Çözüldü CD-ROM yerine SSD takılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sunset81

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, CD-ROM yerine SSD takmak ve işletim sistemini de oraya kurmak istiyorum ama aklımı kurcalayan bir soru var.
İşletim sistemini SSD'de kullanabilmem için SSD'yi HDD'nin yerine mi takmam gerekiyor yoksa SSD CD-ROM yerinde takılı iken Windows kurup kullanabilir miyim?

Çözüm
Zamanında Dell Laptop'uma bu şekilde modifikasyon yapmıştım. DVD yuvasını harddisk yuvasına dönüştüren dönüştürücü almıştım dark marka. Çıkan DVD okuyucuyu da harici DVD okuyucuya dönüştüren yine dark marka aparat almıştım. Dönüştürülen DVD yuvasına harddiski taktım. Sata SSD'yi ise laptopun boşalan harddisk yuvasına taktım. Böylece SSD'den tam verim aldım.
8 yıl kadar önceydi bu yaptığım. Hala o SSD'yi kullanıyorum (240 GB Corsair Force GS). 3. sistemimde emektar. Okuma hızı aynı iken yazma hızı 200 MB seviyelerine düştü.
Hayır bir yer değişimine ihtiyacınız yok. SSD takıp Windows kurduktan sonra zaten Windows Boot menager kendini Boot'ta en başa koyuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Harddisk i CD girişine tak harddisski çıkardığın yere SSD tak SSD'nin tam hızını böylece kullanabilirsin.

1605283387137.png
Bunun gibi dizüstünüze uygun SSD Caddy alıyorsunuz.
Ardından SSD'yi HDD yuvasına, caddy içine ise HDD'nizi takıyorsunuz.

Sanırım bu soruyu laptop için sordunuz. Varsa laptopunuza uyumlu cd-rom'u harddisk bölümüne dönüştürücüler var. Ssd'yi hdd boyutuna getiren aletler var. Takıp rahatça kullanabilirsiniz.

Takılır ama tam hız alamayabilirsiniz SSD'den. Takılan sata giriş yeri önemli, CD yakılan yerin düşük oluyor genelde.

Geri
Yukarı