Çift Kanal vs Dört Kanal RAM kullanımı

Asus rog iyidir tabiki ama yüksek bütçe markası. Benim bütçem kısıtlı şuanda o yüzden parçaların performansını verebilecek uygun olan bir anakart istiyorum. Ama o kadar çok model var ki kafam çok karıştı. Bir de hangi özelliklerine bakmam gerektigini bilmiyorum.
Yabancı bir arkadaş böyle bir şey hazırlamış, umarım yardımcı olur.

RAM'in kendi mimarisi + anakartın teknolojisi + işlemcinin desteği.

Profilimde yer alan anakart ve işlemciye dis olsanız tavan performans için ne takardınız?
Şu anda Fury Renegade 48 GB 6400MHz CL32 RAM mevcut ama kapasitesi kılavuzda göre 192gbmiş 🤔

Profilimde yer alan anakart ve işlemciye dis olsanız tavan performans için ne takardınız?
Şu anda Fury Renegade 48 GB 6400MHz CL32 RAM mevcut ama kapasitesi kılavuzda göre 192gbmiş 🤔
RAMler hakkında şu an pek bilgim yok. Araştırıyorum, öğreniyorum. Öneri yapabilecek düzeyde değilim ama alabileceğiniz en iyisini alın derim. 48 GB 6400 MHz yeterli değil mi? Gecikmesi de düşük.

RAM'ler hakkında şu an pek bilgim yok. Araştırıyorum, öğreniyorum. Öneri yapabilecek düzeyde değilim ama alabileceğiniz en iyisini alın derim. 48 GB 6400 MHz yeterli değil mi? Gecikmesi de düşük.

Yeterli lakin tam kapasite olsa nasıl olurdu yapmışken zirvede noktalamak için meraktayım.

Yeterli lakin tam kapasite olsa nasıl olurdu yapmışken zirvede noktalamak için meraktayım.
Eğer 192GB yapmak istiyorsanız ve iş istasyonu kurmuyorsanız, video renderı yapmıyorsanız çok gereksiz ve boş masraf olur. İleride sistemler yeni teknolojilerle buluşacak, yeni ve daha hızlı daha yüksek kapasiteli cihazlar daha ucuza bulunacak. Sizin zirveye kurduğunuz makine çukurda kalacak. Yarın bir gün DDR6 çıksa daha yüksek kapasiteli RAMlere, daha yüksek frekans seviyelerine sahip RAMlere sahip olacak ve daha verimli, daha performanslı olacaklar. Sizin zirvedeki sisteminiz ise yavaş yavaş çukurda kalacak. O yüzden yeterli bir sisteme sahip olmak daha iyidir.
Nasıl bir şey olduğunu çok merak eidyorsanız internette bunu test eden bir teknoloji kanalı olmuştur. Onun testlerine ve sonuçlarına bakabilirsiniz.

Ayrıca bir anakartın özelliklerinde şöyle bir şey yazıyor. Bu ne anlama geliyor?
Yani diyor ki 4 bellek kullandığında maks. hız 6400’e iniyor. Bazı durumlarda (bellek rank olayını araştırabilirsin) maks. hız 5400’e kadar inebiliyor.

Yani 2 bellek kullan👍

Yeni konular

Geri
Yukarı