Çevre mühendisliği vs veterinerlik

Veterinerliği bilmiyorum ama Çevre Mühendisliği için çok boş bölüm diyorlar. Bende bir ara düşünmüştüm ama sonradan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği okumaya karar verdim.

Bir çevre mühendisi olarak sanırım en iyi fikri ben verebilirim. Kesinlikle okuma, ülkenin en iyi okullarından mezun değilsen ya da torpilin yoksa alacağın maaş olarak asgariden hallice alıp danışmanlık firmalarında bütün gün şoför gibi firma firma dolanarak geçirirsin. İyi okullardan mezunsan veya kendini geliştirdiysen ise bu sefer senin işini senden daha iyi yapan Kimya Mühendisleri ile rekabet etmen gerekir.

Çevre mühendisi mesleği veya kavramı ülkemizde oturmuş durumda değil. Pekte tercih edilmiyor, garip bir bölüm. Mezun yakın tanıdığım var, tavsiye etmediğini belirtti.

Çevre mühendisliği okuyorum. Öncelikle okuldan edindiğim ve kendi tecrübelerime göre bu bölüme gelen insanlar istediği diğer bölümler tutmadığı için giriyor. Sen de bu kategorideysen seçme derim. İlk yılınsa ve istediğin bölüm tutmadıysa kesin çevre mühendisliği yazma derim. Tekrar hazırlan, hatta ikinci yılınsa bile tekrar hazırlan derim. Mevzu istediğin şeyi okumak olmalı. Son çare olarak bu bölümü okuyacaksan İTÜ, ODTÜ, YTÜ de oku en azından bu okulların bir adı var ve teknik üniversiteler.

Geri
Yukarı