Çift monitör performansı etkiler mi?

yalcindaganil

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Çift monitör performansı etkiler mi?
İkinci monitörde Spotify, Discord ve bunun gibi araç gereçler açık kalacak.
Performans açısından etkiler mi, etkilerse ne kadar etkiler? Fark edilebilir mi?

Sistem:
  • 1 .monitör: Acer 251kq 240Hz.
  • 2. monitör: LG L1752s 60Hz (75 yaptım)
  • CPU: Ryzen 5 5600X.
  • GPU: ASUS RX 580.

Rekabetçi oyunlarda kapatmayı düşünüyorum. YouTube ve Twitch çekimlerinde kenardan açabilirim. O halde çok etkilemez sanırsam.
Arkadaşlar şimdi bir test yapayım dedim, GTA 5 tek monitör oynarken 6 GB RAM tüketiyordu. Şimdi çift monitör olarak kullandığımda ana monitörde oyun, ikinci monitörde Discord açıktı tabii arkada Opera var yaklaşık orada da 40 sekme mevcut. Sonuç olarak çift monitör kullanılırken RAM kullanımı oyun içerisinde 11.5GB'a yükseldi bu da bayağı fark demektir.

40 sekme çok fazla o kadar artması normal. Oyun kaplıyken 40 sekme açınca zaten 6-7 GB RAM kullanır.

40 sekme çok fazla o kadar artması normal. Oyun kaplıyken 40 sekme açınca zaten 6-7 GB RAM kullanır.

Haklısınız doğrudur. Bilgisayar başlatıldığı gibi oyuna(GTA5) girdiğimde(Epic Games) stabil 5.2 kullanıyor.
Discord'u açıyorum toplam 5.7 oluyor. Opera'yı açıyorum yaklaşık 40-45 sekme mevcut. 7.3 oluyor. Çift monitör yaptığımda da 8.5 oluyor. Ortalama bu şekilde RAM tüketimi. Tabi 32 GB RAM mevcut bu arada.

Ben kendim 4 monitör kullanıyorum 3080 var FPS düştü tabii ki. Ama gene de akıcı bir şekilde oynuyorum oyunlarımı.
Sende RX 580 var sistemi zorlar gene de biraz. Fakat 2 monitör pek etki etmez ona.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben kendim 4 monitör kullanıyorum 3080 var FPS düştü tabii ki ama gene de akıcı bir şekilde oynuyorum oyunlarımı.
Sende RX 580 var sistemi zorlar gene de biraz fakat 2 monitör pek etki etmez ona.

İleride 3000 serisi yapmayı düşünüyorum fakat şu an için konuşmak gerekirse durum bu. Rekabetçi oyunlarda ikinci monitörü kullanmamayı tercih ediyorum. YouTube ve Twitch için offline oyunlarda daha çok kullanabilirim.

İleride 3000 serisi yapmayı düşünüyorum fakat şu an için konuşmak gerekirse durum bu. Rekabetçi oyunlarda ikinci monitörü kullanmamayı tercih ediyorum. YouTube ve Twitch için offline oyunlarda daha çok kullanabilirim.

Eğer bütçen var ise bu ekran kartını satıp daha iyi bir şey alıp rahat rahat istediğin her şeyi yapabilirsin 2060 ya da 3060 alabilirsen kanatlanıp uçarsın. Hiçbir sıkıntı yaşamazsın.

Eğer bütçen var ise bu ekran kartını satıp daha iyi bir şey alıp rahat rahat istediğin her şeyi yapabilirsin 2060 ya da 3060 alabilirsen kanatlanıp uçarsın. Hiçbir sıkıntı yaşamazsın.

Ekran kartı 3000 serisi düşünüyorum minimum, evet daha iyi olacaktır çünkü ekran kartımın işlemcime nazaran düşük kalan gücü biraz sırıtıyor.

Geri
Yukarı