Boeing 737 mi 787 mi?

Bu uçakların hangi bağlam içerisinde karşılaştırıldığı önemli olan nokta. 787 daha yeni bir teknolojinin ürünü, birçok açıdan daha verimli. Daha uzun menzili hedefliyorsan ve belli bir kalite standardında hizmet sunacaksan 787 tercih edersin. 737 dediğimizde de yıllardır kullanılan ve dünya sivil havacılığında en çok tercih edilen bir modelden bahsediyoruz. Kısa - orta menzilde birçok havayolu tarafından tercih ediliyor. Operasyon maliyetleri düşük, personelin genelinin aşina olduğu, genellikle ekstra eğitimler gerektirmeyen bir model. Soru biraz da şu işte: Elma mı armut mu? Ha, diyorsanız ki görünüş olarak, yüzeysel bir karşılaştırma yapacaksak: 787 dediğim gibi daha yeni bir teknoloji ve her anlamda göze daha hoş geliyor.

737 ile illa bir uçağı karşılaştıracaksak benim tercihim A320 olurdu Airbus tarafından. Ben A320 tarafındayım. Hem yolcu olarak hem de iki uçağın altında operasyonda görev almış biri olarak. Öncelikle çoğu şey daha pratik, daha teknolojik. Boeing'in kargo hold kapaklarını ittire ittire, çeke çeke açıp kapattığımız yerde A320'de ufak bir dokunuş ve Boeing'e nispeten "daha yumuşak" bir çekiş ile aynı işlemi gerçekleştirebiliyorsun. Yolcu olarak da Airbus'ları her zaman daha konforlu bulmuşumdur, tercih meselesi biraz da.

@steadyflow bir dispatcher yorumu bırakmışsınız. Dediğiniz gibi kıyaslama olacaksa 737 karşısında A320/321 olmalı. Türkiye semalarında sıkça gördüğümüz ikili bunlar.

TYPE 73V 0A CFG 0F 189Y REGN TCXXX CRW B 2/ 4

@steadyflow bir dispatcher yorumu bırakmışsınız. Dediğiniz gibi kıyaslama olacaksa 737 karşısında A320/321 olmalı. Türkiye semalarında sıkça gördüğümüz ikili bunlar.

TYPE 73V 0A CFG 0F 189Y REGN TCXXX CRW B 2/ 4

Dispatcher olmayı baya istemiştim ama şartlar oluşmadı ve nasip olmadı diyelim. Operasyonu "Daha yakından" takip ediyordum. 😊 Yorumunuz için teşekkür ederim.

Tamamı ekonomik olan bir ara sürekli operasyonuna çıktığım 737-73V. 2 Kokpit 4 kabin olmak üzere 6 personel. 0A kısmı nedense bir şey hatırlatmadı, CPM benzeri mesajlarda gördüğümü hatırlıyorum ama onlarla bir alakası yoktur muhtemelen.

Yani ikisi de çok çok güzel uçaklar. Ama farklı kategorilerdeki uçaklar. Yani ikisini de seçebiliriz aynı anda bence:) A320 vs B737 desen daha net bir karşılaştırma olabilirdi mesela.

B737-MAX ve B787 ikilisi güzel bir filo olabilir mesela bazı firmalar buna çok yönelmeye başladılar son dönemde.

Geri
Yukarı