ChromeOS kurulum rehberi

ZenN

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Eğer elinizde eski bir Laptop veya PC varsa modern Windows işletim sistemlerinde pek stabil çalışmayabilir. Google'ın düşük sistem gereksinimli ChromeBook bilgisayarlar için geliştirmiş olduğu ChromeOS eski cihazlarınız için bir dönüm noktası olacaktır. Normalde Hackintosh'larda olduğu gibi ChromeOS'da standart bilgisayarlara kurmak için çok uygun değil fakat CloudReady yazılımı sayesinde USB belleği yapılandırıp standart bilgisayarlara kurulum yapabiliyorsunuz. Kurulum yapacağınız USB belleğin maksimum 16 GB olması gerekiyor. CloudReady USB Maker programını indirip çalıştırdıktan sonra kurulum yapacağınız USB belleği seçmeniz gerekiyor. Kurulum yapıldıktan sonra Google hesap bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Google hesabınızla giriş yaptıktan sonra ChromeOS işletim sisteminiz USB belleğe tamamıyla kurulmuş olacaktır. Eğer ChromeOS'u sabit diske kurmak istiyorsanız sağ altta bulunan saat simgesine basıp oradan ChromeOS'u yükle seçeneğini seçmeniz lazım. ChromeOS'un içinde belli başlı programlar yüklü olarak gelmektedir fakat yeterli gelmeyecektir. Uygulama indirmek istediğinizde Chrome Web Mağazası'nı kullanabilirsiniz. Chrome Web Mağazası ChromeOS'un içinde yüklü olarak gelecektir.

İşinize yarayabilecek uygulamalar:

Depolama:
Google Drive
Dropbox

Film, Dizi vb:
Play Filmler
YouTube

Video düzenleyici:
WeVideo

Müzik:
Play Müzik
Spotify

Fotoğraf düzenleyici:
Pixlr Editör

Not almak:
Dökümanlar
Evernote

Hesaplama:
Hesap Makinesi

Kod yazmak:
Cloud9
Caret

Chrome Web Mağazasından daha fazla uygulama indirebilirsiniz. Eğer beğendiğiniz bir site varsa ve onun uygulaması yoksa (örnek: Canva) Chrome'da site açıkken sağ üstteki üç nokta işaretine tıklayıp diğer araçlar kısmından kısayol oluştur seçeneğini seçebilirsiniz.

Yaygin kullanilan bir linux dagitimi kullanmanin uzerine hangi avantajlari var bu Chrome OS'in?
Chromium tabanlı olduğu gibi daha yüksek performans vadeder. Sadece uygulamalarda sorun çekebilirsiniz fakat onlarında alternatifleri var.

32 GB olan USB belleğim şu an 1.04 GB olarak gözüküyor. Birde kurulum bittiken sonra Hesap Bilgilerim istenilmedi. Yardım olur musunuz? Teşekkürler.

32 GB olan USB belleğim şu an 1.04 GB olarak gözüküyor. Birde kurulum bittiken sonra Hesap Bilgilerim istenilmedi. Yardım olur musunuz? Teşekkürler.
USB belleğinizi diskpart ile biçimlendirerek sorunu düzeltebilirsiniz. Yapmayı bilmiyorsanız internetten araştırabilirsiniz birçok rehber var. Hesap bilgilerine gelicek olursak, sistemi ChromeOS ile açtıktan sonra ayarlardan kontrol edin. Eğer giriş yapılmadıysa oradan giriş yapın.

USB belleğinizi diskpart ile biçimlendirerek sorunu düzeltebilirsiniz. Yapmayı bilmiyorsanız internetten araştırabilirsiniz birçok rehber var. Hesap bilgilerine gelicek olursak, sistemi ChromeOS ile açtıktan sonra ayarlardan kontrol edin. Eğer giriş yapılmadıysa oradan giriş yapın.
Sağolun sadece denemek için baktım güzel bir tarayıcı. USB sorununu da halettim ama Firefox Quantum varken Chrome kullanılmaz hani :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı