Çift kanal RAM takarken marka model aynı mı olmalı?

Arda Bozduman

Decapat
Daha fazla  
RAM'lerimi 16 GB yapmak istiyorum ama bende olan RAM'in aynısı artık stokta yok yani satılmıyor hiçbir yerde. Ben de başka bir 2x8 gb RAM alacagım ama aklıma şey geldi, birisi bir forumda aynı sıkıntıyı yaşamış ve aynı RAM'den bulamadım demiş. Aynı RAM markasının aynı özellikte olan farklı bir RAM modelini almış, işte MHz CL falan her şeyi aynı olan ve RAM'lerin uyumlu çalıştığını söylemiş. Ben de böyle yapmak istedim, önce 1 tane o RAM'den alacagım, uyumlu olmaz ise bir tane daha alırım diye düşündüm.

Şimdi sorularım şunlar.

1. RAM'i aldım diyelim. iki RAM'in de birbiriyle uyumlu olduğunu nasıl anlarım?
2. Uyumlu çıkmazsa PC'ye bir zarar gelir mi?
3. Ve yaptığım şey mantıklı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerimi 16 GB yapmak istiyorum ama bende olan RAM'in aynısı artık stokta yok yani satılmıyor hiçbir yerde. Ben de başka bir 2x8 GB RAM alacagım ama aklıma şey geldi, birisi bir forumda aynı sıkıntıyı yaşamış ve aynı RAM'den bulamadım demiş. Aynı RAM markasının aynı özellikte olan farklı bir RAM modelini almış, işte MHz CL falan her şeyi aynı olan ve RAM'lerin uyumlu çalıştığını söylemiş. Ben de böyle yapmak istedim, önce 1 tane o RAM'den alacagım, uyumlu olmaz ise bir tane daha alırım diye düşündüm.

Şimdi sorularım şunlar.

1. RAM'i aldım diyelim. İki RAM'in de birbiriyle uyumlu olduğunu nasıl anlarım?
2. uyumlu çıkmazsa PC'ye bir zarar gelir mi?
3. ve yaptığım şey mantıklı mı?

1 kafana göre alma takılı RAM'le özellikleri aynı olsun.
2 zarar gelmez.
3 mantıklı.

RAM'lerimi 16 GB yapmak istiyorum ama bende olan RAM'in aynısı artık stokta yok yani satılmıyor hiçbir yerde. Ben de başka bir 2x8 GB RAM alacagım ama aklıma şey geldi, birisi bir forumda aynı sıkıntıyı yaşamış ve aynı RAM'den bulamadım demiş. Aynı RAM markasının aynı özellikte olan farklı bir RAM modelini almış, işte MHz CL falan her şeyi aynı olan ve RAM'lerin uyumlu çalıştığını söylemiş. Ben de böyle yapmak istedim, önce 1 tane o RAM'den alacagım, uyumlu olmaz ise bir tane daha alırım diye düşündüm.

Şimdi sorularım şunlar.

1. RAM'i aldım diyelim. İki RAM'in de birbiriyle uyumlu olduğunu nasıl anlarım?
2. Uyumlu çıkmazsa PC'ye bir zarar gelir mi?
3. Ve yaptığım şey mantıklı mı?

Zarar vermez hocam PC'ye. En kötü ihtimal uyumluluk sorunu olur verimsiz çalışır. Uyumlu olması da MHz ve CL ile ilgili aynı olsunlar yeter. Yaptığınız şey de gayet mantıklı ve normal.

Biraz şans işi. Aynı marka, model, değerlerdeki RAMlar bile uyumsuz olabiliyor. Tamamen farklı özelliklerin birlikte çalıştığını da gçrdüm. Uyumsuz olursa mavi ekranlar hayatınızı zehir edebilir 🙂
Garanti olsun diyorsanız elinizdeki RAMi satın ikinci el bir 2x8 kit alın.

Yeni konular

Geri
Yukarı