Çin, Ayın Karanlık Yüzüne Rover Gönderdi

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Çin yakın zamanda ayın gidilmeyen ve dünyadan görülmeyen karanlık yüzü diye adlandırılan bölgesine bir rover aracı gönderdi. Bu araç o bölgede çeşitli incelemeler ve testler yapmak için orada çalışacak. Ayrıca Toryum madeni bulması planlanıyor. Yani Uranyum'un alternatifi bir madde. Ama bunların hepsini sıradan bırakan bir deney için oraya gitti.

Bu rover içerisinde bir kutuda bitkiler ve ipek böceği larvaları olacak. İpek böceklerinin larvadan çıkarken üreteceği karbondiyoksiti bitkilerin kullanması ve yapacağı fotosentez sonrası üreteceği oksijeni de ipek böceklerinin kullanabilmesi amaçlanıyor. Yani kutunun içinde küçük bir ekosistem oluşturulmaya çalışılıyor. Ayrıca bir mikro kamera ile de devamlı gözlemlenecekler. Eğer bu deney başarılı olursa uzaydaki ilk kendi kendini sürdürebilen yaşam formları oluşturulacak. Bence son derece önemli bir aşama olacak. Umarım bunu Çinliler sadece kendilerine saklamaz ve dünya ile paylaşırlar bu görüntüleri:) Ayrıca başarılı bir süreç olursa aynı karanlık bölgede bir de üs kurmayı hedefliyor Çinliler. Bu üs, uzay kolonilerinin önünü açabilecek.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Karanlık yüzü tabirini kullanmak doğru değil. Ayin her iki tarafi da ayni şekilde ışık alir. Dünyadan görünmeyen yüzü demek daha doğru olur. Ayın görünmeyen yüzüne de keşifler daha önceki ay görevlerinde yapılmış diye hatirliyorum. Ayın yeryüzü haritası hakkinda bilgiye sahibiz.

Ayın diğer tarafına geçilmemiş sanırım. Galiba sadece ay yörüngesinden fotoğraflanmış diye biliyorum. Karanlık yüzü tabiri halk arasında konusulan tabiri kısacası. Asıl bilimsel olarak ayın uzak tarafı tabirini kullanıyorlar. Bize göre görünmeyen karanlıkta kalan tarafı hep aynı olduğu için böyle bir genel tabir kullanılmış.

Ayın haritasına sahibiz zaten. Onda sorun yok. Fotoğraflamalarla ve Rusların Luna uzay aracı ile orada incelemeler yapıldı. Fakat bu araç uzun vadeli orada kalıcı olmak için gönderildi. Beklenenleri karşılarsa bu bölgeye insanlı üs kurulması planlanıyor zaten. Ayrıca önemli olan bu değil bence. Asıl önemli olan orada sürdürülebilir bir hayat yaratılabilme ihtimali. Götürülen ipek böceği larvaları ve bitkilerle bunu deneyecekler.

Troll gibi olmasın ama transformlar daha önce gitti oraya🤣 Ay da yaşamak, nasıl olurdu acaba🤔
Çin, bu seyahatin ardından oraya kalıcı üs kurmayı planlıyorlar zaten. Bakalım ne kadar başarılı olabilecekler. Sentinel Prime oraya düşmüştü yanlış hatırlamıyorsam:)

Aynen öyle dostum 🤣 Sana teklif etseler gitmeyi düşünür müsün?
Ay'da yaşama teklifi mi? Yani gitmek tamam da yaşama fikri çok farklı bir şey ya. Burdaki her şeyi bitirmiş olman gerekli ki o zaman kabul edebilirsin. Bilemiyorum, o günki ruh halim belirleyebilir bunu aslında:)

Ay'da yaşama teklifi mi? Yani gitmek tamam da yaşama fikri çok farklı bir şey ya. Burdaki her şeyi bitirmiş olman gerekli ki o zaman kabul edebilirsin. Bilemiyorum, o günki ruh halim belirleyebilir bunu aslında:)

Tabi şuan fikir olarak çok uzaksın ama gelecekte sana ay'da yaşama teklifi sunsalar ne derdin?
Düşün ayda yaşayan ilk insanlardan olacaksın, belki de ilk. Adın tarihe geçecek 🤣
''İnsan için küçük insanlık için büyük bir adım''

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı