Veterinerlik vs bilgisayar mühendisliği

ACExACE

Hectopat
Siz olsanız hangisini düşünürdünüz?
Hangisinde gelecek daha fazla var?
Maddi imkanları ve çalışma koşulları hangisinde daha iyi?

Bizim tanıdık veteriner var. Kendi dükkanı yok ama müthiş para kazanıyor bence onu seç. Doğru dürüst işe gittiğini bile görmedim.

Bu aralar veterinerlik daha revaşta, her meslek gibi severseniz yapabileceğiniz bir iş. Fakat fazlasıyla hayvan sevgisi istiyor.

Hiç düşünmeden veterinerlik. Düşünsem yine veterinerlik.
Not: Herhangi bir işi sevmeden yaparsanız istersen sonsuz para kazan yine mutlu olamazsınız. Benim yaptığım bu yorum sizin kişisel zevklerinizin dışında gerçeklere dayanıyor. Siz hangi meslekte mutlu olacaksanız onu seçin.

Meslek işinde geleceğe vs. bakma. Dünyanın en geleceğe dönük mesleği olsun sevmiyorsan yapamazsın, nefret edersin ve hayatın zehir olur. Bilgisayar mühendisliği sevmiyorsan asla ama asla yapılacak bir iş değil ve zorluğu çok fazla. Bir bilgisayar mühendisi olarak söylüyorum, hangisini daha çok seveceksen onu seç. Paraya vs. takılma çok.

Veteriner iki farklı arkadaşım var; ikisi de iş bulmakta çok zorlandı birisi akademiye yöneldi çok başarılı bir arkadaş olmasına rağmen torpil olayları yüzünden bir türlü olamıyor. Diğeri de köyde yaşayan bir arkadaştı çiftliğin içinde yatılı kalacak şekilde çalışıyor, maaşı oldurmaz da öldürmez de 30k civarıydı en son fakat çevresi geniş olduğu için köyde icra edebiliyor dolayısıyla şehir merkezindeysen klinik açmak dışında pek bir şansın yok onun da tutup tutmayacağı meçhul. PC mühendisliği hazırlık yokken 4 yıl sürer veterinerlik yanlış bilmiyorsam 5 yıl sürüyor. Hangisine kendinizi uygun görüyorsanız onu seçin.

Veterinerlik zor meslek. Tanıdık çevre de edinmeniz gerek. Network yani. Hayvanları gerçekten sevmeniz gerek yoksa doktor gibi insanları sevmeden yapılacak türden bir iş değil. Kuş veterineri olursanız sayıları az olduğu için deli para kazanırsınız mesela o da ayrı boyut. Tabii bunun için gerekli eğitimlere gidecek, klinik açacak para lazım.

Bilgisayar mühendisi ve yazılımcı dolu etraf. Fark atabileceğinizi düşündüğünüz bir nokta yoksa direkt geri düşüyorsunuz. Eğer kendinizi iyi geliştireceğinizi ve aşırı ilginizin olduğunu düşünüyorsanız seçebilirsiniz.

Geri
Yukarı