Cesaret mi Aptallık mı?

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Evet arkadaşlar; Geçen günlerde bildiğiniz gibi İstanbul'da bir dolu fırtınası vardı ve hava şartları o gün içerisinde ciddi anlamda çok kötüydü. Bunu İstanbul'da yaşayan biri olarak söylüyorum. Haber kanallarında da görmüşsünüzdür görüntüleri. Herneyse. O gün; Istanbul Ataturk Intl. Airport'a acil bir iniş gerçekleştirildi.
Acil iniş görüntülerini; Neden böyle bir iniş yapıldığı; Uçağın durumu vb. konularını açtığım konuda paylaşmıştım. Konuya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Şimdi sıra perde arkasında. Sivil havacılığa yönelik haberleri konu alan bir haber sitesinde şu yazıyı gördüm ve okudum. Ben de çok fazla şey düşündüm. Şimdi sizden de yorum almak istedim.
Siz bu yazıda yazılanlara hak verir miydiniz? AtlasGlobal hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Habere, buraya tıklayarak, ulaşabilirsiniz. @painkiller

Bunu yazan arkadaş bürosunda koltuğunda oturarak yazdığı için rahatı yerinde belliki.

"Pist irtifası +1000 feet de full flap, iniş takımı aşağıda, iniş kontrol listesi (check list) tamamlanmışsa gelip inersin."

Bu ifade belliki bir broşür yada internetten rutin iniş prosedürlerini okuyup yazılmış bir ifade. Peki bu durum rutin veya sıradan olarak ifade edebileceğimiz bir olay mıydı? Hudson nehrine inen uçak yüzünden yüzlerce soruşturma açıldı. Sonuç olarak pilotun verdiği karar doğruydu uçak piste ulaşamazdı.

"Yakıtın mı yoktu? Niye pas geçip yedek meydan düşünmüyorsun."

Bu havacılıktan gram anlamayan birinin söyleyeceği bir sözdür. Hangi salak şiddetli bir fırtına ve dolu yağışı altında pas geçmeyi ve trafik usüllerini uygulamaya çalışır acaba. Sorarım o zaman bende ön kokpit camı patlasaydı ve pilotlar yaralansaydı ne olacaktı? Amerikan filmlerlindeki gibi "Aranızda uçak kullanmayı bilen var mı?" diye yolculara mı soracaktılar?

"Eğer yakıtın yoksa sorarım: Hava mevcut durumu + tahmini (METAR+TAF) alıyorsun. Neden yakıtını ona göre almadın ?"

Tabi bende eve gelirken 3 litre Jet A1 yakıtı yarım litrede AVGAS 100LL aldım. Ne kadar saçma bir soru. Bu uçakta uçuş bilgisayarına gerekli yük mesafe rota bilgilerini girdikten sonra sana tüketim değerlerini ve gerekli yakıt miktarını veriyor. Yani pilot kafasına göre doldur depoyu demiyor.

Havacılıkta nihai karar pilotun kararıdır. Bu olayda pilot bir karar verdi ve uçağı güvenle indirdi. Sorgulanmalı mı? Kesinlikle evet. Bazı havacılık haber sayfaları maalesef yanlıdır. Bu yazıyı yazan arkadaş sanırım Atlas Global firmasına karşıt tutumlu veya THY firmasına fazla yakın.

Size katılıyorum. @painkiller
Pilotlar sadece kurallar için eğitilmezler bir uçaktaki en önemli şeylerden biriside pilotun hisleridir. Dediğim gibi pilot sadece kitapta öğretilenleri uygulamaz. Pilot orada yolcular için en iyi kararı verecektir. Sonuçta önce uçağı kurtarda yolcularla sonra ilgileniriz demiyorlar. Orada pilotun en iyi kararı verdiğini düşünüyorum. "Cesaret ve aptallık arasında ince bir çizgi yoktur. Cesaret ve aptallık arasında 5 metre arayla gözcüler yerleştirilmiş çin seddi vardır".

@Gordon Freeman aynen. En basit örnekle araba kullanırken debriyajdan kaldırırken gaz ver derler. Rampada kalkarken yarım debriyaj yapmayı veya el freni ile kalkmayı kimse anlatmaz.

"Olağanüstü durumlar, olağanüstü tedbirler gerektirebilir."

Bunu yazan arkadaş bürosunda koltuğunda oturarak yazdığı için rahatı yerinde belliki.

"Pist irtifası +1000 feet de full flap, iniş takımı aşağıda, iniş kontrol listesi (check list) tamamlanmışsa gelip inersin."

Bu ifade belliki bir broşür yada internetten rutin iniş prosedürlerini okuyup yazılmış bir ifade. Peki bu durum rutin veya sıradan olarak ifade edebileceğimiz bir olay mıydı? Hudson nehrine inen uçak yüzünden yüzlerce soruşturma açıldı. Sonuç olarak pilotun verdiği karar doğruydu uçak piste ulaşamazdı.

"Yakıtın mı yoktu? Niye pas geçip yedek meydan düşünmüyorsun."

Bu havacılıktan gram anlamayan birinin söyleyeceği bir sözdür. Hangi salak şiddetli bir fırtına ve dolu yağışı altında pas geçmeyi ve trafik usüllerini uygulamaya çalışır acaba. Sorarım o zaman bende ön kokpit camı patlasaydı ve pilotlar yaralansaydı ne olacaktı? Amerikan filmlerlindeki gibi "Aranızda uçak kullanmayı bilen var mı?" diye yolculara mı soracaktılar?

"Eğer yakıtın yoksa sorarım: Hava mevcut durumu + tahmini (METAR+TAF) alıyorsun. Neden yakıtını ona göre almadın ?"

Tabi bende eve gelirken 3 litre Jet A1 yakıtı yarım litrede AVGAS 100LL aldım. Ne kadar saçma bir soru. Bu uçakta uçuş bilgisayarına gerekli yük mesafe rota bilgilerini girdikten sonra sana tüketim değerlerini ve gerekli yakıt miktarını veriyor. Yani pilot kafasına göre doldur depoyu demiyor.

Havacılıkta nihai karar pilotun kararıdır. Bu olayda pilot bir karar verdi ve uçağı güvenle indirdi. Sorgulanmalı mı? Kesinlikle evet. Bazı havacılık haber sayfaları maalesef yanlıdır. Bu yazıyı yazan arkadaş sanırım Atlas Global firmasına karşıt tutumlu veya THY firmasına fazla yakın.

@Gordon Freeman aynen. En basit örnekle araba kullanırken debriyajdan kaldırırken gaz ver derler. Rampada kalkarken yarım debriyaj yapmayı veya el freni ile kalkmayı kimse anlatmaz.

"Olağanüstü durumlar, olağanüstü tedbirler gerektirebilir."

Konuyu aydınlattığınız için teşekkür ederim hocam :) Pilotun, bu denli eleştirilmesini, ben de yanlış bulmuştum ama havacılık. Doğru yapsan bile tartışılır konular oluyor.

Siteye üyenin bir yorumunu da paylaşmak istiyorum sizlerle;

"Öyle ya da böyle, kaptan indi mi, indi. Yolcular kurtuldu mu kurtuldu. Yok pistten çıkabilirdi yok öyle bir iniş taktiği yok falan, Sefa bey emergency bir durum bu. Karar verilmiş ve uygulanmış. Asıl kararsız kalsaydı neler olurdu. Bu yazınızla gözümde Sully filmi canlandı. Nehre iniş diye bir iniş var mı yok. Ama kaptan indi ve herkes kurtuldu. Sonra da kaptanı neredeyse hapse atacaklar. O dolu sırasında insanlar evlerinin arabalarının içinde korktular. O havada, ağaç söken rüzgarda, cam kıran kanat hasarlayan radom parçalayan doluda , o uçağı indiren bir pilot bu eleştriyi bence haketmiyor. Ben pilotu buradan taktir ediyorum.
Saygılarımla"

Tabiki böyle şeyler rutin değil. Böyle durumlarda tecrübe ve anlık kararlarına güvenmek zorundadır insan. Ayrıca tahmin ediyorum ön cam mutlaka tuzla buz olmuştur kırılmadan. Çok az görüşle inmiştir. "Bekara karı boşamak kolaydır", çok cesursa çok iyi biliyorsa kendi geçsin bakalım kokpite. O kadar arıza ikazı varken o karmaşanın içinde bırak benzer bir karar vermeyi eminim o arkadaş adını bile hatırlayamaz.

Tabiki böyle şeyler rutin değil. Böyle durumlarda tecrübe ve anlık kararlarına güvenmek zorundadır insan. Ayrıca tahmin ediyorum ön cam mutlaka tuzla buz olmuştur kırılmadan. Çok az görüşle inmiştir. "Bekara karı boşamak kolaydır", çok cesursa çok iyi biliyorsa kendi geçsin bakalım kokpite. O kadar arıza ikazı varken o karmaşanın içinde bırak benzer bir karar vermeyi eminim o arkadaş adını bile hatırlayamaz.
Aldığım bilgilere ve okuduğum haberlere göre pilotlar sol cam sayesinde indirmişler uçağı. Sol olması lazım şuan hatırlayamıyorum. Sağ da olabilir. Ama ikisinden birinde, görüş, çok düşükmüş.

Aldığım bilgilere ve okuduğum haberlere göre pilotlar sol cam sayesinde indirmişler uçağı. Sol olması lazım şuan hatırlayamıyorum. Sağ da olabilir. Ama ikisinden birinde, görüş, çok düşükmüş.
Videodaki geliş açısına bakılırsa sağ camdan bakarak görüş sağlamışlar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı