Çeşitli W10 Modlu ISO deneyimlerim ve Valorant FPS değerleri

• Konuyu başlatan Jukac
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 388
  • Görüntüleme 63B
@Kutucukk aslında yapılacak çok bir şey yok. Format atmadan önce Ethernet sürücünü ve kullandığın tarayıcının setup'ını yedeklemen yeterli. Fotmattan sonra şu adımları sırasıyla yap.

• İlk önce Windows'u etkinleştir. Legal veya illegal farketmez.
  • Masaüstüne gelen Post Install Tweak'lerini yap, hepsi çok kolay. Takılırsan yaz, yardım ederim. NVIDIA kullanıyorsan NVClean ile kurduracak. En stabil sürümler NVIDIA 472.12 / AMD 20.4.2
  • Bütün Tweaklar bitince reset at.
  • Çalıştır/regedit - Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\sppsvc yoluna git. Start verisinin değerini 2 yap.
  • Wi-Fi kullanıyorsan hizmetlerden WLAN'ı Auto yap.
@butplssefa RekOS'u normal Windows'un üstüne kurmuşsun, biçimlendirme yapmayı unutmuşsun. Verilerini yedekle ve RekOS'u format ekranında biçimlendirip tekrar kur.
Gün içinde sizi bilgilendirecegim çok teşekkür ederim

@Kutucukk aslında yapılacak çok bir şey yok. Format atmadan önce Ethernet sürücünü ve kullandığın tarayıcının setup'ını yedeklemen yeterli. Fotmattan sonra şu adımları sırasıyla yap.

• İlk önce Windows'u etkinleştir. Legal veya illegal farketmez.
  • Masaüstüne gelen Post Install Tweak'lerini yap, hepsi çok kolay. Takılırsan yaz, yardım ederim. NVIDIA kullanıyorsan NVClean ile kurduracak. En stabil sürümler NVIDIA 472.12 / AMD 20.4.2
  • Bütün Tweaklar bitince reset at.
  • Çalıştır/regedit - Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\sppsvc yoluna git. Start verisinin değerini 2 yap.
  • Wi-Fi kullanıyorsan hizmetlerden WLAN'ı Auto yap.
@butplssefa RekOS'u normal Windows'un üstüne kurmuşsun, biçimlendirme yapmayı unutmuşsun. Verilerini yedekle ve RekOS'u format ekranında biçimlendirip tekrar kur.
tamamdır hocam ssd sistem atıyorum normalde hdd bilgilerim duruyor , hdd çıkarıp sistemi biçimlendirip tekrar format atıyorum

@Jukac rekos yükledim, driverlarin çoğunu manuel yukleme yapmak zorunda kaldım çünkü sdı driver installer yükleme yapmadı. Post installer tweaklerin hepsini default rekos olarak yaptım latencymona göre priority(USB ve ekran kartına) ayarladım msi dan higha çektim. Çoğu şeyi yapıp en son ana tweakı attım. Sistem ram ve CPU yu çok daha az kullandığı apaçık ortada response time da biraz azalmış(İSLC ve mouse polling rate 1000 olarak ayarlı) olabilir fakat Windows 21h2 de valorantta 120-200 arası fps gitgel yapiyorken rekos da ise bir FPS artması malesef yaşamadım aksine bazen 90 lara anlık indiği oldu. Acaba ben mi bir yerde yanlışlık yaptım merak ediyorum. Windows da oyun modu yok normalde onu açıp yüksek performansa atıyordum acaba bundan dolayı mi bilemiyorum.

öncelikle modlu ISO'ların tehlikeli olabileceğini zaten hepimiz biliyoruz. Lütfen bu konuya "modlu ISO kullanmayın..." gibi ifadeler yazmayın. İncelediğim ISO'ların hepsi büyük topluluklar tarafından kullanılıyor ve hiçbir sıkıntıları bulunmamaktadır. Ancak unutmayın risk her zaman vardır. ıso'ların hepsini taradım ve ağ trafiğine sürekli baktım, bir sorun yok.

son günlerde bu işle kafayı kırdım, Low latency/high FPS amacıyla çeşitli ISO'lar denedim. Şimdi size deneyimlerimi aktaracağım. FPS testleri main oyunum Valorant ile yapıldı ancak CS:GO oyuncuları da bu testleri baz alabilirler, sisteme aynı yönden yük bindiriyorlar. FPS'i Valorant poligonda ilk attığı yerde sabit durarak ölçtüm, daha sağlıklı sonuç almak için.

ISO adıValorant FPSLatencyMon / Ortalama işlemci gecikmesi
LatencyMon / Ortalama fare gecikmesi
standart 21H2 Home sl
651​
3, 571, 51
kendi oynadığım 21H2 Home sl6863, 211, 44
@OgnitorenKs 21H2 Home sl7023, 341, 36
ggos 20H27242, 560, 97
ReviOS 1709 u3.59122, 360, 78
rekos 1709 v0.49542, 020, 71
ghost spectre superlite SE 21h27332, 881, 12
kokteyl 1809 LTSC 2019812
3, 01​
1, 15

Gördüğünüz gibi şu ana kadar deneyimlediğim ISO'lar arasında en iyisi rekos 1709 v0.4 oldu. Standart Windows'tan %46 daha fazla FPS, evet şaka değil gerçek. 3-4 adet de W11 ISO denedim, FPS %5 oranda artsa da (21h2'lere göre tabii ki) gecikmeler bayağı artıyor. Windows 11 önermiyorum şu anda. Evet umarım yararlı olmuştur, sizin de böyle deneyimleriniz varsa yazabilirsiniz. Böylece bir veri tabanı oluştururuz. İleride deneyeceğim ve buraya ekleyeceğim ISO'lar: Foxos 1709, eva OS, nexuslite OS, kernel OS, atlas OS, pable OS.

Ekleme: 1709/1809 ISO'larının 21H2/20H2 ISO'larından daha fazla FPS/düşük gecikme vermesi gayet normal. Windows gittikçe ağırlaşıyor ve seyreltilmesi zor bir hale geliyor. Hem güncel kalmak, hem de %10 gibi cüzi bir miktar da olsa performansını artırmak isteyen arkadaşlar 21H2/20H2 ISO'lara bakabilirler onların da hakkını yememek gerekiyor. Son olarak dediğim gibi siz de deneyimlerinizi yazabilirsiniz, böylece bir veri tabanımız olur. İyi eğlenceler, bol HS'ler. (Jett instalayıp 3 vurup takıma sövmeyin bu arada :D)

Bu ISO'lardan hem performans hem de uygulamlarla en uyumlusu hangisidir?

Uzun uğraşlar sonucu orjinal W10 21H2 sürümünü kendimce custom hale getirdim. Orjinal W10 u sitesinden indirdim. Sonrasında toolkit ile yüzeysel bir temizleme yaptım (win defender, xbox vs.). Son olarak fr33thy, reknotic gibi birkaç kişinin tweaklerini uyguladım, çokça kullanılmayan servisi kapattım (sürekli geri başlatılan delivery opt, update orch, BITS gibi servisler dahil). Daha önce sadece rekOS denedim store uygulamaları ve bluetooth speaker kullanmam sebebiyle bana uymadı kaldırmak zorunda kaldım. Şu anki iso ile rekOS arasında fps ve input lag olarak bir fark göremedim. Zaten fps valorant ranked veya dmde 240-300 arasında değişiyor her iki isoda da laptop işlemcisi güçlü olmadığı için.

Dosya Ekleri

• Untitled.png
    Untitled.png
    1,8 MB · Görüntüleme: 333
  • sad.png
    sad.png
    3,1 MB · Görüntüleme: 336
Bu ISO'lardan hem performans hem de uygulamlarla en uyumlusu hangisidir?
Tam olarak hangi uygulamalarla? En performanslısı RekOS ama Store/UWP çalışmaz. Store/UWP çalışan en performanslı sürüm LTSC sürümleridir. Herhangi bir LTSC kurup komutlarla Store kurabilirsiniz. Onlarla uğraşamam, bana hem Store/UWP hem performans lazım diyorsanız Ghost Spectre Superlite SE 21H2 kurabilirsiniz.
Şu anki ISO ile RekOS arasında FPS ve input lag olarak bir fark göremedim.
Bu konuda ciddiyseniz bu muhteşem, ISO'yu setup haline getirirseniz iyi bir reklamla baya ilgi görür. Çünkü RekOS her ne kadar performanslı olsa da Store/UWP yüzünden kullanamayan birsürü insan var. Hem Store/UWP barındıran hem de RekOS performansına yakın bir ISO hazırlamak harika gerçekten.

Yeni konular

Geri
Yukarı