Celeron 3050 laptopa hangi işletim sistemi kurulmalı?

Shouz

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Selam hereke kenarda duran laptopumu değerlendirmek istiyorum.

Intel Celeron 3050 2 çekirdekli.
4 GB RAM var. Yeni aldığım laptopuma Windows 11 kurmuştum halihazırda var diye eski laptopuma da kurdum fakat doğal olarak çok kötü performans sergliedi.
Önerdiğiniz işletim sistemi nedir nasıl kurarım?

Linux işini görecektir.
Ama illa windows istiyorsanız xp, win8, win7 gibi seçenekler var. (güncelleme, güvenlik açıkları vs olacaktır)

Linux için forumun GNU/Linux başlığından yardım alabilirsin.
Muhtemelen "Mint" önereceklerdir. (acemi olduğun için)
ben EndeavourOS öneriyorum. Xfce masaüstü yöneticisi ile sisteminizde iş görecektir.

Oyun oynayacağım Windows kastıracaktır Linux mantıklıysa açayım konu.

Linux işini görecektir.
Ama illa Windows istiyorsanız XP, Win8, Windows 7 gibi seçenekler var. (güncelleme, güvenlik açıkları vs olacaktır)

Linux için forumun GNU/Linux başlığından yardım alabilirsin.
Muhtemelen "Mint" önereceklerdir. (acemi olduğun için)
Ben EndeavourOS öneriyorum. Xfce masaüstü yöneticisi ile sisteminizde iş görecektir.

Hocam şöyle diyeyim hiçbir bilgim yok Linux'a karşı bir tek dağıtımlar olduğunu biliyorum.
Güvenilirler midir bilmem.

Oyun oynayacağım Windows kastıracaktır Linux mantıklıysa açayım konu.

Hocam şöyle diyeyim hiçbir bilgim yok Linux'a karşı bir tek dağıtımlar olduğunu biliyorum.
Güvenilirler midir bilmem.

Film izlerim, nette sörf yaparım diyorsan eski bilgisayarın hayat bulacaktır. (SSD takarsan tadından yenmez)
Linux dosya sistemi biraz farklıdır. Windows gibi değil, ayrıca programları kurması biraz farklıdır. Ama göze büyütülecek bir şey değil. İleri seviye bilmenize gerek yok.
Sadece işletim sistemi kurmayı biliyorsanız sıkıntı yaşamazsınız. Kurulumu Windows'tan daha kolay bana göre. Tek farkı kurulumda önünüze daha fazla seçenek gelmesi. Örneğin hangi çekirdek/çekirdekleri yüklemek istiyorsunuz, hangi masaüstü ortamı ya da ortamlarını kurmak istiyorsunuz gibi.

Bu konuda Linux formunda soru sormaktan çekinmeyin her adımda yardımcı olacaklardır. biraz zaman ayırınca kullanımı kolay bir işletim sistemidir.

Selam hereke kenarda duran laptopumu değerlendirmek istiyorum.

Intel Celeron 3050 2 çekirdekli.
4 GB RAM var. Yeni aldığım laptopuma Windows 11 kurmuştum halihazırda var diye eski laptopuma da kurdum fakat doğal olarak çok kötü performans sergliedi.
Önerdiğiniz işletim sistemi nedir nasıl kurarım?

Llinux Mint Xfce veya Lubuntu kurabilirsin. Özellikle Linux Mint Windows benzeri bir deneyim amaçladığından güzel bir tercih olur.

Llinux Mint Xfce veya Lubuntu kurabilirsin. Özellikle Linux Mint Windows benzeri bir deneyim amaçladığından güzel bir tercih olur.

Konu açtım bakalım Linux'da oyun oynanabiliyor mu biliyorum laptopum kötü bayağı hafif oyunları oynarım video izlerim bunda asıl laptoptan oynuyorum ağır oyunları.

Yeni konular

Geri
Yukarı