Chia Coin Başlangıç - HDD ve SSD ile madencilik

Nikneyime

Centipat
Yer
İzmir
Ekran kartı olmayanlara gelsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Arkadaşlar 6 gündür 24 saattir bu programın başındayım daha PC'mi hiç kapamadım. Özelliklerim de şunlar:

• AMD 3950X.
  • 32 GB RAM (8x4) 3200MHz.
  • ASUS ROG STRIX X570-E anakart.
  • 3TB Seagate, 4 TB Seagate HDD, 1TB XPG M.2, 500GB Samsung 850 EVO.

Bunlarla plot oluşturuyorum 2.000 TiB plot oluşturdum şu anda 0 XCH buldum.

Yapmamanız gerekenler:

1. Kesinlikle plot oluşum esnasında hata veren plotu silmeye kalkmayın tüm işlem duruyor ve programı kapatınca %99 da bile olsa oluşan plotunuz geri getiremiyorsunuz ve siliniyor.
  2. Kesinlikle içinde bilgi olan bir diskinizde yapmayın hata verdiği sırada format atmanız gerekiyor dosya sağa sola kaydırmakla uğraşmazsınız.
  3. 1 plot oluştururken dikkat edin 101.4giblik bir plot 239GB'lık geçici klasör isteyebilir diyor yani bu demek ki 280 289GBlara kadar çıkabiliyor geçici klasör.
  4. 1TB M.2 diskiniz varsa 3 tane K32 101GB'lık plot oluşturabilirsiniz ama Core threadları karıştırmayın işlemcim 32t ama bunun sadece 16'sını kullanabiliyosunuz 2'sini de Win kullanıyor program sadece 14 Core bu programa toplamda atayabiliyorsunuz.
  5. Geçici klasör olarak kullandığınız yer her plot oluşturmadan önce bakın boş mu dolu mu diye boş değilse formatlayın boşken başlayın eğer disk dolarsa program kitlenip kalıyor iptal ettiğinizde tüm her şey sıfırlanıyor ben böyle 12 saat kaybettim.
  6. İşlemcinizin thread sayısı ne ise onun yarısını kullanabiliyorsunuz çalışsa bile hata verme ihtimali çok yüksek.
  7. Elektrik gider makine res atarsa oluşturduğunuz plot sıfırlanır.
  8. Büyük plotlar oluşturmayın bence zaman kaybı.

Benden size bir öneri varsa elinizde 500 GB da 100GB'lık plot oluşturun 290GB'a çıkan bir geçici klasör oluşabiliyor.

1TB M.2 disk varsa elinizde çekirdek sayısına bakarak 3 tane 100GB'lık plot oluşturun 3'ten fazla vermeyin dolup işlem duruyor. RAM'i de çok abartmayın kullanmıyor RAM sizin elinizdeki Windows da kullanıyor onları aşarsa program gene hata veriyor.

Yani sonuç olarak devamlı bir hata verme potansiyeli var programın çok dikkatli olun ve sabırlı yoksa çok daha fazla zaman kaybınız olur. Zaman kaybını geçtim yazım yapıp çöpe gidince siz para kaybediyosunuz M.2 ve SSD'nizin ömrünü alıyor.

Elektrik tüketimi çok az aslında ama PC devamlı açık olduğu için fatura yükselebilir.

Vallahi yapmayı düşünenlere Allah sabır versin diyorum kolay gelsin ben plot yapmaya devam ediyorum şimdilik.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 6 gündür 24 saattir bu programın başındayım daha PC'mi hiç kapamadım. Özelliklerim de şunlar:

• AMD 3950X.
  • 32 GB RAM (8x4) 3200MHz.
  • ASUS ROG STRIX X570-E anakart.
  • 3TB Seagate, 4 TB Seagate HDD, 1TB XPG M.2, 500GB Samsung 850 EVO.

Bunlarla plot oluşturuyorum 2.000 TiB plot oluşturdum şu anda 0 XCH buldum.

Yapmamanız gerekenler:

1. Kesinlikle plot oluşum esnasında hata veren plotu silmeye kalkmayın tüm işlem duruyor ve programı kapatınca %99 da bile olsa oluşan plotunuz geri getiremiyorsunuz ve siliniyor.
  2. Kesinlikle içinde bilgi olan bir diskinizde yapmayın hata verdiği sırada format atmanız gerekiyor dosya sağa sola kaydırmakla uğraşmazsınız.
  3. 1 plot oluştururken dikkat edin 101.4giblik bir plot 239GB'lık geçici klasör isteyebilir diyor yani bu demek ki 280 289GBlara kadar çıkabiliyor geçici klasör.
  4. 1TB M.2 diskiniz varsa 3 tane K32 101GB'lık plot oluşturabilirsiniz ama Core threadları karıştırmayın işlemcim 32t ama bunun sadece 16'sını kullanabiliyosunuz 2'sini de Win kullanıyor program sadece 14 Core bu programa toplamda atayabiliyorsunuz.
  5. Geçici klasör olarak kullandığınız yer her plot oluşturmadan önce bakın boş mu dolu mu diye boş değilse formatlayın boşken başlayın eğer disk dolarsa program kitlenip kalıyor iptal ettiğinizde tüm her şey sıfırlanıyor ben böyle 12 saat kaybettim.
  6. İşlemcinizin thread sayısı ne ise onun yarısını kullanabiliyorsunuz çalışsa bile hata verme ihtimali çok yüksek.
  7. Elektrik gider makine res atarsa oluşturduğunuz plot sıfırlanır.
  8. Büyük plotlar oluşturmayın bence zaman kaybı.

Benden size bir öneri varsa elinizde 500 GB da 100GB'lık plot oluşturun 290GB'a çıkan bir geçici klasör oluşabiliyor.

1TB M.2 disk varsa elinizde çekirdek sayısına bakarak 3 tane 100GB'lık plot oluşturun 3'ten fazla vermeyin dolup işlem duruyor. RAM'i de çok abartmayın kullanmıyor RAM sizin elinizdeki Windows da kullanıyor onları aşarsa program gene hata veriyor.

Yani sonuç olarak devamlı bir hata verme potansiyeli var programın çok dikkatli olun ve sabırlı yoksa çok daha fazla zaman kaybınız olur. Zaman kaybını geçtim yazım yapıp çöpe gidince siz para kaybediyosunuz M.2 ve SSD'nizin ömrünü alıyor.

Elektrik tüketimi çok az aslında ama PC devamlı açık olduğu için fatura yükselebilir.

Vallahi yapmayı düşünenlere Allah sabır versin diyorum kolay gelsin ben plot yapmaya devam ediyorum şimdilik.

Şu anda M.2 SSD dolu gösteriyor. Silsem sıkıntı olur mu içindekileri?

Şu anda M.2 SSD dolu gösteriyor. Silsem sıkıntı olur mu içindekileri?
Silecekleriniz bir plotting işleminin dosyalarıysa evet ilgili plot işlemi duracaktır. Eğer SSD dolu görünüyorsa paralel olarak başlattığınız plotting işlemleri için konfigürasyonları doğru hesaplamamış olabilirsiniz. Kendimden örnek vereyim. 2x1 tb SSD/32 Gb Ram/8 çekirdek işlemci ile 140'ar dk arayla ikişer plot başlatıyorum. 2 plotun birinci fazları bitmeden yenileri başlamıyor. Zira ilk fazlarda CPU kullanımı daha yüksek. Ben de işlemlerin hızlanması için threat sayılarını bu fazlarda yüksek tutuyorum. Sonuç olarak günde 22 buçuk plot alabiliyorum. Delay sürelerini 130 dkya düşürürsem yaklaşık 18 saat sonra SSD'ler dolacak ve işlemler kilitlenecektir (Çünkü 3. faza ulaşmayan plotlar SSD'de 250 gb'a yakın yer kaplıyor. 3. fazda sıkıştırma işlemleri başladığı için plot başına kaplanan alan azalmaya başlıyor). Bu yüzden sürelerin hesaplanması önem arz ediyor. Kendi sistemime göre en optimize hesabı yapmam bir haftamı aldı diyebilirim. Bu süreçte @sscreamtolga 'nın da bahsettiği gibi çok fazla vakit kaybettim. Bu arada Tolga sana da bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı