Çektiğim fotoğraflarda gri çizgiler oluşuyor

Philologically

Kilopat
Daha fazla  
İyi forumlar. Bugün Canon 1200D makinem için 50mm F1.8 lens aldım. Bu lensi takmadan önce herhangi bir durum söz konusu değildi fakat bu lensten sonra elle pozlama seçeneğinde LCD ekrandan fotoğraf çekmek istediğim zaman ekranda gri iki tane çizgi oluyor fakat vizör ile çekince olmuyor. Portre modunda ise iki seçenekte de bu durum olmuyor. 18-55 kit lensi taktığımda bu sefer flaşsız modda ve elle pozlama seçeneğinde bu sorun olmazken enstantane modunda oluyor. Bir ayarı yanlış mı yaptım yoksa makinede bir sorun mu baş gösterdi anlamadım. Bilen varsa yardım bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yüklemeyi unutmuşum hemen atıyorum @SideWinder
IMG_20200718_230723.jpg

Şu an için deneyemiyorum fakat müsait olduğum ilk an deneyeceğim.

Fotoğrafları bilgisayara atınca anlık olarak ilk açılışta o çizgiler gözüküyor fakat hemen kayboluyorlar, sorunsuz şekilde ekrana yansıyor. RAW formatında çekmeye başladıktan sonra böyle oldu. Etkisi var mıdır sizce?

Dosya kaydedilirken bir sıkıntı olabilir. Çizgi dijital ortamda gidip geliyorsa makinede sıkıntı yoktur.

RAW dosyasını Jpeg olarak kaydedince çizgi yoksa kafaya takmana getek yok bence.

Hocam az önce denedim ve bu sorun sadece RAW formatında oluyor. Jpeg veya RAW+L modunda hiçbir şekilde olmuyor. Dediğiniz gibi makinede sıkıntı yok fakat kafama takıldı niye oluyor diye. Teşekkür ederim cevaplarınız için.

İyi forumlar. Bugün Canon 1200D makinem için 50mm F1.8 lens aldım. Bu lensi takmadan önce herhangi bir durum söz konusu değildi fakat bu lensten sonra elle pozlama seçeneğinde LCD ekrandan fotoğraf çekmek istediğim zaman ekranda gri iki tane çizgi oluyor fakat vizör ile çekince olmuyor. Portre modunda ise iki seçenekte de bu durum olmuyor. 18-55 kit lensi taktığımda bu sefer flaşsız modda ve elle pozlama seçeneğinde bu sorun olmazken enstantane modunda oluyor. Bir ayarı yanlış mı yaptım yoksa makinede bir sorun mu baş gösterdi anlamadım. Bilen varsa yardım bekliyorum, teşekkürler.
Bendede altta ve üstte olmak üzere 2 paralel gri çizgi oluştu. Kartı ve kamerayı sıfırladım(biçimlendirdim), Lensi sök tak yapdım şu anlık düzeldi.Çok şükür sende yap seninkide düzelir belki. Bende CANON eos 750d aldım 1 haftalık cihaz. 1000 Kare çekdim en fazla o dediklerimi yap düzelir inşallah...

Gene aynı oldu o gri çizgiler gene var. RAW ve RAW+jpeg formatlarında bu sorun oluyor. Bilgisayara ya da telefona arınca gidiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı