Çinliler Apple M1 Çipini Kırdı, RAM ve SSD Yükseltmesi Yaptı

ARM ile beraber SoC yapı yapmak, her şeyi ayrı ayrı soketli yapmaya göre daha kolay.

Aslında tümleşik olması değil de, depolamanın çok çok pahalı olması sorun.

Muhtemelen tümleşik olmasa bu çipi tasarlayan mühendisin işine son verirlerdi diye düşünüyorum. Apple yenilenebilir, geliştirilebilir ya da tamir edilebilir ürünlere karşı baya alerjik.

Muhtemelen tümleşik olmasa bu çipi tasarlayan mühendisin işine son verirlerdi diye düşünüyorum.

ARM mobil bir mimari olmasa bile mobil işlemciler sayesinde yükseldi. Bu nedenle kullanılan birçok çözüm, kod parçacığı ya da işlemci birimi, belli başlı standarlar çerçevesinde oturmuş durumda.

Bu standartlardan birisi de SoC yapısı ve "Her şeyi küçücük bir alana sığdırma" felsefesi. Açıkçası bu hem üretim maliyetini düşürüyor, hem termal dizaynı kolaylaştırıyor ve hem de verimliliği arttırıyor.

Bunun yanında insanlar neden inatla her üründe değiştirilebilirliği istiyor, anlamıyorum. MacBook'larda bile birçok kişi için sorun değiştirilebilirlik değil, ek RAM ve SSD için istenen fiyat. Kağıt kadar cihaz alıyorsun ve bu cihaz, masaüstü bilgisayarlar ile boy ölçüşebilecek seviyede oluyor. (M1)

Apple yenilenebilir, geliştirilebilir ya da tamir edilebilir ürünlere karşı baya alerjik.

Mesela yeni Mac Pro. Cihaz baştan aşağı modüler bir yapıya sahip. Tabii bunun yanında eskinden bataryası bile değiştirilebilir MBP'ler artık kullanıcı müdahelesi kabul etmiyor.

Bu bir sorun mu? Bence hayır.

ARM mobil bir mimari olmasa bile mobil işlemciler sayesinde yükseldi. Bu nedenle kullanılan birçok çözüm, kod parçacığı ya da işlemci birimi, belli başlı standarlar çerçevesinde oturmuş durumda.

Bu standartlardan birisi de SoC yapısı ve "Her şeyi küçücük bir alana sığdırma" felsefesi. Açıkçası bu hem üretim maliyetini düşürüyor, hem termal dizaynı kolaylaştırıyor ve hem de verimliliği arttırıyor.

Açıkçası insanlar neden inatla her üründe değiştirilebilirliği istiyor, anlamıyorum. MacBook'larda bile birçok kişi için sorun değiştirilebilirlik değil, ek RAM ve SSD için istenen fiyat. Kağıt kadar cihaz alıyorsun ve bu cihaz, masaüstü bilgisayarlar ile boy ölçüşebilecek seviyede oluyor. (M1)

Mesela yeni Mac Pro. Cihaz baştan aşağı modüler bir yapıya sahip. Tabii bunun yanında eskinden bataryası bile değiştirilebilir MBP'ler artık kullanıcı müdahelesi kabul etmiyor.

Bu bir sorun mu? Bence hayır.

Eğer cihazınızı geliştirmek için tekel Apple ise, o zaman Apple'ın verdiği fiyatları ödemeye mecbursunuz. Sorun fiyatlar diyorsunuz, fakat o fiyatların altında yatan sebep zaten bu dizayn. Yani ortada bir sebep sonuç ilişkisi var ve zaten istenen tam olarak bu.

Tabi bu benim olaya bakış açım. Fakat başka alternatif gelmiyor aklıma, basit bir depolama ya da RAM geliştirmesi neden bu kadar pahalı olmalı? Alternatifi olsa eminim o fiyatlar kesilirdi.

Economy 101, Eğer cihazınızı geliştirmek için tekel Apple ise, o zaman Apple'ın verdiği fiyatları ödemeye mecbursunuz.

Cihazımı neden geliştireyim? Bu cihazı alan kitlenin % kaçı donanımlardan, değiştirmekten anlıyor. Bunu da geçtim, OSX Windows gibi bir platform değil. Senin aynı donanımlarla 100 birim performans aldığın yerde, OSX donanım uyumluluğu sayesinde 300 birim performans alıyor.

Ben hala şu konuyu anlamıyorum. Bir Ultrabook kullanıcısı olarak, neden parça değişimi yapayım? Bu bana garip geliyor. BU cihazın amacı zaten ince ve taşınabilir olması. Parça değiştirmek istesem gider normal bir laptop alırım ya da masaüstü dizerim.

İnsanlar sürekli "değiştirilebilirlik" mottosuna takılıyor ama asıl noktayı kaçırıyor. RAM ve SSD yükseltmelerinin fiyatları normal olsa, neden fabrika çıkışlı yüksek özellikli almak yerine, kendim koymakla uğraşayım ki?

Sorun fiyatlar diyorsunuz, fakat o fiyatların altında yatan sebep zaten bu dizayn. Yani ortada bir sebep sonuç ilişkisi var ve zaten istenen tam olarak bu.

Hayır, dizayn değil. Hiç PCB tasarladınız mı bilmiyorum ancak ben tasarladım ve bir bileşeni SMD koymak yerine soketli koymak isterseniz, iki katı alana sahip PCB ile karşılaşabilirsiniz. Güç tüketimi de artabilir zira her yeni bağlantı ve soket, verimliliği düşürür. Buradaki mantık da bu aslında.

Tabi bu benim olaya bakış açım. Fakat başka alternatif gelmiyor aklıma, basit bir depolama ya da RAM geliştirmesi neden bu kadar pahalı olmalı? Alternatifi olsa eminim o fiyatlar kesilirdi.

Bu da pek doğru değil. Bir şeyin alternatifinin olması ya da değiştirilebilir olması, ucuz olacağı anlamına gelmez ki. Kartuşlar mesela. Değiştirilebiliyor ama fiyatları yazıcıdan pahalı.

Dediğim gibi, eleştirilmesi gereken şey değiştirilebilirlik değil, Apple'ın yükseltme için istediği orantısız fiyat.

Apple; iPhone, iPad gibi al, kullan, at, yenisini al mantığını Mac'lere getirmek istiyor. Hatta getirdi.

@SideWinder'in de dediği gibi. Olay upgrade edilebilirlik değil üst bileşen için istenen değer.
Eğer 256 GB'tan 1 TB'a geçmek için sol böbrek parası istemeselerdi kimse bu kadar karşı çıkmazdı.

Apple kullanıcılarının çoğu uğraşmayayım, alayım kullanayım kafasında donanım bilgisi olmayan kişiler olduğundan çok da önemli bir sorun değil bu.

Apple sonuç olarak bir şirket. Şirketin tek amacı vardır, daha çok para kazanmak. Bu kadar basit. Adam akıllı rakip çıkmazsa 3-5 GB için böbreğini de alır, dalağını da, mideni de. Klasik şirket.

Apple, iPhone, iPad gibi al, kullan, yenisini al mantığını Mac'lere getirmek istiyor. Hatta getirdi.

Bunu "iPhone 12'den şarj aletini çıkarttık çünkü öncekilerini kullanabilirsiniz. Ama şimdi de bir ucunu USB A yerine Type C olarak koyduk, bu nedenle yeninden şarj aleti almalısınız diyerek" gösterdi zaten.

Hiçbir şey demeden sadece çıkarttık deselerdi sorun olmazdı ama "Çevrecilik" deyip, çıkışı Type C yaparak tüm eski şarj aletlerini kullanılamaz yaptılar... Ah Apple ah...

@SideWinder'in de dediği gibi. Olay upgrade edilebilirlik değil üst bileşen için istenen değer.
Eğer 256 GB'tan 1 TB'a geçmek için sol böbrek parası istemeselerdi kimse bu kadar karşı çıkmazdı.

Kesinlikle öyle. Yukarıdaki mesajımda da dediğim gibi, ben Ultrabook sınıfı bir cihazda değiştirilebilirlik aramam. Ki M1'in sundukları cidden güzel ve yeni seride SD Card girişi gibi eskinden olan ama kaldırılan, şimdi ise kullanıcılar tarafından şiddetle istenen özellikleri geri getireceklermiş.

Apple da akıllanıyor ve M1'li bilgisayarların getirdiği büyük etkiyi, kullanmak istiyor. KEpçe ile aldığı özellikleri, çay kaşığı ile verecek işte...

Cihazımı neden geliştireyim? Bu cihazı alan kitlenin % kaçı donanımlardan, değiştirmekten anlıyor. Bunu da geçtim, OSX Windows gibi bir platform değil. Senin aynı donanımlarla 100 birim performans aldığın yerde, OSX donanım uyumluluğu sayesinde 300 birim performans alıyor.

Ben hala şu konuyu anlamıyorum. Bir Ultrabook kullanıcısı olarak, neden parça değişimi yapayım? Bu bana garip geliyor. BU cihazın amacı zaten ince ve taşınabilir olması. Parça değiştirmek istesem gider normal bir laptop alırım ya da masaüstü dizerim.

İnsanlar sürekli "değiştirilebilirlik" mottosuna takılıyor ama asıl noktayı kaçırıyor. RAM ve SSD yükseltmelerinin fiyatları normal olsa, neden fabrika çıkışlı yüksek özellikli almak yerine, kendim koymakla uğraşayım ki?

Hayır, dizayn değil. Hiç PCB tasarladınız mı bilmiyorum ancak ben tasarladım ve bir bileşeni SMD koymak yerine soketli koymak isterseniz, iki katı alana sahip PCB ile karşılaşabilirsiniz. Güç tüketimi de artabilir zira her yeni bağlantı ve soket, verimliliği düşürür. Buradaki mantık da bu aslında.

Bu da pek doğru değil. Bir şeyin alternatifinin olması ya da değiştirilebilir olması, ucuz olacağı anlamına gelmez ki. Kartuşlar mesela. Değiştirilebiliyor ama fiyatları yazıcıdan pahalı.

Dediğim gibi, eleştirilmesi gereken şey değiştirilebilirlik değil, Apple'ın yükseltme için istediği orantısız fiyat.

Ne çevre dostu ne de kullanıcı dostu bir tasarım olduğunu düşünüyorum. İnsanlık genel olarak bir tüketim çılgınlığı içerisinde. Neden parça değişimi yapamayayım, neden daha fazla depolama istiyorum diye yeni bir cihaz almak zorunda kalayım? Neden kendi cihazımı kendi imkanlarımda tamir edemeyeyim? Bunun neresi kullanıcıya ya da çevreye faydalı?

Evim, lehimli parçalarla dolu ve ''hurda'' niteliğinde laptoplar ile dolu. Bunların bazılarının bellekleri bile üzerine lehimli. Komplike bir parçalarına zarar geldiği an hurdaya dönüşüyorlar. Her şeyi performans ve geliştirme olarak görmüyorum, aldığım bir ürünü kendi imkanlarım ile, teknik servisler tarafından yolunmadan tamir edebilmek nimet gibi bir şey.

Tasarım konusunda bilginize şüphe duymuyorum fakat ekonomi konusunda daha fazla araştırabileceğiniz kesin. Apple bu geliştirmelerde bu fiyatları verebiliyor, çünkü kullanıcılarının bir alternatifi zaten yok, istedikleri fiyatı verebilirler. Fakat ana amaçları size yeni bir cihaz aldırmak.

Peki sapasağlam çalışan bir cihazı sırf geliştiremiyorum diye çöpe atmak ne kadar mantıklı?

Üst bileşen geliştirmeleri için istenilen fiyatları eleştiriyorsunuz fakat Apple'ın bu bileşenlerde tüm olası rakiplerini ortadan kaldırmasını eleştirmiyorsunuz. Kusura bakmayın ama siz bu fiyatları bence hak ediyorsunuz.

Ne çevre dostu ne de kullanıcı dostu bir tasarım olduğunu düşünüyorum. İnsanlık genel olarak bir tüketim çılgınlığı içerisinde. Neden parça değişimi yapamayayım, neden daha fazla depolama istiyorum diye yeni bir cihaz almak zorunda kalayım? Neden kendi cihazımı kendi imkanlarımla tamir edemeyeyim? Bunun neresi kullanıcıya ya da çevreye faydalı?

Bir iki parça değiştirilebilir olunca, çevre dostu olduğunu mu zannediyorsun? Hayır değiştirilebilir dediğin de bir tane SSD, bir tane de RAM modülü takacaksın.

Kasa, aynı,
Ekran, aynı,
Pil, aynı,
PCB, aynı,
Klavye, aynı...

Çevre dostluğuna gireceksen eğer, o laptop tasarımının komple değişmesi lazım. Bİr SSD ile çevre dostu olunmaz...

Evim, lehimli parçalarla dolu ve ''hurda'' niteliğinde laptoplar ile dolu. Bunların bazılarının bellekleri bile üzerine lehimli. Komplike bir parçalarına zarar geldiği an hurdaya dönüşüyorlar. Her şeyi performans ve geliştirme olarak görmüyorum, aldığım bir ürünü kendi imkanlarım ile, teknik servisler tarafından yolunmadan tamir edebilmek nimet gibi bir şey.

Durup dururken hiçbir SMD parçaya zarar gelmez. Bunun yanında, aldığım bir ürünü neden kendi imkanlarım ile tamir edeyim ki? Sen tamir etmesini biliyorsun, peki bu cihazları alanların yüzde kaçı biliyor?

Peki sapasağlam çalışan bir cihazı sırf geliştiremiyorum diye çöpe atmak ne kadar mantıklı?

Mezara kadar götüreceksen almayabilirsin. Ama 2012 ve 2013 MBP kullanan, cihazları taş gibi de çalışan tanıdıklarım var. Photoshop'u 5 saniyede açacağına 15 - 20 saniyede açıyor ama adamın işini çok güzel görüyor. Kim dedi çöpe atmak zorundasın diye?

Üst bileşen geliştirmeleri için istenilen fiyatları eleştiriyorsunuz fakat Apple'ın bu bileşenlerde tüm olası rakiplerini ortadan kaldırmasını eleştirmiyorsunuz. Kusura bakmayın ama siz bu fiyatları bence hak ediyorsunuz.

Buna güldüm. Fiyatını hak etme/etmeme gibi bir durumum yok zira MacBook kullanmıyorum. Bu kadar basit. Almak zorunda değilim, kullanmak zorunda değilim. Ama temeli olmayan argümanlar ile eleştirmek zorunda da değilim.

Neyse, daha fazla tartışmak istemiyorum. Apple almak zorunda değilsin, ben de değilim. Matebook var, Acer Swift var, HP Elite var, Dell XPS var... Ancak bu cihazlar da MacBook'tan farklı değil, değiştirilebilirlik yönünde, bil isterim.

Yeni konular

Geri
Yukarı