Chrome vs Brave vs Opera GX

Hangi Tarayıcıyı Önerirsiniz?-

• Chrome

• Opera GX

• Brave

• Firefox

• Vivaldi

• Edge

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Ben Edge kullandıktan sonra yine Chrome'a döndüm. Ya aslında dönmezdim de Netflix'de film izlerken sürekli drop giriyor. Sırf bunun için ve Chrome çok daha stabil olduğu için geri döndüm.

Chrome 3 sekme açınca 800 MB yemese iyi olurdu.

Opera GX fena değil ama gizlilik problemleri var diye duymuştum. Güvensiz değil de gizlilik problemli.

Brave gayet iyi.

Firefox çok yiyor. Linux dağıtımlarında iyi ama.

Vivaldi gayet az yiyor (hâlâ öyle mi bilmiyorum) ama ayarlar kısmı biraz karışık.

Edge gayet iyi ama tasarımı pek beğenmedim.

Chrome'un arayüzü iyidir hoştur ama o kadar çok kaynak kullanıyor ki kendi bilgisayarımda mavi ekran verme sebebiydi. Anket de bu kadar oy alma sebebini bilmiyorum, galiba en popüleri olması dışında başka bir sebebi yok.

Opera GX şu anki kullandığım tarayıcım. Evet o kadar da performanslı olduğu söylenemez ve Sosyal'de çoğunlukla beğenilmeyen bir tarayıcı ama arayüzü ve özellikleri (yan menüden Twitch, Instagram, Discord vb. girebilme, ikincil renkler...) Bakımından çok hoşuma gidiyor.

Firefox da gayet iyi, Chrome'dan biraz daha hızlı ama Edge ve Brave'dan biraz daha yavaş. Tam ortasında bir tarayıcı istiyorsanız güzeldir, çoğu tarayıcı gibi Chromium tabanlı olmadığı için normalde Chrome'da kullanabildiğiniz eklentiyi Firefox'un eklenti mağazasından bulamama ihtimaliniz var. Ben kendim reklam engelleyici dışında bir tarayıcı kullanmadığım için bir sıkıntı çıkarmadı ama.

Brave ve Edge aralarındaki en performanslı ve optimize tarayıcılar. Edge, Microsoft tarafından üretilen bir tarayıcı olduğundan Windows'a daha optimize. Brave de Edge ile aynı performansa sahip ama en büyük farkı size tarayıcıyı kullandıkça BAT birimde kripto para vermesi. 25 BAT'da Uphold hesabı açarak yatırımda veya para çekmekte kullanabilirsiniz.

Vivaldi de Sosyal'de çok önerilen bir tarayıcı ama hiç kullanmadığım için bir fikrim yok.

Geri
Yukarı