Çift SSD ile çift işletim sistemi kurma

Xoenna

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
BT Takım Lideri - Gömülü Sistem Mühendisi - Yazılım Mühendisi
RAM
16GB (2x8GB) DDR4 1.2V 2933MHz SODIMM
SSD veya HDD modeli
CRUCIAL 500GB P2 - Kingston 500GB KC2500
Ekran kartı
nVIDIA® GeForce® GTX1650 Ti 4GB
İşlemci
Intel i5-10200H
Merhabalar,
Yani aldığım bilgisayarımda mecburi olarak çift işletim sistemi kullanacağım. Windows üzerinde oyun, PCB tasarım, 3D tasarım gibi işleri yaparken Ubuntu üzerinde programlama ve sunucu işlerini yapacağım.

1. SSD: Kingston 500GB KC2500 NVMe okuma 3500 MB-yazma 2500 MB M.2 SSD (SKC2500M8/500G)
Birinci SSD'ye Windows 10 veya 11 kurmayı düşünüyorum. Aslında Windows 11'in daha tamamen stabil olduğunu düşünmediğim için Windows 10 kullanırım.

2. SSD: Crucial 500GB P2 PCI-e M.2 2280 PCI-e 3.0 X4 (okuma: 2300 MB/s - yazma: 940 MB/s)
İkinci SSD'ye de Ubuntu tabanlı Zorin OS 16 Pro'yu kurmayı düşünüyorum. Bakınız

Şimdi mevzu şu: Ben bu düşündüğüm sistemi laptopta yapacağım. Arkadadaşım da Windows 10 + Ubuntu kurduğu HP bilgisayarında söylediğine göre Ubuntu 3-4 saat dayanan pilini tamamen öldürmüş. Şarjda kullanırken sürekli şarj oluyor olarak gösterip sürekli akım çektiğini söylemişler. Şimdi de bilgisayarın adaptörünü çektiği anda sistemi kapanıyor.

Ben de aynı problemi yaşayabilir miyim? Çift sistem yapmak laptoplar için hata mı?
Bu sistemi yaparken nelere dikkat etmeliyim? Direk normal kurulum yapar gibi yapsam sıkıntı çıkar mı?

Şimdiden teşekkürler, iyi forumlar.

Merhaba,

Tam olarak bahsettiğiniz şekilde Linux Ubuntu 20.04LTS ve Windows 11 Home SL işletim sistemlerini dual-boot olarak kullanıyorum. Sizden farklı olarak, işletim sistemi için birinci SSD'yi 2 part haline getirip Ubuntu için yaklaşık 80GB yer ayırdım ve kalanını Win 11'e ayırdım. İkinci SSD'yi tamamen depolama ve/veya kuracağım oyun,program vs için ayırmış oldum.

Biliyorsunuz Ubuntu gibi Linux tabanlı (GNU) sistemlerde fazlasıyla depolama alanı ihtiyacı olmuyor. Bu yüzden iki farklı SSD yapıp Ubuntu'ya 500GB ayırmayı gerekli görmedim.

Ayrıca ben de bu sistemi, imzamda görünen bilgisayarımda defalarca kez kullandım. Batarya süresi olarak ne daha önceki bilgisayarımda ne de bu bilgisayarımda en ufak bir sorun yaşamadım.

Bunların haricinde, tıpkı bir Windows dağıtımı yükler gibi USB üzerinden boot ederek bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmayacaktır. Bazen açılışta hangi sistemi yükleyeceği ekran ilk etapta gelmeyebiliyor fakat onu da terminal üzerinden bir satır kod ile düzeltebiliyorsunuz. Örneğin;

[CODE lang="bash" title="GRUB Update" highlight="1"]sudo update-grub[/CODE]

Yine bir sorunuz olduğunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Merhabalar, daha önce bir işletim sisteminin pili öldürdüğünü duymadım. Bunun olması için PC çok uzun süre güç kablosuna takılı iken en yüksek performans ayarlarında çalıştırılması gerekir ki bu durum PC'nin yaşına ve pil kalitesine de bağlı.
Muhtemelen arkadaşının Ubuntu kurduğu sistemde yazılımsal hata bulunuyor ve size pilin sürekli az veya bitmek üzere olduğunu bildiriyor. Bunun için daima güvenilir kaynaklardan Linux tabanlı sürümlere bakılmalıdır. GitHub üzerinden kurmak istediğiniz Ubuntu veya benzeri Linux tabanlı işletim sistemlerini ve güncellemelerini araştırın hataları var ise ona göre bir sürüm seçin. İyi günler.

Sunucu işlerini bilmem ama programlamayı WSL üzerinden sorunsuz bir şekilde yapmanız mümkün. WSL 2 ile birlikte GUI uygulamalarını bile Windows'un içerisinden çalıştırabiliyorsunuz. Eğer "sunucu işlerini" de WSL üzerinden halledebiliyorsanız dual boota gerek bile yok bence.

Merhaba,

Tam olarak bahsettiğiniz şekilde Linux Ubuntu 20.04LTS ve Windows 11 Home SL işletim sistemlerini dual-boot olarak kullanıyorum. Sizden farklı olarak, işletim sistemi için birinci SSD'yi 2 part haline getirip Ubuntu için yaklaşık 80GB yer ayırdım ve kalanını Win 11'e ayırdım. İkinci SSD'yi tamamen depolama ve/veya kuracağım oyun,program vs için ayırmış oldum.

Biliyorsunuz Ubuntu gibi Linux tabanlı (GNU) sistemlerde fazlasıyla depolama alanı ihtiyacı olmuyor. Bu yüzden iki farklı SSD yapıp Ubuntu'ya 500GB ayırmayı gerekli görmedim.

Ayrıca ben de bu sistemi, imzamda görünen bilgisayarımda defalarca kez kullandım. Batarya süresi olarak ne daha önceki bilgisayarımda ne de bu bilgisayarımda en ufak bir sorun yaşamadım.

Bunların haricinde, tıpkı bir Windows dağıtımı yükler gibi USB üzerinden boot ederek bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Herhangi bir sorun olmayacaktır. Bazen açılışta hangi sistemi yükleyeceği ekran ilk etapta gelmeyebiliyor fakat onu da terminal üzerinden bir satır kod ile düzeltebiliyorsunuz. Örneğin;

[CODE lang="bash" title="GRUB Update" highlight="1"]sudo update-grub[/CODE]

Yine bir sorunuz olduğunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
Dediklerinizi anladım, fakat daha önce tek SSD'ye çift işletim sistemi kurmaya çalıştığım zaman herhangi bir işletim sistemi seçim ekranı gelmemişti. Siz "sudo update-grub" komutu ile çözdüğünüzü söylüyorsunuz fakat bende o da işe yaramamıştı o yüzden sorayım dedim. Çift SSD'ye kurmak istememin sebebi de bazı dosyaların ve projelerin fazla yer kaplamasından dolayı. Zaten toplamda 1 TB depolamayı hiçbir zaman dolduramadım, sadece rahatlık açısından :D
Merhabalar, daha önce bir işletim sisteminin pili öldürdüğünü duymadım. Bunun olması için PC çok uzun süre güç kablosuna takılı iken en yüksek performans ayarlarında çalıştırılması gerekir ki bu durum PC'nin yaşına ve pil kalitesine de bağlı.
Muhtemelen arkadaşının Ubuntu kurduğu sistemde yazılımsal hata bulunuyor ve size pilin sürekli az veya bitmek üzere olduğunu bildiriyor. Bunun için daima güvenilir kaynaklardan Linux tabanlı sürümlere bakılmalıdır. GitHub üzerinden kurmak istediğiniz Ubuntu veya benzeri Linux tabanlı işletim sistemlerini ve güncellemelerini araştırın hataları var ise ona göre bir sürüm seçin. İyi günler.
Ben de öyle düşünüyorum hocam. Büyük ihtimalle kernel hatası gibi düşünüyorum. Kurduğu hangi sürümse büyük ihtimalle onda kernel hatası vardı o yüzden böyle bir sıkıntı çıktı.
Sunucu işlerini bilmem ama programlamayı WSL üzerinden sorunsuz bir şekilde yapmanız mümkün. WSL 2 ile birlikte GUI uygulamalarını bile Windows'un içerisinden çalıştırabiliyorsunuz. Eğer "sunucu işlerini" de WSL üzerinden halledebiliyorsanız dual boota gerek bile yok bence.
Hocam haklısınız fakat ubuntuda sistem genelinde çalışan işlemler, cronlar vs. gerçekten ubuntuda çalışmayı seviyorum. Windowsta da yapacağım pek bir iş yok sadece arada sırada oyun. Ondan dolayı dual boot yapmak istiyorum.

Geri
Yukarı