"Cihazınız bir sorunla karşılaştı" hatası

dürümkıs

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, bu hatayı önceden almıyordum. Bu sabah uyandığımda bilgisayarı açtım. Açarken başlıktaki hata ile karşılaştım. Çok umursamadım, klasik Windows açıkları diye düşündüm. Girdim saatlerce Valorant oynadım. Sonra bilgisayarı kapattım, yarım saat-bir saat içerisinde yine açtım. Yine aynı olay oldu ve ben bilgisayarda sıkıntısız vakit geçirdim. Sonrasında birkaç işim vardı o yüzden çarşıya gitmek için bilgisayarımı kapattım. İşimi hallettim geldim. Fakat bu sefer hatayı birkaç kere art arda aldım ve yeniden başlatınca hata çözülmedi. Bir süre yeniden başlatmaya devam ettim ve sonunda bilgisayar açıldı. Fakat açıldıktan yaklaşık 1 dakika sonra mouse donuyor, mouse donduktan 1-2 saniye sonra yine aynı mavi ekran hatasını almaya başladım. Şu anlık sorunu çözemiyorum. 1-2 gün içinde bilgisayarımı da güncellemedim (bir süredir zaten son sürümde). Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Anladım fakat bu hata kodlarından pek bir şey çıkmaz. Size tavsiyem BIOS ayarlarınızı sıfırlayın ve tekrar deneyin. Sorunun devamı halinde Windows 10 kurulum USB'sini takın ve başlangıç onarım yapın. O da işe yaramazsa format tavsiyemdir. Her zaman son çare kullanırım formatı :)

Edit: Arkadaşlar, bu hata sebebiyle bilgisayarıma format atmayı USB BIOS'dan denedim fakat BIOS'u kapattıktan sonra yine aynı hatayı aldım ve formatlayamadım. İşi bilene bırakayım dedim ve bilgisayarcıya götürdüm ve format atmadını istedim. Yaklaşık 1 saat sonra beni aradı, anakartımın kondansatörlerinin arızalı olduğunu, sorunumun yüzde 80 ihtimalle bu yüzden kaynaklandığını ve bu işlem için 140TL istediğini söyledi. Ona 10 dakika içinde döneceğimi, düşünmek istediğimi belirttim. Telefonu kapatıp düşündüm, şimdi DDR2 bir anakart alıp riske atmaya değmez(çünkü sorunumun yüzde 100 olarak anakarttan kahnaklandığı kesin değildi), DDR3 veya DDR4 bir anakart alıp işlemci+RAM da almak pahalıya patlayacağı için (bilgisayarı aşırı ağır yüklerin altına sokmuyorum, video yayın izliyorum ve sistemi yormayacak oyunlar oynuyorum) bu işlemi kabul ettim. Saat 19.00'da beni aradı ve dükkanın kapanacağını, anakartımın tamir edildiğini fakat sorunun çözülmediğini söyledi. Mavi ekran aldığı için format da atamıyormuş. Senin iş pazartesiye kaldı dedi. Moralim çok bozuldu. Hiçbir sorun yokken bir anda bilgisayar mavi ekran veriyor, format attırmak istediğimde ise anakartımın arızalı çıkıyor (en azından bana öyle söylendi), formata 50 TL üstüne anakart tamirine 140 TL vermeme rağmen sorunun hala devam etmesi ve 3 gün bilgisayarıma erişememek (yarın pazar ve dükkan kapalı, bilgisayar dükkanda) moralimi aşırı bozuyor. Şunu da söyleyeyim, yaşadığım yerde başka bilgisayarcı (güvenilir) yok. Format atmayı bilen arkadaşım da yok, ben de çok bilgili değilim. Formata 50 TL vermek bence de saçmalık bunu da belirteyim. Sizce kandırılıyor muyum, mavi ekrandan dolayı bir bilgisayarcının format atamaması normal mi yoksa benden para koparmaya mı çalışıyorlar? Eğer pazartesi yeni bir masraf çıkarırlarsa ne yapmalıyım? Şunu da ekliyim, sistem çalıştıktan sonra masraf umurumda değil, sistem fazlasıyla eski o yüzden bu konuya takıldım. Bana karşı dürüst olmanızı istiyorum. Yaptığım aptallık mıydı? Bu durumda ne yapmalıyım?
@Enes3078 arkadaşım sen bu konularda bilgili gibisin, bu durumda ne yapmalıyım?

Sizden bir şeyler koparmaya çalıştığı çok açık. Yerinizde olsam bozuk dediği kondansatörü yerine gidip kendinizin incelemesini isterdim. Ha bu arada diyelim ki kondansatör bozuldu ve değişiminde tamir oldu. Muhtemelen ondaki kondansatör orijinal kondansatör kadar iyi olmayacak ve yine aynısı olacak.

Ben olsam direkt teknik servise gider ve nedenini kesin bir biçimde öğrenirdim. Eğer masrafı 250 TL'yi de geçmeyecekse her şey dahil bir biçimde gerekli parayı da öderdim. 250'den yukarısında az daha koyup sıfır anakart alabileceğinizi söylemeden geçmeyeyim.

Sizden bir şeyler koparmaya çalıştığı çok açık. Yerinizde olsam bozuk dediği kondansatörü yerine gidip kendinizin incelemesini isterdim. Ha bu arada diyelim ki kondansatör bozuldu ve değişiminde tamir oldu. Muhtemelen ondaki kondansatör orijinal kondansatör kadar iyi olmayacak ve yine aynısı olacak.

Ben olsam direkt teknik servise gider ve nedenini kesin bir biçimde öğrenirdim. Eğer masrafı 250 TL'yi de geçmeyecekse her şey dahil bir biçimde gerekli parayı da öderdim. 250'den yukarısında az daha koyup sıfır anakart alabileceğinizi söylemeden geçmeyeyim.
Teşekkürler, peki bir bilgisayarcının mavi ekran yüzünden format atamaması normal bir şey mi? Bana saçma geldi biraz.

Sistemi geri yüklemeyi deneyebilirsin. Belki sadece kayıt defteri hatasıdır. Eğer bunu denersen format atmadan PC'yi kurtarmayı başabilirsin gibime geliyor.

Kayıt defteri hatası sisteme format atılmasını engellemez zira orada Windows'u değil, Windows kurulum USB'si boot edilir ve sistemde kurulu Windows ile hiçbir alakası yoktur.

Teşekkürler, peki bir bilgisayarcının mavi ekran yüzünden format atamaması normal bir şey mi? Bana saçma geldi biraz.

Hayır normal bir şey. Ben de bana gelen ve mavi ekran aldığım için format atamadığım sistemlerle karşılaşıyorum ve %90 oranla donanımsal bir arıza çıkıyor. Anakart, CPU, GPU, PSU, USB portları veya adaptör kablodan sorun çıkabiliyor. Tabii bu şimdilik aklıma gelenler, daha fazla etmen de var emin olun.

Kayıt defteri hatası sisteme format atılmasını engellemez zira orada Windows'u değil, Windows kurulum USB'si boot edilir ve sistemde kurulu Windows ile hiçbir alakası yoktur.

Hayır normal bir şey. Ben de bana gelen ve mavi ekran aldığım için format atamadığım sistemlerle karşılaşıyorum ve %90 oranla donanımsal bir arıza çıkıyor. Anakart, CPU, GPU, PSU, USB portları veya adaptör kablodan sorun çıkabiliyor. Tabii bu şimdilik aklıma gelenler, daha fazla etmen de var emin olun.
Peki dostum, bu durumda ne yapmalıyım? Anakart tamir işlemini onaylattım ve oldu fakat sorunum çözülmedi. Bugün Pazar olduğu için dükkan kapalı, en erken yarın bilgisayarıma ulaşabilirim. Yarın da başka bir şeyin tamir olması gerektiğini söylerse ne yapmalıyım?

Artı -1 Eksi
Arkadaşlar, bu hatayı önceden almıyordum. Bu sabah uyandığımda bilgisayarı açtım. Açarken başlıktaki hata ile karşılaştım. Çok umursamadım, klasik Windows açıkları diye düşündüm. Girdim saatlerce Valorant oynadım. Sonra bilgisayarı kapattım, yarım saat-bir saat içerisinde yine açtım. Yine aynı olay oldu ve ben bilgisayarda sıkıntısız vakit geçirdim. Sonrasında birkaç işim vardı o yüzden çarşıya gitmek için bilgisayarımı kapattım. İşimi hallettim geldim. Fakat bu sefer hatayı birkaç kere art arda aldım ve yeniden başlatınca hata çözülmedi. Bir süre yeniden başlatmaya devam ettim ve sonunda bilgisayar açıldı. Fakat açıldıktan yaklaşık 1 dakika sonra mouse donuyor, mouse donduktan 1-2 saniye sonra yine aynı mavi ekran hatasını almaya başladım. Şu anlık sorunu çözemiyorum. 1-2 gün içinde bilgisayarımı da güncellemedim (bir süredir zaten son sürümde). Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Şu an bende bu hatayı alıyorum düne kadar bir şey yoktu fakat oyun oynarken bir anda bu hata geldi yeniden başlattım oyunu tekrar açtıktan sonra yine bu hata geldi ve bilgisayarı kapattım yarım saat sonra işim vardı oturdum sürekli bu hatayı vermeye başladı bilgisayar açılmıyordu bile açılsa bile 2 saniye durup tekrar yeniden başlatıyordu güvenli moda giremiyorum hiçbir şey yapamıyorum sorunu nasıl çözülür acaba.

Ve oynadığım oyun sistemi zorlayacak bir şey değil brawhalla oynuyorum sadece ve arada dizi izliyorum hata kodları da sizinkiyle aynı.

Şu an bende bu hatayı alıyorum düne kadar bir şey yoktu fakat oyun oynarken bir anda bu hata geldi yeniden başlattım oyunu tekrar açtıktan sonra yine bu hata geldi ve bilgisayarı kapattım yarım saat sonra işim vardı oturdum sürekli bu hatayı vermeye başladı bilgisayar açılmıyordu bile açılsa bile 2 saniye durup tekrar yeniden başlatıyordu güvenli moda giremiyorum hiçbir şey yapamıyorum sorunu nasıl çözülür acaba.

Ve oynadığım oyun sistemi zorlayacak bir şey değil brawhalla oynuyorum sadece ve arada dizi izliyorum hata kodları da sizinkiyle aynı.
Dostum yaşadığım olayın üzerinden 1 yıl geçmiş. Benden bir tavsiye istersen güvendiğin ve işini iyi yapan bir bilgisayarcıya götürmeni tavsiye ederim. Bilgisayarcımın söylediği gibi sorun anakartımdaymış. Anakartımı değiştirdim ve 1 yıldır aralıksız ve sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Geri
Yukarı