Rehber Chimera Linux UEFI kurulumu

Shaw Dickerson

Hectopat
Makaleler
2
Bugun sizlerle beraber BSD Linux melezi Chimera Linux kuracagiz. Kendisi Linux dagitimidir, GNU/Linux dagitimi degildir. Ayrıca oldukça hafiftir ve DE olarak GNOME kullanır. GNOME ISO'su 898 mb yaklaşık. Apk paket yöneticisini kullanır. Live ortam için şifre chimera'dır.

Web Sitesi=Chimera Linux
Ilk olarak dağıtımı şuradan indirelim: Index of /live/latest/
Buradan chimera-linux-x86_64-LIVE-20221115-gnome.iso dosyasını indiriyoruz ve Balena Etcher,Rufus gibi bir yazılımla yazdırıyoruz. Eğer GNU/Linux kullanıyorsanız dd komutu ile kolayca yazdırabilirsiniz.

Şimdi, Live ISO'yu boot ettik, UEFI kurulum yapacağız.
Ilk olarak terminal'i açalım ve
Kod:
cfdisk
yazalım.

Şimdi, burada partition'larımız, bölümlerimiz gözükecek. Burada 20-30 GB bir alan fazlasıyla işinizi görür.
Boş Partition'umuza gelelim, (klavyedeki ok işaretlerini kullanacaksınız) ve New diyelim. Karşımıza gelen ekranda 200M değerini girelim. Şuanda, 200M'lık bir bölüm oluşacak ve diğer böldüğümüz partition boş alan olarak gözükecek. Ona gelelim ve New'e tıklayalım, ardından enter diyip geçelim.

Not: Swap alanı oluşturacaksanız, örneğin 8 GB RAM'iniz var, 4G'lık üstteki gibi bir partition oluşturun ve Type kısmından Linux Swap seçin. Diğer alanlarımız Linux Filesystem olacak zaten.

Şuanda, EFI alanımız (200M olan) ve diğer alanımız (Root) oluşturduk. Ben Swap alanı oluşturmuyorum, zira dağıtım az kaynak kullanıyor. Ama oluştracaksanız yukarıda nasıl oluşturacağınızdan bahsettim.
Şimdi, terminalde
Kod:
lsblk
yazalım ve bölümlerimizin çıktısını görelim. Burada ki, 200M'lik alan'ı EFi partition'u, diğer bölümü ise root Partiton'u olarak kullanacağız. Burada karşılığında /dev/sda1 gibi yazar, bunlara ihtiyacımız olacak.

Sıra dosya sistemlerini ayarlamaya geldi.

İlk olarak EFI alanımızı FAT 32'ye formatlıyalım.
mkfs.vfat /dev/sda1 (buradaki /dev/sda1 sizde değişebilir, lsblk çıktısından bakın)
komutunu girelim. EFI partition'u nu FAT32 olarak formatladık.

Ardından, bu komutla Root alanını ext4'e formatlayalım, lsblk çıktısına bakmayı unutmayın, sizde değişebilir /dev/sda kısmı.
mkfs.ext4 /dev/sda2

Ardından, eğer swap alanı oluşturduysanız, şu komutu girin: (lsblk çıktısına bakın, /dev/sdx kısmı sizde değişebilir)
mkswap /dev/sdx

Evet, Dosya sistemlerinide ayarladık. Sırada yapmamız gereken Mount etmek.

doas mkdir /media/root
komutunu girelim.

Sonra, Root alanımızı bağlayalım, yine lsblk çıktısına göre yazın, sizde değişebilir /dev/sda kısmı.
doas mount /dev/sda2 /media/root

Bu işlem de bitti. Artık sıra sistemi yüklemeye geldi. Sistemi paket yöneticisini kullanarak da indirebiliriz ama ben direk chimera-live-install kullanacağım.

doas chimera-live-install /media/root
Şimdi, kendisi sistemi /media/root'a kopyalayacaktır. işlem bittikten sonra, sırayla şu komutları girelim:

Kod:
doas mount --rbind /dev /media/root/dev
doas mount --rbind /proc /media/root/proc
doas mount --rbind /sys /media/root/sys
doas mount --rbind /tmp /media/root/tmp

Komutların hepsini uyguladıktan sonra, şu komutu girelim:
doas cp /etc/resolv.conf /media/root/etc

Ardından şu komutu da girelim:
doas chroot /media/root
Ve chroot'a geçiş yapalım.
Şimdi sistemi güncelleyeceğiz:
apk update
apk upgrade --available
Komutlarını sırayla gireceğiz. Eğer upgrade bittikten sonra, 4 errors, veya error verirse şu komutu çalıştırın:
apk fix
Ardından yeniden bu komutu çalıştıralım:apk upgrade --available
Evet, sistemi de güncelledik. Şimdi sizlerle Bootloader'ı, GRUB'u kuracağız.

Sırayla şu komutları girelim:
Kod:
mkdir -p /boot/efi
mount /dev/sda1 /boot/efi
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi
Dikkat edin, /dev/sda1 efi alanımız, lsblk çıktısı yardımcınız!
Evet,GRUB'u başarıyla kurduk. Şimdi sırada şu komutu çalıştıralım:
update-grub GRUB'u güncellediğimize de göre, artık bootloader ile işimiz bitti.

Şimdi sırada root şifremizi ayarlayacağız:
passwd root
diyelim ve şifremizi belirleyelim. Ve artık diğer Kurulum işlemlerine geçelim.
Şimdi, bir kullanıcı oluşturalım:
useradd kullanıcıadı
diyelim ve kullanıcımızı oluşturalım.
Sonra,
passwd kullanıcıadı deyip kullanıcımızın şifresini ayarlayalım.
Ardından, kullanıcımızı gruplara ekleyelim:
wheel, audio,video, plugdev bize yetecektir. Sanal makinelerle işiniz varsa kvm de ekleyin. Gireceğimiz komut:
Kod:
usermod -a -G wheel,audio,video,plugdev kullanıcıadınız
ve bu işlem de bu kadar.

Şimdi Doas'ı konfigüre edelim, zira Chimera doas kullanıyor.
nano /etc/doas.conf
komutunu girelim ve ilk satıra permit :wheel komutunu girelim, ardından Ctrl+O ve Ctrl+X yapıp çıkalım.
Sonra, hostname'i ayarlayalım, bunun için sırayla şu komutları girin:
Kod:
echo chimera > /etc/hostname
echo 127.0.0.1 chimera >> /etc/hosts
echo ::1 chimera >> /etc/hosts
Ardından zamanımızı, Time Zone'u ayarlayalım. Bunun için şu komutu girelim:
ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Istanbul /etc/localtime

Şimdi donanım saatini ayarlayalım:
echo localtime > /etc/hwclock

Şimdi klavyemizi ayarlayalım:
nano /etc/default/keyboard ve burada us yazan yerleri trq ayarlayıp Ctrl+O ve Ctrl+X yapıp çıkalım.

Ses'imizi ayarlayacağız, bunun içinapk add pipewire komutunu girelim,zaten kurulu ise sıkıntı yok.
Bu komutları sırayla girerek sesi etkinleştirelim:
Kod:
dinitctl enable wireplumber
dinitctl enable pipewire-pulse

Burada eğer /run/dinitctl bulamadım öyle bir yer yok diyorsa sorun yok, çözümü var. Acayip bir şekilde chroot'tan çıktığınızda servis zaten etkinleşmiş şekilde gözüküyor.

Şimdi sıra display manager kurmak ta ve servisi etkinleştirme de.
apk add gdm komutuyla gdm'i kurabilirsiniz, ama zaten kurulu gelecektir. Şimdi şu komutu girelim:
dinitctl enable gdm

Üstteki hatayı aldıysanız yine, çözümü var. Hata almadıysanız sorun yok. Yine chroot'tan çıktığınızda böyle bir servis bulamadım diyor dinitctl. Yapmanıza gerek yok,
sadece bilgi.
Evet arkadaşlar, şimdi kurulumu bitirdik. Terminal'den çıkalım ve sistemi yeniden başlatıp Chimera'yı açalım.

Eğer üstteki hatalardan birini almadıysanız başarılı bir şekilde sistemi açabilirsiniz. Ama, gdm açılmadı ise ve sizi tty'e attıysa yapacağınız şey:
dinitctl enable gdm
dinitctl start gdm

Bu komutları girdikten sonra gdm açılır, ve login oldunuz. Tebrikler, Chimerayı kurdunuz ama ses gelmiyor! Ne yapacağız? Ilk olarak ayarlardan sesi açın, kapalıysa. Ama hala ses yoksa aşağıya bakın:

Bunun sebebi pipewire servislerinin etkinleşmemiş olmasıdır.
dinitctl list komutunu girerek açık servislere bakabiliriz. Şimdi, gireceğimiz komutlar:
dinitctl enable wireplumber
dinitctl enable pipewire-pulse
Servisler etkinleştikten sonra ses gelecektir.

Şimdi, tarayıcımız ve bir video-player'miz yok. Bunu için önce repoyu aktifleştirmemiz gerekli:
apk add chimera-repo-contrib
komutunu girip repo'yu ekleyelim ve şu komutları çalıştıralım:

Kod:
doas apk add firefox-esr
doas apk add mpv
Ve artık tarayıcı olarak Firefox ve Video oynatıcı olarak Mpv'yi kurduk.

Klavye hala ingilizce, ne yapacağız?
Ayarladan klavye kısmına girip +/Other kısmına basıp Turkish (inlt with dead keys) seçiyoruz ve ingilizce'yi siliyoruz. Bu kadar.

Benim NTFS dosya sistemine sahip partition'um var, nasıl açacağız:
Yapmanız gereken şu:
Dosya gezginini açın ve Home klasöründe bir klasör oluşturun.
ardından:
doas mount -t ntfs3 /dev/sdx klasörün yolu
/dev/sdx kısmına lsblk çıktısından bakıp sizde hangisiyse onu girin.
Ve, komutu girdikten sonra klasörü açalım ve dosyalarınız orada.
Evet arkadaşlar, Chimera Linux kurulumu bu kadardı. Ekstradan karşılaşacağınız sorunlarıda yazdım. Buraya kadar okuyan olduysa teşekkür ederim, iyi forumlar.

Son düzenleme:
GNU uygulamalarının kurulmamasi ile birlikte hala daha kullanilmamasi gerektigini dusunuyorum. wget, pexec, gnupg gibi uygulamaları kuramamak buyuk bir eksi bence. Gelistirme asamasinda, GNU softwares olayini ayarlarlar diye dusunuyorum, guzel bir rehber olmus.

(FreeBSD'nin saf Arch'tan da hafif oldugunu duymustum. dinit kullanmasi da ayri bir guzellik.)

GNU uygulamalarının kurulmamasi ile birlikte hala daha kullanilmamasi gerektigini dusunuyorum. wget, pexec, gnupg gibi uygulamaları kuramamak buyuk bir eksi bence. Gelistirme asamasinda, GNU softwares olayini ayarlarlar diye dusunuyorum, guzel bir rehber olmus.

(FreeBSD'nin saf Arch'tan da hafif oldugunu duymustum. dinit kullanmasi da ayri bir guzellik.)
Eğer gerçekten GNU uygulamalarına ihtiyaç duyuyorsanız kullanamazsınız ama onun dışında epey hafif, şuanda Firefox'da sadece technopat açıkken 1gb ram kullanıyor. Boşta daha da az. Denenebilir, güzel bir distro. Ayrıca dediğiniz gibi dinit ve doas kullanmasıda hoş.

Distrodon distroya atlamayı bırakalı aylar oldu. Arch'ı silmeme değer mi sizce hocam? Ya da belki diski küçültüp küçük alanda denerim. Bilgisayar eski olduğu için vm kullanamıyorum.

Distrodon distroya atlamayı bırakalı aylar oldu. Arch'ı silmeme değer mi sizce hocam? Ya da belki diski küçültüp küçük alanda denerim. Bilgisayar eski olduğu için vm kullanamıyorum.
Hocam açıkçası, şu anda kullanılacak bir distro değil, hala beta da gibi bir nevi. Şöyle sorunlar yaşadım, repolari küçük ve hala flatpak mevcut değil. Sonra, Firefox ile bazı sitelerde her zaman, ara ara tab crash oldu hatası alıyorum. Sonra, gnome'nin video uygulaması ile video oynattığimda sistem dondu, kilitlendi bildiğiniz. Mecbur restart attım . O yüzden, şu anda tam olarak kullanılabilir değil günlük kullanım için ama gelişiyor. Denemek isterseniz kurabilirsiniz.

Hocam açıkçası, şu anda kullanılacak bir distro değil, hala beta da gibi bir nevi. Şöyle sorunlar yaşadım, repolari küçük ve hala flatpak mevcut değil. Sonra, Firefox ile bazı sitelerde her zaman, ara ara Tab crash oldu hatası alıyorum. Sonra, GNOME'nin video uygulaması ile video oynattığimda sistem dondu, kilitlendi bildiğiniz. Mecbur restart attım. O yüzden, şu anda tam olarak kullanılabilir değil günlük kullanım için ama gelişiyor. Denemek isterseniz kurabilirsiniz.

Arch ile devam o zaman. Bana şu an uygulama desteği konusunda sorun çıksın istemiyorum.

Geri
Yukarı