CF Moto 150NK A1 ehliyet ile kullanılabilir mi?

erenforsakeN

Kilopat
Yer
Tottenham
İnternette gördüğüm kadarıyla bazıları diyor ki 125 CC üstü ama kW değeri az olduğu için kullanabilirsin diyen vs. Tam olarak durum nedir? A1 ehliyet ile bu motor kullanılabilir mi?

Aslında haklılar Ehliyetler CC'ye göre değil kW değerine göre ölçülür.
A1 ile maximum 11kW gücündeki motorları sürebilirsin 14hp falan denk gelir. Her motorun görünür bir yerinde, genelde gidonda bir yerde kW mutlaka yazar. Eğer 150CC ama 11kW veya daha az gücü var ise polis ceza yazamaz. 180CC motosikletler var 10kW gücünde A1 kullanabiliyor mesela.

A1 ile maximum 11kW gücündeki motorları sürebilirsin 14hp falan denk gelir. Her motorun görünür bir yerinde, genelde gidonda bir yerde kW mutlaka yazar. Eğer 150CC ama 11kW veya daha az gücü var ise polis ceza yazamaz. 180CC motosikletler var 10kW gücünde A1 kullanabiliyor mesela.
Hayır yanlış bilgi, 125cc ve 15beygir üzeri olmayacak. 126cc olsa bile ehliyet yetersizliği 4060 TL yersin.

İnternette gördüğüm kadarıyla bazıları diyor ki 125 CC üstü ama kW değeri az olduğu için kullanabilirsin diyen vs. Tam olarak durum nedir? A1 ehliyet ile bu motor kullanılabilir mi?
125cc üzeri ceza yersin.

4 yıl motosiklet sürdüm, yakın bir arkadaşım da trafik polisi. O bahsettiğiniz gereksinimlerin ikisinin de aynı anda karşılanması gerekir, yani <125cc + <11kW şeklinde. Dediğiniz gibi yapın da ilk çevirmede motoru nasıl çekiyorlar görün. Cezayı saymıyorum bile daha.

Hayır yanlış bilgi, 125cc ve 15beygir üzeri olmayacak. 126cc olsa bile ehliyet yetersizliği 4060 TL yersin.

125cc üzeri ceza yersin.
Evet haklısın A1de cc şartı varmış diğerlerinde yok ben hepsinde kw sanıyordum.

“Madde 75 ‒ Sürücü belgesi sınıfları ile belge sahiplerine sürme yetkisi verilen motorlu araçlar ve özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

a) M sınıfı sürücü belgesi iki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanacaklara verilir.

b) A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

c) A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

ç) A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı