Cihaza zarar gelmemesi için önemli olan ınput mu output mu?

GraphiX

Centipat
Daha fazla  
Elimde safety mark markasına ait.

Input değeri: 100-240v 50-60Hz
Output değeri ise: 12v 2A.

Olan bir adaptör var. Ancak çalışmıyor ve adaptörün ait olduğu cihazı (eski tip 3, 5inç Toshiba HDD) kullanamıyorum.

Bu adaptörde takıldığı cihaza zarar vermemesi için önemli olan unsur hangisidir?

Ben bu adaptörün işini görecek bir adaptör almak istiyorsam hangi değere dikkat etmem gerekir?

Bu kriterlere uyan ürünleri biliyorsanız link atabilir misiniz? Teşekkürler.

Bu adaptörde takıldığı cihaza zarar vermemesi için önemli olan unsur hangisidir?

Giriş değerleri her zaman benzerdir. Önemli olan çıkış değeridir. Bağlayacağınız cihazın alması gereken voltaj ve akıma bağlı dengeli güç vermeniz gerekiyor. 12V 2A kullanıyorsanız yine aynı değerlere sahip adaptör kullanmanız gerek. Yüksek voltaj ya da akım bağlayacağınız HDD ya da benzer aletlere zarar verebilir. Telefonlarda bile dikkat edilmediği takdirde şarj soketi denetleyicisini bile bozabiliyor.

Bu kriterlere uyan ürünleri biliyorsanız link atabilir misiniz? Teşekkürler.

Ürününüzün direkt olarak birebir uyumlu adaptörüne bakmanız daha makul olur. Kullandığınız HDD'nin tam modeli nedir? Girişleri farklı olabiliyor. Örnektekine bakabilirsiniz.

Adaptörün çıkış Voltajı çalıştıracağınız ünite ile ayı olmalı. Amperi ise güç olarak düşünün. 2A ile aynı anda 500mA 4 cihaz besleyebilirsiniz mesela.

Giriş değerleri her zaman benzerdir. Önemli olan çıkış değeridir. Bağlayacağınız cihazın alması gereken voltaj ve akıma bağlı dengeli güç vermeniz gerekiyor. 12V 2A kullanıyorsanız yine aynı değerlere sahip adaptör kullanmanız gerek. Yüksek voltaj ya da akım bağlayacağınız HDD ya da benzer aletlere zarar verebilir. Telefonlarda bile dikkat edilmediği takdirde şarj soketi denetleyicisini bile bozabiliyor.

Ürününüzün direkt olarak birebir uyumlu adaptörüne bakmanız daha makul olur. Kullandığınız HDD'nin tam modeli nedir? Girişleri farklı olabiliyor. Örnektekine bakabilirsiniz.
Özel bir girişi yok hocam standart kalın uçlu güç girişi işte. Her cihazda gördüklerimizden.

Ürün Toshiba Store ALU 2,5S diye geçiyor ama yaklaşık 11-12 yıllık ürün sıfır orijinal adaptörü zor biraz denk gelmesi aratınca da çıkmadı zaten

Adaptörün çıkış Voltajı çalıştıracağınız ünite ile ayı olmalı. Amperi ise güç olarak düşünün. 2A ile aynı anda 500mA 4 cihaz besleyebilirsiniz mesela.
Ben aslında volt değeri aynı ancak amper değeri daha düşük bir adaptörle de çalıştırdım ama güven vermiyor açıkçası 🙄

İnput giriş output çıkış gücünü ifade ediyor, yani kullanacağın cihaza uyumlu adaptör seçmek icin adaptörün ouput değerlerini kontrol etmen gerekiyor. Bu tarz cihazlar ev tipi kullanıma uygun üretildiği için Türkiye'deki hane elektriği standartlarında input değerlerine sahip olurlar,orada bir problem olmaz dolayısıyla İnput değerlerine bakmana da gerek yok kısacası.

Ben aslında volt değeri aynı ancak amper değeri daha düşük bir adaptörle de çalıştırdım ama güven vermiyor açıkçası 🙄

Akım ve voltajı birebir tutturmanızda fayda var. Bazen düşük akım başa bela olabiliyor. HDD'deki manyetik başlık bir boşa çıkıyor bir çalışıyor. Böyle böyle çok bozulan HDD gördüm. İşi garantiye almanız için 2A olana bakmanızda fayda var.

Input giriş, yani senin çalıştırman gereken değerler.

Output ise çıktısı. Eğer devreyi sen kurmuyorsan bunu şöyle de düşünebilirsin: "Ben <Input> veriyorum, bu onu <Output> yaparak kullanıyor".
Aslında bakarsan kaale almana bile gerek yok çıktıyı. Sana ne, bana ne. Neye dönüştürüp kullanıyorsa kullansın.

Input değerini sağlıyorsan sorun yok. Fazla veya eksik olmamalı. Aralık verdiyse o aralıkta olmalı.

Input giriş, yani senin çalıştırman gereken değerler.

Output ise çıktısı. Eğer devreyi sen kurmuyorsan bunu şöyle de düşünebilirsin: "Ben <Input> veriyorum, bu onu <Output> yaparak kullanıyor".
Aslında bakarsan kaale almana bile gerek yok çıktıyı. Sana ne, bana ne. Neye dönüştürüp kullanıyorsa kullansın.

Input değerini sağlıyorsan sorun yok. Fazla veya eksik olmamalı. Aralık verdiyse o aralıkta olmalı.
Öyle değil hocam. İnput aralık veriyor 100-240V diye ki bizde ev standardı 220V, TR'de satış yapılabilmesi için bu standartta olması lazım adaptörün yani bu standardin dışında adaptör denk gelmesi imkansız gibi bir şey. Ama gidip de 12V 2A'lık yani 24W güce ihtiyaç duyan cihaza 24V 4A yani 96W güç verdiniz diyelim (bu değerler örnek output değerleri oluyor) bu durumda cihaza zarar verme ihtimaliniz çok yüksek hatta enerjiyi verir vermez yanar cihaz.

Bir saniye? Dikkat etmem gereken bir watt değeri de mi var? Fakat böyle bir değer adaptörün herhangi bir kısmında mevcut değilse ne yapmalıyız?

Geri
Yukarı