CH341A ile Winbond 25Q256JVFQ Programlama

Hocam diyelim ki (olmasın da) bir şey oldu sunucu bozuldu. Böyle garantisi falan var mı ürünleri aldığınız yerlerin? Merak ediyordum bunu.

Çipe müdahale edildiği için garanti vereceklerini sanmam. Ancak çip bozulsa bile çipin aynısı internetten satın alınıp, BIOS yazılıp anakart tekrar kullanılabilir. Demokraside çareler tükenmez. :)

Hocam diyelim ki (olmasın da) bir şey oldu sunucu bozuldu. Böyle garantisi falan var mı ürünleri aldığınız yerlerin? Merak ediyordum bunu.
Garanti kapsamına gireceğini hiç sanmıyorum fakat çipi çıkarıp yapacakları için bir şey olursa yenisini alıp hallederler o sorunu.

Belki @Recep Baltaş falan söylemiştir bir ara.

Hatırlamıyorum.

@Recep Baltaş
Bendeki programlayıcıdan baktığımda çipin takılacağı yer burası:

IMG_20220128_161057.jpg

Siz mandal ile takacağınız için tek dikkat etmeniz gereken çipin üzerindeki kırmızı nokta 1. bacağı işaret ediyor. 1. bacak çipin 1. pini olduğu anlamına gelir ona göre takarsanız sorun olmadan programlarsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba Recep bey. Tavsiyelerinize açığım notunuza istinaden sormak istedim. CH341a programlayıcıya 3.3v düzeltmesini yaptınız mı? Eklediğiniz videoda programlayıcıya dikkat ettim ama ben göremedim.
Şöyle ki; bu model Çin malı ucuz programlayıcılar tasarımlarındaki bir hatadan dolayı data pinlerine 3.3v yerine 5V veriyor. Zaten entregre yakmaları da bu yüzden meşhur. Aman dikkat. Neyse ki sorun ufak bir işlemle çözülebiliyor ama.

Bahse konu yapılacak işlem burada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kaynak: CH341A Serial Memory Programmer Power Supply Fix - Page 1

Dosya Ekleri

• 3.3V Fix.jpg
    3.3V Fix.jpg
    59,5 KB · Görüntüleme: 99
Yeterince yüksek gibi geldi bana:

Eki Görüntüle 1285740

Bu kadar dar bir alanda çipi hava tabancasıyla sökmeye çalışmak pek mantıklı olmayabilir. Ancak denenebilir. Tabii kart yeni sunucu için olduğundan, sökmeyi sona bırakmak mantıklı olacaktır.
Öncesinde W25Q64' flashlayanlar olmuş:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yine bir forumda aynı anakart için bir konuşma geçmiş, Flash Dump ve BIOS ile alakalı:

Olur da lazım olursa diye Datasheet'i de bırakalım:

Winbound yongalarla gömülü sistemler gereği çalışıyorum, aslında Flash Memory'ler ile. Bu konuyu gördükten sonra, evde bozuk yatan anakartımdaki yongaya da benzer bir işlem uygulamak fikri aklıma geldi, belki iyi bir rehber olabilir. Direkt STM32 bir işlemciye QSPI ya da SPI ile bağlayıp da bir şeyler yapılabilir belki.

Bu arada belirtmeyi unuttum, yanında SPI pinleri var, o da kullanılabilir ama SPI pinout bilgisi bulamadım. Mandal daha işime geldi.

Bir multimetre ile, multimetreyi kısa devre moduna alıp bakmak lazım aslında, o headerlar Flash'a mı bağlı diye. Eğer bağlıysa ki bağlı olduğunu düşünüyorum, headerler kullanılarak da kolayca yapılar.

Şimdiden kolay gelsin diyorum umarım sorunsuz bir şekilde halledersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı