CD Projekt RED’den Çalınan Kaynak Kodları Satıldı

Viral reklam gibi geliyor açıkçası bana ne yalan söyleyeyim. Yine de net bir şey diyemem.

Zira tipik bir siber saldırgan örneği gibi durmuyor. İlk müşteriye satılınca ilanı kaldırması, satışa devam etmemesi. 1 milyon gibi ufak bir tutar ve sadece bir adet karanlık forumda satışa sunulması.

Normalde saldırganlar böyle bir data ele geçirdiklerinde paso satarlar önlerine kim gelirse. İlk müşteriden sonra da ilanları kaldırmazlar. Garip bir durum, bakalım ve görelim altından neler çıkacak.

Ben de en çok buraya takılıyorum hocam. Bu kadar değerli veriler için bu çok düşük bir miktar. Sizin de dediğiniz gibi bu işin içinde bir iş var :)
Bu tarz mevzularda tipik saldırganlar zaten çok yükseğe çıkmazlar, tutar arttıkça aklaması ve satışı zor olacağından. Ama olaylar birbiri ile çelişkili. O garibime gidiyor ama bakalım.

Ha gerçek bir satış ise de CDPR herkesten önce almıştır zaten.

Viral reklam gibi geliyor açıkçası bana ne yalan söyleyeyim.
Benim de bu haberi ilk duyduğumda aklımdan o geçti de, son rezillikten sonra üstüne böyle bir şeye girişip ellerine yüzlerine bulaştırırlarsa o hissedarlar hepsinin içinden geçer gibi bir gerçek de var ortada. O riski alacak kadar gözlerinin kara olduğu bana pek olacak bir şey gibi gelmedi açıkçası.

Bir de 1 milyon $ fiyata satıldığı yazmıyor, o miktardan "başlayarak" açık artırma yapıldığı yazıyor ama son satış fiyatıyla ilgili bilgi yok.

Korsan korumasının olmamasıyla bir ilgisi var mı bu kadar kolay çalınabilmesinin?
Hayır, verilerini sakladıkları sunuculardaki güvenlik açığıyla ilgisi var. Bir şekilde ağ dışından biri sistemlere sızıp verileri dışarıdaki bir sisteme aktarmayı başarmış. O miktardaki upload aktivitesini nasıl gözden kaçırdıkları ise muamma, güvenlikle ilgilenen kişinin aktiviteleri hiç takip etmiyor olması ya da umursamamış olması lazım. Bizim ufak şirketimizin destek verdiği firmalarda kullandığımız, daha sonra Illient ile ortak çalışıp bazı modüller eklediğimiz BTOM yazılımımızda bile olağandışı upload aktivitesinden tut RAM/CPU kullanımına kadar bir sürü konuda uyarı ve önleme sistemleri vardı.

Açıkçası 1 milyon ise ölüye gitmiş, bence.
Son satış fiyatı bilinmiyor yalnız veriler gerçekten çalındıysa rakip firmalardan birinin 3. bir kişi üzerinden bu verilere 1 milyonu bırak 10 milyona bile satılmış olması demek bütün teknolojilerin ölü fiyata başka firmanın eline geçmesi demek.

Son düzenleme:
Hayır, verilerini sakladıkları sunuculardaki güvenlik açığıyla ilgisi var. Bir şekilde ağ dışından biri sistemlere sızıp verileri dışarıdaki bir sisteme aktarmayı başarmış. O miktardaki upload aktivitesini nasıl gözden kaçırdıkları ise muamma, güvenlikle ilgilenen kişinin aktiviteleri hiç takip etmiyor olması ya da umursamamış olması lazım.

Son satış fiyatı bilinmiyor yalnız veriler gerçekten çalındıysa rakip firmalardan birinin 3. bir kişi üzerinden bu verilere 1 milyonu bırak 10 milyona bile satılmış olması demek bütün teknolojilerin ölü fiyata başka firmanın eline geçmesi demek.

Peki hocam diyelim aldılar kodları, bunlar oyuna güncelleme falan getirebilir mi? Veya oyunu bozabilir mi? Yoksa yeni bir oyun mu çıkarır biraz değiştirerek?

Peki hocam diyelim aldılar kodları, bunlar oyuna güncelleme falan getirebilir mi? Veya oyunu bozabilir mi? Yoksa yeni bir oyun mu çıkarır biraz değiştirerek?
Yok CDPR'ın oyunuyla ilgili bir müdahalede bulunamazlar ama alıcı taraf başka bir oyun firmasıysa geliştirmesi aylar ve milyonlar götürecek bir sürü teknolojiye neredeyse bedavaya konmuş olacak. Sonraki oyunlarında bu teknolojileri çok hafif modifikasyonlarla direkt oyunlarına entegre edip haksız bir rekabet yaratabilirler. Aslında o düzeyde bir oyun yapamayacakken hazır teknolojiler ve şablonlar ile çok daha iyi bir oyunu piyasaya çıkarıp CDPR pazarından pay kapabilme şansları var.

Verileri alan oyunları kıran gruplardan biriyse saçma olur çünkü kopya koruma teknolojileriyle CDPR'ın pek ilgisi yok. Başka şirket olsaydı o veriler sayesinde oyun motoru çalışmasını ve kopya koruma sistemlerinin temelini öğrenip çok daha kolay kırma işlemi yapabilirlerdi.

Geri
Yukarı