Sesli Arduino Kontrolü: CEYD-A Engel Mesafesini Sesli Söylüyor

CEYD-A, elektronik devreye yaklaşan cismin mesafesini takip ederek söylüyor.
CEYD-A ile elektronik devreleri rakiplerinden farklı olarak doğrudan kontrol edebilmek mümkün.
CEYD-A, IoT – dijital asistan haberleşmesine sıra dışı ve ihtiyaç olan bir yaklaşımla bluetooth’u devreye sokuyor. Geleneksel dijital asistan yapıları, IoT etkileşimlerini WIFI bağlantısı ile uzak bir sunucu üzerinden gerçekleştirmekte veya ek bir uygulama ile bağlantı sağlayabilmektedir. CEYD-A ise MQTT, WIFI gibi protokolleri desteklediği gibi doğrudan cihaz üzerinde çalıştığı için internete çıkış gerektirmeden yakındaki IoT devreleri ile de konuşabilmektedir. İlave bir kodlama veya uygulama gerektirmeden “Bluetooth’dan bilgi al diyerek” devreden gelen bilgileri değerlendirebilir. Hatta söyleyeceğiniz cümleyi “bluetooth’dan bilgi al ve yaz” gibi kolay ifadelerle tanımlayabilmeniz de mümkün. Kısaca siz devreyi tasarlayın, onunla konuşmayı CEYD-A halletsin.
Devrede kullanılan HC-SR04 Ultrasonik Mesafe Sensörü 2cm’den 400cm’ye kadar 3mm hassasiyetle ölçüm yapabilen bu ultrasonik sensör çeşididir.

Gereksinimler:​

Devre Şeması:​

Arduino IDE kodu​

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50

#include <SoftwareSerial.h>
#define echoPin 6
#define trigPin 7

int maximumRange = 50;
int minimumRange = 0;
int oncekiolcum = 0;

void setup() {
Serial.begin(9600);
pinMode(trigPin, OUTPUT);
pinMode(echoPin, INPUT);
}

void loop() {

int olcum = mesafe(maximumRange, minimumRange);
if(olcum!=oncekiolcum)
{
Serial.print(olcum);
Serial.println("cm");
}
delay(2500);
oncekiolcum = olcum;

}

int mesafe(int maxrange, int minrange)
{
long duration, distance;

digitalWrite(trigPin,LOW);
delayMicroseconds(2);
digitalWrite(trigPin, HIGH);
delayMicroseconds(10);
digitalWrite(trigPin, LOW);

duration = pulseIn(echoPin, HIGH);
distance = duration / 58.2;
delay(50);
if(distance>=maxrange || distance<=minrange)
{
return 0;
}

return distance;
}

CEYD-A kullanımı:​

Detaylı bilgi:
IoT: CEYD-A Engel Mesafesini Sesli Söylüyor -

Hoşbulduk herkese. Teşekkür ederim. Evet gerçek hesaptır. Sizlere CEYD-A ile ilgili ek bilgiler ve geliştirmeler ile ilgili yardımcı olmak isterim. CEYD-A ile ilgili bir üst başlık oluşturup kategoriler oluşturma imkanı var mıdır acaba? Çünkü CEYD-A bir geliştirme platformu olduğu için çok fazla konu kırılımı olabilir.

Hoşbulduk herkese. Teşekkür ederim. Evet gerçek hesaptır. Sizlere CEYD-A ile ilgili ek bilgiler ve geliştirmeler ile ilgili yardımcı olmak isterim. CEYD-A ile ilgili bir üst başlık oluşturup kategoriler oluşturma imkanı var mıdır acaba? Çünkü CEYD-A bir geliştirme platformu olduğu için çok fazla konu kırılımı olabilir.
Henüz öyle bir başlık yok. İlerleyen zamanlarda konular çoğalırsa belki olabilir. @SideWinder sen ne dersin hocam?

Henüz öyle bir başlık yok. İlerleyen zamanlarda konular çoğalırsa belki olabilir. @SideWinder sen ne dersin hocam?

Bu benim değil yönetimin inisiyatifine kalmış bir durum. Şu an, eğer gerçek hesapsa istediği gibi konu açabilir, ürün hakkında. Ancak kategori ya da alt kategori ayrı bir durum.

@Cenker Sisman projeniz güzel. Aynısını görme engelliler için yapmayı düşünmüştüm. Geliştirmeye açık bence.

Alt konu başlığı olayında ise blog açabilirsiniz kendinize özel.

Hocam, bu gerçek hesap mı yoksa birisi sahte isim mi kullanıyor?

Hoşgeldiniz diyorum, eğer gerçek hesapsa. Burada aktif olursanız memnun olurum ben kendi adıma.
Hocam merak ettim, tanıdık mı?☺️

Hocam merak ettim, tanıdık mı?☺️
1610698325202.png

Hocam moderatörlükten ayrıldınız mı?
Sanmıyorum. Sadece taglar gitti. Moderatörler yine aynı.

Hocam burada bunu deneyip de sıkıntı yaşayacak arkadaşlar için kısa bir ekleme yapayım. Arduino'ya kodu atarken Bluetooth modülünü devreden çıkardığınızdan emin olun. Kodun yüklenmesi bittikten sonra modülü breadboarda yerleştirin. Çünkü kod aktarılırken veri transferi oluyor ve Bluetooth'un veri transferi ile çakışıyor. Bu durum da Arduino'nun kilitlenmesine sebep oluyor.

Geri
Yukarı