Çin'in Dünyadan Gizlediği 5. Nesil Stealth (Hayalet) Uçakları

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 173
  • Görüntüleme 11B
Ben ve @Jira gerçekleşmiş bir olayı baz alarak bunun nedenlerini zaten söylüyoruz. F-15'lerin karşısında o senaryoda Su-30 değil, F-16'ların olmasının sonucunun da farklı olmayacağını Amerikalıların F-15 vs F-16 denemelerinden iyi biliyoruz.

F-15 kötü bir uçak demedik, sen savunmaya geçtin. F-15'in zayıf kaldığı tarafın it dalaşı olduğu ortada fakat üretilme amacı bu olmadığı için bu konuda rakiplerinden geride kalması da gayet normal. Bunu anlatmaya çalışıyoruz. Bir tarafta it dalaşında çok tehlikeli bir rakip olan Su-30, diğer tarafta ise bu iş için geliştirilmemiş F-15 var. O skor gayet normal, o tatbikatta bu iş için uygun olan uçaklar F-16'lardı.

Beyler, aynı şeyleri tersten söylüyorsunuz.

F-15'in yenilmez ve harika bir uçak olduğunu fakat dog-fight için geliştirilmediğini bunun için F-16 Fighting Falcon ve F-18 Hornet projelerinin başlatıldığında hem fikiriz.

Bütün özelliklerin toplandığı tek uçak F-22 Raptor. Onun da maliyeti belli. Soğuk Savaş bittiği için sayıları sadece ABD ana karasını koruyacak kadar üretildi. Yoksa 700 küsür üretilecekti.

@Arleigh Burke Konu çok uzayınca bu kaçınılmaz oluyor maalesef. @Because Im Batman'in anlamak istemediği kısım it dalaşı amacıyla geliştirilmemiş olan F-15'lerin, it dalaşı performansları zaten onlarca yıldır efsane olarak yayılan Su-27 ailesinden bir uçağa karşı "it dalaşında" yani rakibinin en güçlü olduğu konuda bu mağlubiyeti almasının çok anormal bir durum olmaması.

Konu F-15'in it dalaşı performansına gelince karıştı. En başından beri benim Attack Troll ile birlikte söylediğim şey F-15'in air superiority amacıyla üretilmesi ve zaten it dalaşı olarak büyük bir üstünlük hedefi olmaması. ABD bu avcı, it dalaşı açığını da o dönemde F-16'lar ile kapattı. Daha sonra F-18, F-22 çıktı vs.

@Because Im Batman Senin kabullenemediği yer bu uçağın it dalaşında mükemmel bir beklentisi olmamasına rağmen yıkıcı avcı rakiplerine karşı it dalaşında da yenilmez ve kusursuz olduğunu iddia etmen. Ben de geçen mesajlarda bunun üstüne dedim ki madem F-15 bunların hepsini yapabiliyor ABD neden F-22 gibi hayvani maliyetli bir projeye girişti?

Irak, Afganistan bombalamak için mi yapıldı bu uçak? F-22 Thrust vectoring sistemine sahip ki bu da inanılmaz bir manevra kabiliyeti sağlıyor uçağa. F-15'in açıklarını (manevra, it dalaşı performansı) F-22'de çok fazla yeni teknolojiyle ve daha farklı isteklerle birlikte konuldu ve geliştirildi.

2. paragrafta dediğim olaya F-15'lerin eski ve yaşlı olması şeklinde cevap verirsen itiraz ederim. F-16'lar gibi geliştirip günümüzde hala çok efektif bir uçak yapılabilirdi. Ki ABD günümüzde F-15'leri 2040'a kadar kullanmak istiyor, vazgeçmiş değiller.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı