibarı yüksek bir firma olduğu için Skyrim'de kimse sesini çıkarmadı (Unoffical Patch). Bu oyunda öyle bir durum olması firma için hiç iyi olmaz. Çok fazla eleştiri alır ve itibarı büyük ölçüde zedelenir.

İroni yapmıştım firma ağzından. PS4 sürümündeki performans düzelecek diyorlar sürekli, çünkü iadeler maddi zarar oluşturmasının yanı sıra itibarı da zedeliyor. PC optimizasyonu yüzünden oyun Steam'den kaldırılmadı, iade edenler de konsol sürümü kadar çok değil, bu yüzden hiçbir açıklamada PC sürümünün performansını düzelteceğiz demiyorlar. Ben çok kişiden "optimizasyon kötü değil, oyun yüksek sistem istiyor sadece" cümlesini duydum. Hatta ekran kartlarına oyun testleri yapan zWORMS adında bir kanal "this game is not bad optimized guys, it is just demanding" demişti. Red Dead Redemption 2 PS4'te kasmazken, Last of Us bölüm 2 PS4'te neredeyse 29'a bile düşmezken bu oyun bu görüntüsüyle nasıl bu kadar kasıyor? Harbiden Crimson Desert fragmanlarındaki gibi görüntü olsa "demanding" dersin de, bu CoD 2018 gibi duran oyun ne hakla böyle kasıyor? Diyelim ki kasıyor, diyelim ki oyun motoru RTX kalitesinde ışıklandırmayı RTX olmadan sunduğu için çok sistem istiyor, sen niye 1060 6 GB ile 1080p High 60 FPS oynanır yazıyorsun gereksinimlere? Bunun adam "öpmek" dışında hiçbir açıklaması yok.
Sonra da geliyorsun "özür mesajı"nda PC sürümünün FPS düşüklüğü hakkında tek kelime etmiyorsun. "TAMAM LAN BAG VARSA VAR GÜNCELLEYECEZ DÜZELTECEZ İŞTE KESİN ARTIK SESİNİZİ" demediğin kalıyor bir tek. Anırmayı kes de sessizce güncelle şu oyunu CDPR.

@Lazerhawk @Dragneel.99 ben zaten sizin gibi düşünüyorum. Skyrim 10 yıllık olmasına rağmen sorun şelalesi. Sorsan hepsi fan yapımı modlarla çözülüyor. Öyleyse paranın yarısını mod yapan fanlara ver? GTA San Andreas 17 yıllık olmasına rağmen PC sürümünde 30 FPS kilidi var ve PS2 sürümündeki bazı güzel görünen ışıklandırmalar PC sürümünde kırpılmış. FPS kilidi kaldırılabiliyor lakin bu sefer de duvara toslayıp ölmek gibi oyunun kendinde olmayan buglar oluşuyor. PC sürümünü güzelleştirmek yerine kırmışlar resmen. Bunlara çok kin kusmuş biriyim, yeri geldikçe de hala kusuyorum. Aynısını CDPR de yapınca çok canım sıkıldı ve bu konuyu kullanarak ironiyle karışık bir sitem ettim. Siz dışında da ironi olduğunu anlamayan çıkmadı lakin yine de (!) koymam gerekirdi, özür dilerim.

İroni yapmıştım firma ağzından. PS4 sürümündeki performans düzelecek diyorlar sürekli, çünkü iadeler maddi zarar oluşturmasının yanı sıra itibarı da zedeliyor. PC optimizasyonu yüzünden oyun Steam'den kaldırılmadı, iade edenler de konsol sürümü kadar çok değil, bu yüzden hiçbir açıklamada PC sürümünün performansını düzelteceğiz demiyorlar. Ben çok kişiden "optimizasyon kötü değil, oyun yüksek sistem istiyor sadece" cümlesini duydum. Hatta ekran kartlarına oyun testleri yapan zworms adında bir kanal "this Game is not bad optimized guys, it is just demanding" demişti. Red Dead Redemption 2 PS4'te kasmazken, Last of Us bölüm 2 PS4'te neredeyse 29'a bile düşmezken bu oyun bu görüntüsüyle nasıl bu kadar kasıyor? Harbiden Crimson desert fragmanlarındaki gibi görüntü olsa "demanding" dersin de, bu CoD 2018 gibi duran oyun ne hakla böyle kasıyor? Diyelim ki kasıyor, diyelim ki oyun motoru RTX kalitesinde ışıklandırmayı RTX olmadan sunduğu için çok sistem istiyor, sen niye 1060 6 GB ile 1080p High 60 FPS oynanır yazıyorsun gereksinimlere? Bunun adam "öpmek" dışında hiçbir açıklaması yok.
Sonra da geliyorsun "özür mesajı"nda PC sürümünün FPS düşüklüğü hakkında tek kelime etmiyorsun. "tamam LAN bag varsa var güncelleyecez düzeltecez işte kesin artık sesinizi" demediğin kalıyor bir tek. Anırmayı kes de sessizce güncelle şu oyunu CDPR.

@Lazerhawk @Dragneel.99 ben zaten sizin gibi düşünüyorum. Skyrim 10 yıllık olmasına rağmen sorun şelalesi. Sorsan hepsi fan yapımı modlarla çözülüyor. Öyleyse paranın yarısını mod yapan fanlara ver? GTA San Andreas 17 yıllık olmasına rağmen PC sürümünde 30 FPS kilidi var ve PS2 sürümündeki bazı güzel görünen ışıklandırmalar PC sürümünde kırpılmış. FPS kilidi kaldırılabiliyor lakin bu sefer de duvara toslayıp ölmek gibi oyunun kendinde olmayan buglar oluşuyor. PC sürümünü güzelleştirmek yerine kırmışlar resmen. Bunlara çok kin kusmuş biriyim, yeri geldikçe de hala kusuyorum. Aynısını CDPR de yapınca çok canım sıkıldı ve bu konuyu kullanarak ironiyle karışık bir sitem ettim. Siz dışında da ironi olduğunu anlamayan çıkmadı lakin yine de (!) koymam gerekirdi, özür dilerim.

Kusuruma bakmayın, gerçekten böyle savunan tipler olduğundan sizi de onlardan biri sandım bir an.

Tamam anladık. İyi bir çocuk olup kendini PlayStation'a telafi ettirmeye çalışıyorsunuz fakat RX 570 ve R5 3500X sistemle ile 30-35 FPS almama ne yapacağız? Dediğim 30-35 FPS, FPS değil. Anlık olarak 20 küsüre indiği oluyor.

CDPR'ın PC için doğru düzgün bir açıklaması gözüme çarpmadı. 30-35 FPS almam benim sistemimin sorunu değil, CDPR'ın rezil mi rezil optimizasyonu.
Haklısınız, fakat ben CDPRED'in yerinde olsaydım ben de aynısını yapardım. Çünkü PC tarafında optimizasyon düzelmese bile Epic ve Steam gibi siteler yeni CDPRED oyunlarını çıkarmaya devam edecek çünkü Epic ve Steam'in kendi cihazları yok.
PS ve Xbox konusunda Sony zaten pimi çekti, store'dan kaldırdı. Xbox tarafında ise oyunu almadan önce ciddi sorunlar yaşayabileceğiniz belirtiliyor. Hal böyle olunca Sony'nin de MS'in de güvenleri azaldı.
Konsol tarafı düzeltilmez ise CDPRED'in ileri oyunları da bu şekilde sorunlu olursa konsollara hiç çıkmayabilir.

Ama cidden durum PC'de de kötü. Ben optimizasyondan çok etkilenmesem bile bazılarının yaşadığı uzağa bakınca pikselleşme sorununu yaşadım.

Yeni nesil konsollarda da durum ne iyi ne kötü. 1200p 50-60 oynatıyorlar, eski nesile göre daha iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı