Civic ve Corolla'dan vazgeçme nedenlerim

Bonita

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Beni takip ediyorsanız uzun süredir 1.000.000 TL civarında konforlu aile aracı arıyorum. Seçimlerim her geçen gün değişkenlik gösteriyordu, ta ki gidip bayide yakından görüp deneyene kadar.

Civic (eco) ve corolla karşılaştırması (2022 model ve üzeri):
  • Civic, corollaya göre daha şık, daha karizmatik bir hissiyat veriyor.
  • Civic, motor olarak Corolla'dan biraz daha performanslı, aynı zamanda kendi LPG'si olmasından dolayı yakıt tasarrufu sağlıyor.
  • Civic, Corolla'ya göre daha az motor sesi alıyor.
  • İki araç da aşırı derecede yol ve rüzgar sesi alıyor. Corolla, içeriye motor sesi alıyor fakat ses güzel.
  • Corolla'ya inip binmek daha rahat.
  • Yol tutuşu ve konfor bakımından corolla bir tık önde. Civic, bana kütük gibi geldi.
  • Corolla'ya 500 kilodan fazla yük yükleyemiyorsun, araç yere bayağı bir yakınlaşıyor. Civic bu konuda biraz daha iyi gibi.
  • İki aracı da narin kullanmanız lazım. Dağ, bayır, çayır, toprak yol gibi yerlerde sokamıyorsunuz.

Hatıladıklarım bunlar, tekrardan ekleme yaparım yorumlarda.

Neden bu iki araçtan da vazgeçtim?

-Öncelikle rahat, konforlu ve yeni model bir aile aracı arıyorum. Bu araçlar aile aracı, doğru, fakat içeriye çok fazla ses alıyorlar. Corolla'nın o tatlı motor sesi bir süre sonra baş ağrıtıyor. Aynı zamanda corolla bana çok hassas bir araba gibi geldi. Civic ise dolu paket almaya kalksan 1.200.000 gibi bir fiyatı var, elegance paket alsan Corolla'daki özellikler yok ve fiyatı yine de pahalı.

Bu iki araç arasından hangisini alırdım?

-Corolla, çünkü fiyat ve doluluk bakımından çok önde. Arabada her şey var ve fiyatı 1.000.000 bile değil. Bütçede sıkıntı olmaz, 1.200.000 de veririm diyorsanız Peugeot 508 almanız daha iyi olur.

Peki neye karar verdim?
2023 Ford focus Titanium 1.5+360 co-pilot.

Neden?

-Yalıtımının çok iyi olması başlıca sebep, aynı zamanda çok konforlu ve diğer Japon arabaları gibi hassas bir araba değil. Fiyatı da gayet makul.
Motorunun zayıf olduğunu biliyorum fakat uzun yolda zaten 110 km/h'yi geçmeyeceğim için o konuda bir problem yaşamayacağımı düşünüyorum, ki zaten motoru Corolla'ya performans olarak yakın.

Bir diğer neden 12 yıllık Ford focus kullanıcısı olmam. Bizi şu ana kadar bir kere olsun üzmedi. Değiştirme nedenimiz de artık daha yeni ve teknolojik bir arabaya binmek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Piyasadaki en dayanıklı araçları hala Japon'lar üretiyor. Hassas falan değil. Ancak konfor, yalıtım konusunda katılıyorum.
Bence de katılıyorum. Dağa bayıra girer o araçlar. Özellikle Toyota, en zor yerlere bile girebilecek araçlar üreten bir firma.

Ayrıca1.5 motor demişsiniz ama hangisi söylememişsiniz. Dizel alınmaz bu devirde. Umarım benzinlidir.

Son düzenleme:
Bence de katılıyorum. Dağa bayıra girer o araçlar. Özellikle Toyota, en zor yerlere bile girebilecek araçlar üreten bir firma.

Ayrıca1.5 motor demişsiniz ama hangisi söylememişsiniz. Dizel alınmaz bu devirde. Umarım benzinlidir.
Benzinli.

Piyasadaki en dayanıklı araçları hala Japon'lar üretiyor. Hassas falan değil.
Japon araçları piyasanın en sağlamı desek yerinde olur.
Arkadaşlar haklısınız, Toyota'nın bu konuda iyi olduğunu biliyorum, fakat bu araba fazla yük aldığı zaman yere bayağı bir yakınlaşıyor. Süspansiyonları çok esnek. Yolda giderken bile yaylana yaylana gidiyorsunuz. Hissiyat olarak da açıkçası Civic'den inip Corolla'ya binince araç bana teneke gibi geldi. Ha Corolla'yı da çok beğendim kötü bir araba değil, alınır mı, kesinlikle alınır.

Son düzenleme:
Bende dizel Ford focus kullanıyorum ve rakiplerine göre oldukca güçlü bir motora sahip galiba sendeki benzinli o yüzden performansı kötü diye düşünüyorum.

Neden dizel alınmaz ?

Bende dizel Ford focus kullanıyorum ve rakiplerine göre oldukca güçlü bir motora sahip galiba sendeki benzinli o yüzden performansı kötü diye düşünüyorum.

Neden dizel alınmaz ?
Dizel bitiyor bütün dünyada. Hatta bitti bile. Türkiye'de geç bitiyor biraz. İçten yanmalı bütün motorlar bile bitmeye başladı. Benzinli baya güçlü bu arada. Ayrıca mazot daha pahalı. Yeni turbo-benzin motorlar dizel kadar yakıyorlar. Atmosferik olsa bile benzin ucuz olduğu için aynı fiyatı ödüyorsunuz. Ayrıca dizelin bakımları daha pahalı. Ayrıca dizel sorundur her zaman. Benzinli hiçbir motor kadar dayanıklı değiller.

Ayrıca 1.6 atmosferik benzinli motorla duvar gibi bir yokuşu 3.vitesle çıkmıştık. Atmosferik motorların torkunun düşük gözükmesi yanıltmasın. Ayrıca araç 2005 modeldi. Yeni bir atmosferik motor türü de değildi.

Geri
Yukarı