Çözüldü Celeron 1037U işlemci 105 dereceye çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Yahya Nuroğlu

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. Bence ECS nm70 ı2 anakarta dahil Intel Celeron 1037U var. OCCT ile linpack test yaptığımda 105 dereceyi görüyor. Ama bilgisayar ne kapanıyor ne de reset atıyor. Benim bildiğim 80-90 derece arasına geldiğinde kapanması ya da reset atması gerekiyor. Sizce bir sıkıntı olabilir mi anakartta?

Çözüm
AIDA 64'te de 105 derece olarak görünüyor. Isı sensörlerinin arızalı olduğu kesinleşti artık.
Evet ısı sensörleri arızalı %99. fakat yine de MSI ile arasında bir uyuşmazlık olabilir malum eski işlemci. AIDA kullanarak da bir ölçmeyi deneyin hem AIDA sadece tek bir sıcaklık değil bölümlerinin sıcaklığını gösteriyor daha verimli oluyor. Mesela GPU'da Memory sıcaklığı 84 VRAM sıcaklığı 50 dış katman sıcaklığı 65 iken MSI Afterburner'deki genel sıcaklık sadece 50 olarak gösteriyor. Eksik yani.

Sanmam, işlemciler en ağır koşullarda çalışmak için üretilmiştir ve en ağır koşullarda aralıksız tam 10 yıla kadar çalışmıştır.
90 dereceden sonrası işlemciye fiziksel zarar veriyor ve ben bu sistemde oyun oynarken 105 derecede çalışıyor. Bu sistem 6 senedir bende ve 5 senedir oyun oynuyorum. Bence bozulması gerekirdi.

Sanmam, işlemciler en ağır koşullarda çalışmak için üretilmiştir ve en ağır koşullarda aralıksız tam 10 yıla kadar çalışmıştır.
Fakat normalde 30 derece işlemci bir program açtığım anda 105 oluyor ve sonra hiç azalıp artma olmuyor diyor. Anormal yani. Rasyonel değil bu anlattığı şey.

90 dereceden sonrası işlemciye fiziksel zarar veriyor ve ben bu sistemde oyun oynarken 105 derecede çalışıyor. Bu sistem 6 senedir bende ve 5 senedir oyun oynuyorum. Bence bozulması gerekirdi.

Benim işlemcim de 85° sınırı var 7 yıldır oyunumu oynarım hiçte sıkıntı olmadı işlemci hep 85 derecede sabitti.
Fakat normalde 30 derece işlemci bir program açtığım anda 105 oluyor ve sonra hiç azalıp artma olmuyor diyor. Anormal yani. Rasyonel değil bu anlattığı şey.

O zaman fazla ısıdan işlemci ve diğer işlemci yardımcı sensörleri mal oluyor galiba.

Yeni konular

Geri
Yukarı