Çözüldü Celeron N3350 için hangi işletim sistemini kurmalıyım?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pxtersy

Zeptopat
Daha fazla  
Bigisayarım.
4 GB RAM.
Görüntü bağdaştırıcısı Intel(R) HD Graphics 500 (1 GB)
Disk sürücüsü wdc WD5000LPCX-21vhat0 (500 GB, 5400 RPM, SATA-ııı)
CPU türü dualcore Intel Celeron N3350, 2400 MHz (24 X 100)
Temel uygulamaları hızlı açacak Minecraft oyununun Launcher kullanımlı alt sürümlerinde düşük ayarda texture pack kullanarak 30 FPS üstünü rahat gösterecek.
Bunları sağlayacak hangi sistem var. W8.1 düşünüyorum olur mu?
Ne kurmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Xfce ve Mate'in ne farkı var? Ben böyle Word dosyası ya da slayt filan hazırlamayacağım. Minecraft ve Chrome'da sıkıntı çektirmesin yeter. Hangisi daha iyi.

İkisi de çok rahat sağlar bu imkanı. Mate daha sade. Xfce ise özellikle rehberler ile bayağı şekilden şekile sokulabiliyor. İkisi arasından Xfce'nin daha fazla rehberi olduğundan onu seçmeniz daha iyi olur.
Manjaro'nun son yıllarda yaptığı yanlışlara bir göz atmanı tavsiye ederim. Diğer dağıtımları adam yerine koymama değil, yeni Linux geçen adam Archlinux'u nasıl kursun kullansın? antiX22 ise bu sisteme sahip bir kullanıcının ihtiyacından fazla hafif.

Masaüstü bilgisayara geçtiğimden dolayı ekran kartımın Nvidia olmasından kaynaklı sorunlar yaşadım ve o yüzden artık Linux kullanamıyorum. Bu yüzden Linux gündemini bilmiyorum. Ancak eskiden güzel distrolar arasında yer alırdı. Arch' ı bu listeye eklerken tereddüte girdim zaten. Haklısınız bu konuda. Ben belki hevesi varsa ve araştırmayı seviyorsa diye oraya küçük bir serpiştirme yaptım. AntiX' i listeye ekleme sebebim dikkat ettiysen adam 5400 RPM HDD kullanıyor. Sonuçta HDD' ın sağlığı kötüleşmiş olabilir. Eğer diğer Linuxlar yardımcı olamazsa bir de buna göz gezdirebilir diye yerleştirdim. Kategorilere ayırıp her birinin özelliğini belirtsem iyi olurdu sanırım.

Masaüstü bilgisayara geçtiğimden dolayı ekran kartımın NVIDIA olmasından kaynaklı sorunlar yaşadım ve o yüzden artık Linux kullanamıyorum. Bu yüzden Linux gündemini bilmiyorum. Ancak eskiden güzel distrolar arasında yer alırdı. Arch'ı bu listeye eklerken tereddüte girdim zaten. Haklısınız bu konuda. Ben belki hevesi varsa ve araştırmayı seviyorsa diye oraya küçük bir serpiştirme yaptım. AntiX'i listeye ekleme sebebim dikkat ettiysen adam 5400 RPM HDD kullanıyor. Sonuçta HDD'ın sağlığı kötüleşmiş olabilir. Eğer diğer Linux'lar yardımcı olamazsa bir de buna göz gezdirebilir diye yerleştirdim. Kategorilere ayırıp her birinin özelliğini belirtsem iyi olurdu sanırım.

Tekrar bir Linux tarafına göz atın derim. NVIDIA GPU'lar Linux tarafında güzel ilerlemeler kat ettiler.

Zaten birkaç gün önce tekrar Debian denemem gene o lanet hatalar yüzünden sistemi silmemle sonuçlandı. Ayrıca söylediğin ilerleme yeni sürüm Nvidia kartlar için geçerli. Benim kartımda en son sürümü desteklemiyor :). Destekleseydi yapacağım ilk şey Nvidia sürücüsü + Wayland denemesi olurdu. Yapacak bir şey yok :).

Masaüstü bilgisayara geçtiğimden dolayı ekran kartımın Nvidia olmasından kaynaklı sorunlar yaşadım ve o yüzden artık Linux kullanamıyorum. Bu yüzden Linux gündemini bilmiyorum. Ancak eskiden güzel distrolar arasında yer alırdı. Arch' ı bu listeye eklerken tereddüte girdim zaten. Haklısınız bu konuda. Ben belki hevesi varsa ve araştırmayı seviyorsa diye oraya küçük bir serpiştirme yaptım. AntiX' i listeye ekleme sebebim dikkat ettiysen adam 5400 RPM HDD kullanıyor. Sonuçta HDD' ın sağlığı kötüleşmiş olabilir. Eğer diğer Linuxlar yardımcı olamazsa bir de buna göz gezdirebilir diye yerleştirdim. Kategorilere ayırıp her birinin özelliğini belirtsem iyi olurdu sanırım.
Prefetch hizmeti terminalle yüklenebiliyordu sanırım. HDD yavaş bile olsa biraz destek olabilir bu çözüm. En son birkaç yıl önce denemiştim. Şimdilerde yüklü geliyor mu bilmiyorum ama denenir.

4 GB RAM olduğu için HDD'nin yavaş olması aslında sistem kapanma ve açılma dışında özellikle Linux'ta çok ağır kullanımlar ve ağır masaüstü olmadıktan sonra çok fark edilmez. Geçenlerde külüstür 4 GB RAM'li dizüstüme Linux Mint XFCE kurmuştum fena değildi. Tabi geri Windows'a dönmek zorunda kaldım lanet bir ekran kartı yüzünden. (intel arrandale)

Konu sahibinin de 4 GB RAM ile XFCE yada MATE masaüstü ortamlı dağıtımları rahat kullanabileceğini düşünüyorum. Daha hafif dağıtımlar da var ancak destek ve kullanım zorluğu olarak sıkıntıya girmesini gerekterecek bir durumu yok gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı