CD'li laptoplar neden kaldirildi?

Laptop kasalarında yer açmak için yapıldı. Şu an SATA yerine M.2'ların kullanılma nedenlerinden biri de bu. Daha az yer kaplıyor. DVD kutuları da laptop kasaları için hem kalınlık(en az 9.5mm) hem de ekstra yer demekti.

Portun çok fazla kullanılmadığını görünce kaldırdılar ve oraya daha büyük soğutma bloğu eklediler.

CD'ler zaten öldü, şu an en kullanılabilir disk çözümü Blu-ray. Ben zaten hiç Blu-ray destekli laptop görmemiştim, dolayısıyla tam olarak amacına ulaştı desek yalan olur.

DVD'lerinde maksimum 30GB veriye izin verdiğini düşünürsek, NAND yongalarının(USB, M.2 SSD) neden daha başarılı olduğu aşikar.

Çok daha verimli alanlar sunuyorlar.

Laptopta çok yer kaplıyor CD driver. CD driver yerine konulacak çok şey var pil büyüyebiliyor fazladan 2. 3. fan konup soğutma geliştirilebiliyor. Dışarıdan CD okuyucular var USB ile bağlanan onlardan kullanabilirsin.

USB bellekler gibi pratik depolama seçenekleri çıkınca CD'nin anlamı kalmadı ve kullanımı azaldı.

Azalınca da laptoplardan kaldırıldı.

Boyle bir aletin olduğunu ilk defa duydum. Teşekkürler.
1691842930942.png

Bu arada oyunların sanal platforma geçmesi kesinlikle daha iyi oldu. Bu dediğime katılmayabilirsiniz ancak Steam sayesinde ortaya bağımsız geliştiriciler çıktı.

Online oyun alışveriş sitelerinin olmadığı sıralarda bağımsız bir geliştirici olduğunuzu düşünün. Oyununuzu nasıl kutulayıp bütün dünyaya gönderebilirdiniz ki? Mecburen bir yayımcı ile anlaşacak ve onun dediklerine uymak zorunda kalacaktınız.

Steam'in çıkmasıyla beraber bütçesi olmasa bile fikirleri başarılı olan insanlar da söz sahibi olmaya başladı.

Bu arada oyunların sanal platforma geçmesi kesinlikle daha iyi oldu. Bu dediğime katılmayabilirsiniz ancak Steam sayesinde ortaya bağımsız geliştiriciler çıktı.

Online oyun alışveriş sitelerinin olmadığı sıralarda bağımsız bir geliştirici olduğunuzu düşünün. Oyununuzu nasıl kutulayıp bütün dünyaya gönderebilirdiniz ki? Mecburen bir yayımcı ile anlaşacak ve onun dediklerine uymak zorunda kalacaktınız.

Steam'in çıkmasıyla beraber bütçesi olmasa bile fikirleri başarılı olan insanlar da söz sahibi olmaya başladı.

Her oyun yok ama orada ben bir oyunu butun sitelerde aradim ama bulamadim.

Yeni konular

Geri
Yukarı