CEYD-A, algıladığı renkleri söylüyor

Cenker Sisman

Decapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Yüksek Mühendisi
Renk algılama sensörünün kullanıldığı devreden gelen verilere göre CEYD-A, algıladığı renklerin isimlerini size sesli söylüyor.
Yakın bir gelecekte özellikle görme engelli vatandaşlarımız için çok daha yararlı projelerin çıkması dileğiyle.

Geliştirme detay bilgileri, yeni projelerin geliştirilebilmesi için ilerleyen günlerde yayınlanacaktır.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CEYD-A'yı kullanmaya çalıştım fakat pek sevemedim kendisini.
Umarım daha çok geliştirilir. Ve sesli asistanlar arasında adından bolca söz ettirir.

Ülkemizde bundan daha cok projeler yapildi bazilari atayim.
Sanırım projeyi yanlış yansıttım. CEYD-A geliştirme platformudur. Amacı IoT projelerine sesli imkanlar sunan projelerin oluşmasını sağlamaktır. Bir geliştirme ortamıdır. IoT açısından baktığınızda buradaki devre örnek olması açısından yapılmıştır. Umarım ülkemizde yapılan veya yapılacak daha iyi projelerde bu platformdan yararlanabilir.
Teşekkür ederim.
CEYD-A'yı kullanmaya çalıştım fakat pek sevemedim kendisini.
Umarım daha çok geliştirilir. Ve sesli asistanlar arasında adından bolca söz ettirir.
Teşekkür ederim. Biraz önceki cevapta da belirtmeye çalıştım aslında CEYD-A'ya bir asistan gözüyle bakılıyor. Aslında asistandan öte bir geliştirme platformudur. Kişiselleştirilebilen robot oluşturmak için sağlanan bir platform gibi düşünebilirsiniz. Kendi geliştirme dili ve ortamı vardır. ceyd-a.com sitesinde bilgi vardır.

Son düzenleme:
Elinize sağlık. Dediğiniz gibi görme engelliler için çok yararlı bir proje olabilir. Bir kulaklık, bir telefon, bir de sizin projeniz. Gayet güzel olacaktır bence. :D

Bunu yazarken aklıma bir fikir geldi. Arduino ile Mapping cihazları yapılıyormuş. Evin haritasını falan çıkardığı söyleniyordu. Böyle bir şey yapıp CEYD-A üzerinden takip etmek mümkün olur mu?

Öncelikle teşekkür ederim. Tabii. bahsettiğiniz çok güzel fikirler arasında. Benimde bu şekilde denemelerim olacak. CEYD-A'nın kendi dili CEYD. Tıpkı Java, C#, PHP vs.. gibi ana programlama öğelerini içeriyor. Kısaca dilediğiniz uygulamayı yazmanız ve cihaz üzerinde bunu çalıştırmanız mümkün. Gerekli devre ekipmanlarını tedarik ettiğimde böyle bir denemeyi de yapıp sunabilirim. Veya geliştiriciler kendileri de yapıp bana videosunu atarsa memnun olurum. Bana da geri dönüş yaparlarsa yardımcı olurum.

Şu ana kadar yaptığım IoT denemelerini içeren video kanalı:
Ayrıca bu videoların gerekli ekipmanları, kurulumu ve kod bilgilerini de CEYD-A sitesinde yayınlamaya çalışıyorum. Şu ana kadar bir çok üniversite projesinde çalışmalar devam ediyor. Akademik olarak özellikle öğrencilerin çalışmalarına destek veriyorum. Takıldığınız soru olursa bana dönüş yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Öncelikle teşekkür ederim. Tabii. bahsettiğiniz çok güzel fikirler arasında. Benimde bu şekilde denemelerim olacak. CEYD-A'nın kendi dili CEYD. Tıpkı Java, C#, PHP vs.. gibi ana programlama öğelerini içeriyor. Kısaca dilediğiniz uygulamayı yazmanız ve cihaz üzerinde bunu çalıştırmanız mümkün. Gerekli devre ekipmanlarını tedarik ettiğimde böyle bir denemeyi de yapıp sunabilirim. Veya geliştiriciler kendileri de yapıp bana videosunu atarsa memnun olurum. Bana da geri dönüş yaparlarsa yardımcı olurum.
Kod işlerinde biraz sıkıntım var. Yani projeyi şahsi olarak yapamam. Ben sadece fikir verdim. Yaptığınız zaman paylaşırsanız sevinirim. Çok yararlı bir projeler oluşturuyorsunuz. Başarılar. :)

Benim de aslında IR robot fikrim vardı ama kodları birleştiremedim. Yaza doğru uğraşıp bir şeyler yapmaya çalışırım. Aynı zamanda eğer beğenirseniz CEYD-A asistan ile çalışan halini yapabilirsiniz.
Şimdi diyeceksiniz, normal araba işte, nesi var diye. :D
Normal robot değil, yer temizleyen robot. :)

Kod işlerinde biraz sıkıntım var. Yani projeyi şahsi olarak yapamam. Ben sadece fikir verdim. Yaptığınız zaman paylaşırsanız sevinirim. Çok yararlı bir projeler oluşturuyorsunuz. Başarılar. :)

Benim de aslında IR robot fikrim vardı ama kodları birleştiremedim. Yaza doğru uğraşıp bir şeyler yapmaya çalışırım. Aynı zamanda eğer beğenirseniz CEYD-A asistan ile çalışan halini yapabilirsiniz.
Şimdi diyeceksiniz, normal araba işte, nesi var diye. :D
Normal robot değil, yer temizleyen robot. :)
Yer temizleyen robot da aklımdaydı aslında. İlk etapta amacım robotların sesi kulağı olan bir sistem. Herkes bu tip devreleri yapabiliyor ama arkasına bir asistan ile entegre edip sesi ve kulağı olması robotu daha insansı hale getiriyor. Tek başıma geliştirdiğim için bu işleri kuyruğa alıyorum. Ama geliştiricilere açık bir platform olduğu için dileğim geliştiricilerin de üretmesi.

Yer temizleyen robot da aklımdaydı aslında. İlk etapta amacım robotların sesi kulağı olan bir sistem. Herkes bu tip devreleri yapabiliyor ama arkasına bir asistan ile entegre edip sesi ve kulağı olması robotu daha insansı hale getiriyor. Tek başıma geliştirdiğim için bu işleri kuyruğa alıyorum. Ama geliştiricilere açık bir platform olduğu için dileğim geliştiricilerin de üretmesi.
Yapmanızı 4 gözle bekliyoruz. Eğer mantığını anlayabilirsin ben de denemek isterim. Bu arada bu robotu IR kontrollu ve BT ile haberleşme olursa tadından yenmez. 😀

Bilgisayara geçince yapmaya çalıştığım projenin fotoğraflarını atayım. Robot çalışıyor ama yeri silemiyor. Kod bozuk. 😆
Sitenize gittim, üyelik oluşturdum ve biraz inceledim. Güzel olmuş elinize sağlık. :D
1616506548832.png

1616506624419.png

Benimkinin şu anki hali. :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı