Çift işletim sisteminden kurtulup sadece Linux'ta nasıl kalınır?

ppeckers

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarımda çift işletim sistemi var Linux ve Windows şimdi bu işletim sistemlerinden Windows'u silmek istiyorum artık bilgisayarı açarken sadece soru sormadan Linux'u açmasını istiyorum nasıl yapabilirim?

Her Microsoft Edge yazısını görsem damarlarım sıkışıyor sinir krizi geçiriyorum.
O sırada Linux'da Microsoft Edge kullanan ben 😅

Bilgisayarımda çift işletim sistemi var Linux ve Windows şimdi bu işletim sistemlerinden Windows'u silmek istiyorum artık bilgisayarı açarken sadece soru sormadan Linux'u açmasını istiyorum nasıl yapabilirim?
Hocam ilk önce Gparted programını indirin. (Hangi dağıtımı kullanıyorsanız uygulama mağazasına girip indirebilirsiniz)
Sonra Windows'un kurulu olduğu diskin boyutu ne ise örn 400GB o diski bulun, diskin numarası sda1 gibi bir şeydir genelde. (Ekran görüntüsü atarsanız yardımcı olabilirim)
Sonra o seçtiğiniz diske yani Windows diskine sağ tık yapıp diski silin en son ayarları kaydedin.
Bilgisayarınız artık tamamen Linux. Eğer açılışta hala Windows filan soruyorsa Grub ayarlarını sıfırlarsan düzelir.

O sırada Linux'da Microsoft Edge kullanan ben 😅

Hocam ilk önce Gparted programını indirin. (Hangi dağıtımı kullanıyorsanız uygulama mağazasına girip indirebilirsiniz)
Sonra Windows'un kurulu olduğu diskin boyutu ne ise örn 400GB o diski bulun, diskin numarası sda1 gibi bir şeydir genelde. (Ekran görüntüsü atarsanız yardımcı olabilirim)
Sonra o seçtiğiniz diske yani Windows diskine sağ tık yapıp diski silin en son ayarları kaydedin.
Bilgisayarınız artık tamamen Linux. Eğer açılışta hala Windows filan soruyorsa Grub ayarlarını sıfırlarsan düzelir.
Yanlış, 3 bölümü vardır Windows'un sistem uefi ise. Legacy de 2 partition olur, eksik anlatiyorsunuz.

Yani kastım arkadaşı beklemek, yanlış yönlendirmeyelim. Forumdan bir arkadaşın Fedora ile Windows Efisi ortaktı.

Bölüm silme işini Gparted'i canlı modda kullanarak yapmanızı öneririm.
EFI bölümünü silmeyin. EFI bölümünün içindeki Windows boot dosyalarını silin.
Bir de Windows'un kurulu olduğu bölümü silin ve istediğiniz şekilde biçimlendirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı