Çözüldü Çift işletim sistemi nasıl kaldırılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Nieagerams

Hectopat
Daha fazla  
ASUS TUF FX506HCB HN144.
i5 11400h.
RTX 3050
16 GB RAM.
512 + 1024 GB SSD.

Bilgisayarımda halihazırda 512 GB SSD vardı ben de yeni bir 1TB SSD alarak diğer slota taktım. Halihazırdaki mevcut SSD'de Windows 10 var. O taktığım SSD'ye ayriyetten Windows 10 yükledim. Şu anda bilgisayar açılırken 2 tane Windows 10 seçme imkanı sunuyor bana. Eskisi gibi hiç sormadan açılması için ne yapmam gerekiyor? Yeni aldığım SSD'yi direkt biçimlendirsem sorun düzelir mi?

Hocam teşekkürler, yaptım ve bilgisayarı yeniden başlatınca işletim sistemi sormadı direkt açtı. Yalnız bir sorum olacak, bu yaptığımız işlemle tamamen eski haline dönmüş oldu mu? Azıcık da olsa açılışta bir gecikme söz konusu olur mu eskisine oranla?

Açılışta gecikme olmaz. Şimdi diskin gözükmesi için buraya giriyoruz.

1675716301483.png

Burada 1TB'lik olana sağ tıklayın.

1675716324195.png

Yeni basit birim deyip kuruluma devam edin.

@BipolarBirey Recep Bey'in bu tip işler için Microsoft üzerinden yapmak yerine Minitool Partition Wizard önerdiğini hatırlıyorum. 1 TB SSD'yi bir kısmını oyun için bir kısmını başka şeyler için ayırmayı düşünüyorum çünkü. O şekilde yapsam daha mı sağlıklı olur?

Hocam bir de dediğim program yardımıyla bakınca 512 GB olan diskte bazı anlamadığım yerler ayrılmış. İki kısma ayırmıştım onu Yerel Disk C ve Yeni Birim D diye onlar tamam. Bir tane de sistem format attığımız için kendisi çok küçük bir boyutta ayırıyor diye biliyorum ama diğer 2 tane şey neye ait tam olarak?
1675770586405.png

Son düzenleme:
@BipolarBirey Recep Bey'in bu tip işler için Microsoft üzerinden yapmak yerine minitool Partition wizard önerdiğini hatırlıyorum. 1 TB SSD'yi bir kısmını oyun için bir kısmını başka şeyler için ayırmayı düşünüyorum çünkü. O şekilde yapsam daha mı sağlıklı olur?

Hocam bir de dediğim program yardımıyla bakınca 512 GB olan diskte bazı anlamadığım yerler ayrılmış. İki kısma ayırmıştım onu yerel disk C ve yeni birim D diye onlar tamam. Bir tane de sistem format attığımız için kendisi çok küçük bir boyutta ayırıyor diye biliyorum ama diğer 2 tane şey neye ait tam olarak?
Eki Görüntüle 1660125

Onlar sistem dosyaları. Onları sakın ellemeyin. Kurtarma, boot vs. gibi şeyler var. Ayırmanızıda tavsiye etmem diski. Düz 1 TB olarak kullanın bence. Çünkü mesela bir program indirceksiniz ayırdınız 500 500 program 60 GB ve şansada her ikisinde 30 GB yer kaldı. Bu yüzden tavsiye etmem.

Onlar sistem dosyaları. Onları sakın ellemeyin. Kurtarma, boot vs. gibi şeyler var. Ayırmanızıda tavsiye etmem diski. Düz 1 TB olarak kullanın bence. Çünkü mesela bir program indirceksiniz ayırdınız 500 500 program 60 GB ve şansada her ikisinde 30 GB yer kaldı. Bu yüzden tavsiye etmem.
Ayırmadım diski şu anlık. Evet sistem dosyaları ama fazladan 1 tane var gibi. En baştaki FAT32 olan sanki 1 TB SSD'ye Windows kurarken oluşmuş gibi.

Geri
Yukarı