Çizim yapmaya nasıl başlanmalı?

3isagor

Femtopat
Daha fazla  
Ben bir süredir çizim yapmak istiyorum (yaklaşık 3 yıl oldu) lâkin biraz kendime güvenmemekten vesaire yapamıyorum. Şimdi yine bir heves tuttu ama çizim konusunda direkt portre falan çizmeye odaklanmak istiyorum. Galiba bu yanlış. Onerebileceginiz YouTube kanalı veya ilk anotomi basla oradan yürürsün tarzı bir fikir var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Beni hayata bağlayacak bir şey olsun istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce referans çizimle başlayabilirsin. Bir şeye, bir insana veya bir başka çizime bakarak aynısını çizmeye çalış. Detaylara dikkat et. İleride bakmadan çizim yapmak istiyorsan gözlem yapabilirsin. Mesela bir geziye gittin her şeyi detayıyla beraber incele. Aklında bir köşeye kazı. Lazım olduğunda detaylarını hatırla. Rengi, şekli, detayları, gölgesi falan. Kendine güvenmeye çalış aynı zamanda. Zaten zamanla gelişirsin. Kolay gelsin :) bir de YouTube'da Ali Özcivan kanalına göz atabilirsin.

Önce referans çizimle başlayabilirsin. Bir şeye, bir insana veya bir başka çizime bakarak aynısını çizmeye çalış. Detaylara dikkat et. İleride bakmadan çizim yapmak istiyorsan gözlem yapabilirsin. Mesela bir geziye gittin her şeyi detayıyla beraber incele. Aklında bir köşeye kazı. Lazım olduğunda detaylarını hatırla. Rengi, şekli, detayları, gölgesi falan. Kendine güvenmeye çalış aynı zamanda. Zaten zamanla gelişirsin. Kolay gelsin :) bir de YouTube'da Ali Özcivan kanalına göz atabilirsin.
teşekkürler

Hocam resim dalı da kendi içerisinde dallara ayrılıyor. Portre çizmek istiyormuşsunuz. Bol bol temel çizim çalışın. Hemen ressam olmayacaksınız tabii.

Öncelikle etraftaki objeleri çizmeye başlayın. Önerim ayakkabıdır. GSL'ye hazırlanırken bol bol ayakkabı çizdiriyorlardı başta. Arkadaşın da dediği gibi objeleri çizin.

Youtube'den David Finch'e bakabilirsin.

Bol bol çalış. Boşlama. Her gün alıştırmalar yap.

Hocam resim dalı da kendi içerisinde dallara ayrılıyor. Portre çizmek istiyormuşsunuz. Bol bol temel çizim çalışın. Hemen ressam olmayacaksınız tabii.

Öncelikle etraftaki objeleri çizmeye başlayın. Önerim ayakkabıdır. GSL'ye hazırlanırken bol bol ayakkabı çizdiriyorlardı başta. Arkadaşın da dediği gibi objeleri çizin.

Youtube'den David Finch'e bakabilirsin.

Bol bol çalış. Boşlama. Her gün alıştırmalar yap.
Cevabınız için teşekkür ederim. Eğer sınıfı rahat geçersem yazın calisicam. Bu sebepten pek düzenli çalışamıyorum. Geç cevap verdiğim için de üzgünüm.

çok özel bir zaman ayırmana gerek yok. boş zamanlarında mutlaka birşeyler karala. masanda gördüğün bir objeyi çiz, kalem kullanmadığın eline bakıp çiz, aklına gelen birşeyi çiz. ne kadar pratik yaparsan o kadar iyileşir, kendine güveninde gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı