Çözüldü Pop! _OS UEFI kurulumu nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

iusearchbtw

Centipat
Merhaba arkadaşlar Windows kullanmayı daha fazla istemediğimden bilgisayarıma Pop! _OS kurmak istiyorum. Linux ortamında yeni değilim VM ve Dual Boot olarak kullandığım distrolar var. Windows'u tamamen kaldırıp Pop! _OS kuracağım. Bilgisayarım şu an UEFI/GPT şeklinde. Kurulum için diskimde ve BIOS ayarlarında ne gibi değişiklikler yapmam lazım? Secure Boot şu anda kapalı ama başka yapmam gerekenlerde var mı sormak istiyorum. Bu bilgisayarı yazılım ve okul için kullanıyorum LibreOffice'in MS Office ile uyumlu olduğunu düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    681,6 KB · Görüntüleme: 112
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
"Secure Boot" seçeneğini disable edin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videoyu izleyebilirsin, herhangi takıldığın bir yer olursa sorarsın kurulum aşamasında, kolay gelsin.
Bu bilgisayarı yazılım ve okul için kullanıyorum LibreOffice'in MS Office ile uyumlu olduğunu düş
Uyumlu hocam ancak bazen garip görünüyor birbirine aktarınca. Eğer ödevlerinizi DOCX veya PPTX formatında istemiyorsa hocaların, PDF olarak gönderirsen herhangi bir uyumluluk sıkıntısı yaşamazsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Şu videoyu izleyebilirsin, herhangi takıldığın bir yer olursa sorarsın kurulum aşamasında, kolay gelsin.

Çözüm
Teşekkürler hocam bu arada test amaçlı usbden çalıştırıp test ettim şu an bile gayet stabil ama wifi bağlanmıyor test modunda oluğu için mi yoksa kurduktan sonrada wifi ağlarına bağlanırken sorun yaşar mıyım ?
Herkese iyi günler bir sorum olacaktı. Bilgisayarıma UEFI'de POP!_OS kurdum ama başlarken busybox vs. yazan bir hata aldım. Ben de UEFI'siz modda kurdum. Acaba bir fark var mıdır tam olarak bilmiyorum. Açılış hızı bir tık düşük olur diyorlar sistemin genel çalışmasında bir sorun yavaşlık olmaz değil mi SSD hızında falan?
Dizüstü bilgisayarımın özellikleri de: 8 GB RAM, 240GB SSD, A8 7410 işlemci, R5 M330 ekran kartı.
ve şu üstteki arkadaş uefi kurulum yaparken böyle bir sorunla karşılaşmış bende de yaşanma ihtimali var mı
Sanırım burada göründüğüne göre kurulumdan sonra bir sorun çıkmaz ama kurulum yaparken wifi ağına bağlı olamayacağım için 3. parti yazılımları kuramaz sanırım. Bu yüzden kabloyla bağlamam gerekir mi?
Arkadaşlar her şey için teşekkürler realtek rt8821ce anladığım kadarıyla otomatik olarak çalışmıyor eğer bütün güncellemeleri ve driverları kurduysanız ve hala wifi çalışmıyorsa çözümü oldukça basit sırasyla şu komutları terminale (secure boot seçeneğini kapatmayı unutmayın) yazmanız yeterli (aynı modelse):
$ sudo apt update
$ sudo apt install -y dkms git
$ git clone tomaspinho/rtl8821ce
$ cd rtl8821ce $ sudo ./dkms-install.sh
$ sudo modprobe 8821ce

Dosya Ekleri

• IMG_20201119_125657.jpg
    IMG_20201119_125657.jpg
    294 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleme:

Geri
Yukarı