Chassis Fan Hızı Kontrol Etme

ZubizukTumTum

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Kasamı ilk aldığım zaman ön tarafında 3 pinli tek fan vardı. Kasa Corsair Spec 01. Anakartım ise Asus B250m Prime-K. Anakartımda ise sadece 1 tane Chassis fan çıkışı vardı ve ona takılıydı. O fanın devrini BIOS'tan veya Asus'un uygulaması olan AI Suite üzerinden kontrol edebiliyordum ancak soğutmayı iyileştirmek için 3 pinli 4 fan daha bağladım. Ve hepsini Anakarta bağlamak için şu Kablo Çoklayıcıyı aldım. Molex'i ve 4 pini anakarta bağladım ve bütün fanlar çalıştı ancak hepsi son devirde çalışıyor. Bunların devirlerini ayarlamak için ne yapmalıyım? Sadece molex bağlantısı yapmadan anakarta bağlarsam devirlerini ayarlayabilir miyim? Ya da sadece molex olmadan bağladığım zaman anakarta herhangi bir zararı olur mu?

@Recep Baltaş

CHA_1 çıkışına bağladıysan All Suite içerisindeki Fan Xpert programından Fan Name kısmına da CHA_1 veya artık her ne yazıyorsa, ilgili seçeneği seçip ayarlaman gerekli, bilmiyorum nasıl yaptın.
PWM destekli bir çoklayıcı olduğu için taktığın PWM fanları ayarlayabilmen gerekiyor.

Ha birde 46TL çok sanki, daha ucuza satan yerler de olacaktır.
--Teknobiyotik satıyormuş 30TL ; Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45)

Son düzenleme:
? Sadece molex bağlantısı yapmadan anakarta bağlarsam devirlerini ayarlayabilir miyim? Ya da sadece molex olmadan bağladığım zaman anakarta herhangi bir zararı olur mu?
Gücü molexten, devir ayarını anakarttan alıyor. Fan soketine dikkat ederseniz enerji uçları boş.
Yazılım üzerinden devir ayarını yaptığınızda veya %'de olarak ayarladığınızda hızda değişiklik olacaktır.
Tabii ki fanlarınız destekliyorsa. 3 pinli fanlar devir verisi yerine genelde voltaj ile kontrol edilir. Bu durumda sizin yapmanız gereken ise 4 pinli yani tam PWM destekli fan kullanmanız.

CHA_1 çıkışına bağladıysan All Suite içerisindeki Fan Xpert programından Fan Name kısmına da CHA_1 veya artık her ne yazıyorsa, ilgili seçeneği seçip ayarlaman gerekli, bilmiyorum nasıl yaptın.
PWM destekli bir çoklayıcı olduğu için taktığın PWM fanları ayarlayabilmen gerekiyor.

Ha birde 46TL çok sanki, daha ucuza satan yerler de olacaktır.
--Teknobiyotik satıyormuş 30TL ; Akasa Beşli PWM Otomatik Fan Kontrollü Fan Çoklayıcı Flexa Kablo (AK-CBFA03-45)
Zaten ben kabloyu Teknobiyotikten ucuza almıştım. Hepsiburadayı örnek olarak koydum. Fan Xpert'de CHA Fan bölümü Gri bir "!" işareti ile kapalı. Yani şuan müdahale edemiyorum.

Gücü molexten, devir ayarını anakarttan alıyor. Fan soketine dikkat ederseniz enerji uçları boş.
Yazılım üzerinden devir ayarını yaptığınızda veya %'de olarak ayarladığınızda hızda değişiklik olacaktır.
Tabii ki fanlarınız destekliyorsa. 3 pinli fanlar devir verisi yerine genelde voltaj ile kontrol edilir. Bu durumda sizin yapmanız gereken ise 4 pinli yani tam PWM destekli fan kullanmanız.

Fan Xpert uygulamasından devir ayarlamaya çalıştığım zaman hiçbir değişiklik olmuyor. Benim ilk başlarda kullandığım olan ön taraftaki tek 3 Pinli Corsair fan Anakarta bağlı iken onu kontrol edebiliyordum. Ancak bu çoklayıcıdan sonra onu da kontrol edemiyorum. Yeni aldığım fanlar da 3 pinli. Ancak PWM değil sanırsam. Hepsini kontrol edebilmem için PWM destekli olması mı gerekir?

Dosya Ekleri

• P_20171001_132343-min.jpg
    P_20171001_132343-min.jpg
    572 KB · Görüntüleme: 343
Sen 3 pinli 4 fan takmışsın galiba oraya. Fanlarda PWM kontrolcü yoksa maalesef anakarttan gelen devir verilerini fana okutamazsın. Direkt olarak ne kadar voltaj gelirse o kadar döner o tip fanlar, gelen voltajdan anlar yani yalnızca.

Sen 3 pinli 4 fan takmışsın galiba oraya. Fanlarda PWM kontrolcü yoksa maalesef anakarttan gelen devir verilerini fana okutamazsın. Direkt olarak ne kadar voltaj gelirse o kadar döner o tip fanlar, gelen voltajdan anlar yani yalnızca.
4 + 1 yani 4 tanesini yukarıda belirttiğim 3pinli Akasa Fan taktım. Önceki olan ise 3 pinli Corsair fandı.

Akasa Fanları satıp.
Aerocool 12cm PWM 4Pin Siyah Kasa Fanı

Bunlardan 4 tane almayı düşünüyorum. İşimi görür dimi bunlar?

Daha mantık çerçevesinde bir öneride bulunayım, işlemci ve grafik işlemci soğutucuların yeterli performansı sunuyorsa kasa fanlarını kurcalamanın, zırt bırt devrini değiştirmenin bir faydası yok sana.
Gerçek hayatta çok defa ne kadar fark yarattığını test ettik zaten. Boş yere masraf etme fanlara.

Kasa fanları, seni rahatsız etmeyen en yüksek devirde dönmelidir, bu kadar basit. Paranı düzgün bir işlemci soğutucusuna harcasan çok daha kolay yoldan sonuca ulaşırsın.

Molex'den 4 fana güç dağılınca zaten devir düşer, sessiz çalışıyorsa hiç masraf etme derim. İlla kontrol etmek istiyorsan da 3 pinli fanlarını voltaj ile kontrol edebilecek amplifikatörlü yani elle çevirerek ayarladığın ucuz kontrolcüler var, 1 fan fiyatına alır, mutlu mesut yoluna bakarsın.

Diğer türlü PWM kontrollü fan alacaksın mecburen. Aynı, analog sinyalin dijital veriyi tanımaması gibi bir durum yani bu.

Daha mantık çerçevesinde bir öneride bulunayım, işlemci ve grafik işlemci soğutucuların yeterli performansı sunuyorsa kasa fanlarını kurcalamanın, zırt bırt devrini değiştirmenin bir faydası yok sana.
Gerçek hayatta çok defa ne kadar fark yarattığını test ettik zaten. Boş yere masraf etme fanlara.

Kasa fanları, seni rahatsız etmeyen en yüksek devirde dönmelidir, bu kadar basit. Paranı düzgün bir işlemci soğutucusuna harcasan çok daha kolay yoldan sonuca ulaşırsın.

Molex'den 4 fana güç dağılınca zaten devir düşer, sessiz çalışıyorsa hiç masraf etme derim. İlla kontrol etmek istiyorsan da 3 pinli fanlarını voltaj ile kontrol edebilecek amplifikatörlü yani elle çevirerek ayarladığın ucuz kontrolcüler var, 1 fan fiyatına alır, mutlu mesut yoluna bakarsın.

Diğer türlü PWM kontrollü fan alacaksın mecburen. Aynı, analog sinyalin dijital veriyi tanımaması gibi bir durum yani bu.
Hepsi son devirde çalıştığı için biraz uğultu gibi oluyor ancak aşırı rahatsız ettiği söylenemez. Bu fanların hepsi yarı hızında çalışsa aslında bana yeter. Bunların hızını düşürebilecek amplifikatör örneği verebilir misin acaba?

Birde elimde eski LGA 775 soketli Anakartımdan kalan Akasa K32 işlemci soğutucu var. İnternete bakınca 1151 ile uyumlu olduğunu gördüm acaba sürüm değişmiş midir? Yada bunu direk kullanabilir miyim? Birde şuan ki Intel Stok soğutucuya göre daha performanslı olur mu?

Dosya Ekleri

• P_20171001_142731-min.jpg
    P_20171001_142731-min.jpg
    130,5 KB · Görüntüleme: 298
  • P_20171001_142811-min.jpg
    P_20171001_142811-min.jpg
    176,7 KB · Görüntüleme: 262
  • P_20171001_142814-min.jpg
    P_20171001_142814-min.jpg
    193,5 KB · Görüntüleme: 283
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı