Çözüldü Chrome ilk açılışta 15-20 sn geç açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Çetin Bey

Decapat
Selam.

Google Chrome ilk kez açıp bir siteye tıkladığımda 15-20 sn yuvarlak dönüyor ondan sonra site açılıyor. İlk tarayıcı penceresi açıldıktan sonra bu sorunu yaşamıyorum, yalnızca ilkini açarken bekletiyor. Bu sorun neden kaynaklı olabilir? Sorunla ilgili bazı bilgiler:
  • Cihazım Monster Abra v11.5, MUX Switch yok.
    SSD: Crucial CT500P5SSD8 500,1 GB
    RAM: 16 GB Dual.
    CPU: i7 11800H
    GPU: RTX 3050 Ti

• Güncel Windows 11 kullanıyorum (Windows 10'da da aynı sorun devam etti).
  • Eklenti olarak uBlock ve SmoothScroll var ancak kapattığımda da sorun devam etti.
  • Brave ve Edge tarayıcılarında da bekletiyor ilk açılışta.
  • ASUS ve Excalibur bilgisayarlarda da bu sorunu yaşadık ancak arkadaşımın MSI Leopard bilgisayarında bunu yaşamıyoruz. Direkt tıklar tıklamaz açıyor.
  • İlk açılışta bekletme sorununu WhatsApp masaüstü, Discord ve Steam uygulamalarında da 10-15 sn gecikmeli olarak yaşıyorum.
  • Kaspersky aboneliğim var. Taramalar yaptık ancak düzelmedi.
  • Daha önce Chrome silip yüklemiştim ama değişiklik olmamıştı.
Format dışında ne yapılabilir? Daha önce yazılmış rehber varsa ve atabilirseniz çok faydalı olur, denerim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şöyle bir çözüm önerisi var, dener misiniz?
  1. Sol alt köşede proxy ayarlarını belirliyor yazısını görüp görmediğinize dikkat edin.
  2. Chrome'un sağ üst köşesindeki ayarlar butonuna (3 nokta) tıklayın.
  3. Burada 'proxy' araması yapın ve "bilgisayarınızın proxy ayarlarını açın" butonuna tıklayın.
  4. Windows ayarları ara sunucu ekranında "Ayarları otomatik olarak algıla" seçeneğine tıklayarak kapatın.
  5. Chrome'u yeniden başlatın ve her şey yoluna girmeli.
İnternet hızın ne durumda açılış hızları SSD ile alakalı oluyor. Okuma ve yazma değerleri nasıl.
İnternetim 500mbs gibi oldukça yeterli bir seviyede. SSD hız testi yapmadım ancak oyunları yüksek ayarlarda oynayabildiğim için o da yeterli durumda diye düşünüyorum.

Düzenleme: Hız testi yaptım.

Dosya Ekleri

• 8.png
    8.png
    15,6 KB · Görüntüleme: 23
Okuma yazma değerleri iyi SSD %90 dolu görünüyor. Sağlık durumu nasıl test eder misin? SSD fazla dolu olduğu için küçük gecikmeler oluyor olabilir.

Her şey normal görünüyorsa bu uygulamayı yapmanızı öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Okuma yazma değerleri iyi SSD %90 dolu görünüyor. Sağlık durumu nasıl test eder misin? SSD fazla dolu olduğu için küçük gecikmeler oluyor olabilir.

Her şey normal görünüyorsa bu uygulamayı yapmanızı öneririm.

Sağlık %94 ve win11 kullanıyorum hocam.

1. Sol alt köşede proxy ayarlarını belirliyor yazısını görüp görmediğinize dikkat edin.
  3. Burada 'proxy' araması yapın ve "bilgisayarınızın proxy ayarlarını açın" butonuna tıklayın.
  4. Windows ayarları ara sunucu ekranında "Ayarları otomatik olarak algıla" seçeneğine tıklayarak kapatın.

Çözüm
Recep abi merhaba. Verdiğin öneriyi uyguladım.

Windows ayarları ara sunucu ekranında "Ayarları otomatik olarak algıla" seçeneğini kapattım. Onun altındaki ''kurulum komut dosyasını kullan'' kısmında sağda ''Ayarla'' seçeneğine tıkladım ve ''kurulum betiğini düzenle'' ayarında üniversitemin proxy bağlantısının kurulu olduğunu gördüm. Zamanında dokümanlara erişmek için kurmuştuk. Onu da kapatınca sorunum düzeldi. Chrome artık açılışta sayfaları hızlı açıyor.

Çok teşekkür ediyorum. Benzer sorunu yaşayan arkadaşlar için rehber niteliğinde çözüm oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı