Çin'in Dünyadan Gizlediği 5. Nesil Stealth (Hayalet) Uçakları

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 173
  • Görüntüleme 11B
Motorlar konusunda şu anda yetersiz konumdalar, özellikle çalışma ömürleri Amerikan motorlarına göre çok daha kısa ama şu durumda bulundukları noktaya kaç yılda geldiklerini düşünürsek motor sorununu da bir şekilde çözerler diye düşünüyorum. Bu arada Çin'in bu sorunlarını çözmesini istemem, Çin'in ABD yerinde olursa kamu baskısı olmadığından yapabilecekleri muhtemelen daha da korkunç olacaktır.

Avrupa uçaklarından şu anda operasyonda kendini göstermiş sadece Rafale mı var? Önceki jenerasyonlarda da Harrier'lar savaş görmüştü fakat Gripen ve Eurofighter'ın bir savaşta boy gösterdiğini hatırlamıyorum.

Not: Tornado'lar da Libya'da görev yapmış ama şu anda aktif görevde değiller.

Son düzenleme:
Tornado Körfez Savaşı'nda kullanıldı. Jaguar da Körfez'de kullanıldı. Ek olarak Çad, Bosna ve Pakistan'da da kullanıldı.

Gripen ve Eurofighter'lar hakında bilgim yok ama bunların gerçek bir çarpışma meydanı gördüğünü sanmıyorum. Avrupa sadece bu uçakları kataloglarla pazarlıyor. ABD de alıcısına önceki mesajımda dediğim gibi ''nesnel'' veriler sağlıyor. Bundan dolayı ki bazı uçaklar kitap gibidir. Kapağı çok çekici gelse de içi boş olabilir.

En kötüsü de bunu alıp kullanmadan asla bilememen. Satıcı tabii ki malına en iyisi benim ki diyecek.

Kopya, çalıntı, esinti, göz ucuyla bakma artık ne derseniz diyin. Sonuçta kendi fabrikasında ve kendi yedek parça ürettiği bir uçak mı bu? Konu kapanmıştır benim için:) Dünyada her uçak veya araç birbirinden esinlenir zaten. Hatta kopyalar bile. Dünya düzenidir bu. Ucunu değiştirir, kanadı kısaltır, elektroniği düzenler. Bu sayede hukuki olarak avantaj elde eder zaten. Çinliler’e ben kızmıyorum açıkçası. Hatta ellerine sağlık. Biz de yapabiliyor olsaydık emin olun her şeyi kopyalar yapardık zaten. Adidas değil Saidas var bizde daha ne diyeyim zaten:) İster siber suç de ister endüstriyel hırsızlık de sonuçta her zaman bir çıkış noktası vardır. Yani o bundan çalındı bu şundan türetildi falan aslında pek önemi kalmıyor. İşin sonunda kimin işi görüldü ona bakar bu iş.

Güney Kore’de KT-1 fabrikasında görüşmeler sırasında bir mühendis arkadaşım bana şunu söylemişti: “Biz uçak montajlamayı TAI’de sizden öğrendik ama KAI’de artık kendi uçağımızı üretiyoruz.”. Bu söz bile bana çok şey anlattı. Kopyala yapıştır veya başka ülkelerden teşvik almanın bir anlamı yok. Sonuçta fayda sağlıyor ve sana kendi uçağını üretmeni sağlıyorsa bu iş iyidir:)

Son düzenleme:
Hatta ellerine sağlık.
Çin şu an çok kontrolsüz büyüyor her anlamda. Süper güç olarak ABD'nin yerini alması Çin ve müttefikleri dışında kimsenin istemeyeceği bir şey. Askeri olarak dünyanın tartışmasız lideri ABD. Bu adamların farklı kıtadan gelip Bağdat'ı yok etmeleri ve Saddam'ı devirmeleri 2 hafta sürdü.

Böyle bir gücün Çin gibi bir ülkede olduğunu düşünsene? Nasıl kan kusturacaklarını düşünemiyorum bile. ABD'deki demokrasi, adalet ve kamu baskısı ABD'yi biraz dizginliyor ve kontrollü bir güç haline getiriyor ancak Çin'de böyle bir olay. Zamanında bizim de batıya açılmamamızın en büyük sebeplerinden biri de bu bence. Atatürk'ün ileri görüşlülüğü sayesinde şu an kendi coğrafyamızda en güçlü ülke konumundayız.

@Yararsız Üye da değinmişti bu konuya. Bu sebeple ben süper gücün ABD'de kalması taraftarıyım. Tabii ki bu konunun 2 yeni uçak yapmalarıyla alakası yok. Her konu için geçerli.

Bir uçağın tam anlamıyla 5. nesil olması için sadece RAM boyası yetmez. Uçağın motoruda 5. nesil özelliklerini karşılaması lazım. SU-57 bu yönden 5. nesil değildir mesela.

@Jira yok yok aman:) Süper güç kesinlikle Çin veya Rusya’ya geçmemesi gerekiyor. Yani Amerika özgürlük kısıtlıyor der herkes ama Rus veya Çin baskısını bu dünyaya nasip olmaz umarım:) Demir Perde geri gelir resmen:)
SU-57 bu yönden 5. nesil değildir mesela.
5. Nesildir değildir bilmem ama F-22 sonrası özellikle Rus tarafında açıkçası en beğendiğim iki uçaktan birisi SU-57. Tabii daha aktif kullanım ve üretimde değil ama etkin bir uçak olacağını düşünüyorum ben.

Son düzenleme:
"Amerika özgürlük kısıtlıyor der herkes ama"
Bence bu sözleri söyleyenler kendilerini kandırıyor. Kimse kendini eleştirmiyor. Güney Kore ve Japonya gibi örnekler var. Sokakta kime sorsan hep Amerika bizi kısıtlıyor, peki Amerika bunları niye kısıtlamıyor. Kısaca biz gerizekalıyız, hep birilerinin kuklası olduk diyemiyoruz.

Bence bu sözleri söyleyenler kendilerini kandırıyor. Kimse kendini eleştirmiyor. Güney Kore ve Japonya gibi örnekler var. Sokakta kime sorsan hep Amerika bizi kısıtlıyor, peki Amerika bunları niye kısıtlamıyor. Kısaca biz gerizekalıyız, hep birilerinin kuklası olduk diyemiyoruz.
Güney Kore ve Japonya’da uzun süreli kalmış biri olarak söylüyorum, halkın hiç şikayeti yok valla:) Halk gayet memnun Amerikalılar’ın orada olmasından. Bu iyi bir şey diye demiyorum yanlış anlaşılmasın ama bir kısıtlama görmedim orada. Birlikte hareket ediyorlar. Amerika orada üs faydası sağlarken Güney Kore’de askeri tecrübe ve üretim imkanı sağlıyor. Mesela örnek olarak Amerika’nın Alaska eyaletindeki F-16’ların bütün fabrika bakım yetkisi G.Kore’de:) Bunun getireceği fayda ve tecrübeyi düşünsene:)

@Jira yok yok aman:) Süper güç kesinlikle Çin veya Rusya’ya geçmemesi gerekiyor. Yani Amerika özgürlük kısıtlıyor der herkes ama Rus veya Çin baskısını bu dünyaya nasip olmaz umarım:) Demir Perde geri gelir resmen:)

5. Nesildir değildir bilmem ama F-22 sonrası özellikle Rus tarafında açıkçası en beğendiğim iki uçaktan birisi SU-57. Tabii daha aktif kullanım ve üretimde değil ama etkin bir uçak olacağını düşünüyorum ben.
Manevra kabiliyeti falan iyi bir uçak ama motor ömrü olsun 5. nesil özelliklerini karşılamak olsun bu yönden zayıf. Rusların bir diğer eksik kaldığı konu AA füzesi. O konuda da bol keseden km veriyorlar ama “Combat Proven” dediğimiz şeyi karşılamıyor. Amerikalılar’ın bu konuda füzeleri daha iyi.

Rusların bir diğer eksik kaldığı konu AA füzesi.
Evet maalesef bu konuda kötüler haklısım. SAM olarak iyiler ama bence.

Ben F-22 ile karşılaştırmıyorum sakın yanlış anlaşılmasın. Zaten yanlış bir karşılaştırma olur. Rus cephesinde beğendiğim bir uçak yani.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı