Chromium Tabanlı Flock Veda Ediyor

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.488
Çözümler
816
Beğeniler
93.363
Yer
İstanbul
Tarayıcı savaşlarından bir tarayıcı daha çekiliyor. Flock anasayfasında geliştiricilerin yaptıkları bir duyuruyla, Flock internet tarayıcısı, 26 Nisan 2011 tarihinde resmen sona erecek. Aynı duyuruda, sadık kullanıcılarına teşekkür eden geliştiriciler, onlara artık Google Chrome ya da Mozilla Firefox kullanmalarını tavsiye ediyor..

Artık Flock’a geliştirme ve güncelleme gelmeyeceğini belirten geliştiriciler, Flock ile aynı yapıda olduğundan Chrome ve Firefox’u tavsiye ediyorlar.

PLO e-dergimizin 26. sayısındaki “Tarayıcı Savaşları” yazısındaki incelememizde, MySpace, Facebook, Twitter, Bloger, Flickr ve YouTube gibi sosyal ağlara ve Gmail ile Yahoo e-posta hizmetlerine bağlantı sağlayıp, tümünü yönetebilecek eklentilere sahip olması ile öne çıkan bir tarayıcı olmuştu. Bu ağlar üzerinde anında mesajlaşma, Facebook sohbet uygulaması, bu sosyal ağlardaki arkadaşlarınızdan gelen güncellemelerden ve e-postalardan, kullanıcısını anında haberdar ediyor ve bunlara yanıt vermesini sağlıyordu.

Flock ilk olarak Nisan 2005 tarihinde boy göstermişti. Flock, 2.6.2 sürümüne kadar Mozilla’nın Gecko web motorunu kullanıyordu. Ancak 2010 sonunda çıkan Flock 3 serisi ile WebKit motoru kullanılarak, Chrome tabanına geçilmişti. Ancak Chrome tabanlı Flock’un ömrü uzun olmadı. Geliştirici Flock Inc.’in bu sene başında, web tabanlı oyun (FarmVille, Mafia Wars) geliştiricisi olan Zynga tarafından alınmasının ardından, Flock geliştiricileri, artık Zynga’da oyun geliştirmeye başladılar.

Flock’un son sürümü olan 3.5.3, Şubat 2011 tarihinde çıkmıştı. Artık güncelleme ve yeni sürüm çıkmayacak. Flock kullanıcıları mevcut Flock’u kullanmaya devam edebilecekler, ancak 26 Nisan’daki resmi bitiş ile beraber, Flock’un eş zamanlama ve sosyal ağları kullanmasını sağlayan tüm özellikleri devre dışı kalacak. Yani Flock’u Flock yapan tüm özellikler gidecek. Daha ayrıntılı bilgi ise, sık sorulan sorular sayfasından alınabilir.

Chromium Tabanlı Flock Veda Ediyor
 
Yukarı