Çizim yeteneği nasıl geliştirilir?

TEKNOLOJİPEREST

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Çizim yeteneğim 0 arkadaşlar.
Nasıl geliştirebilirim?
Yakınlarımda kurs yok.
Cizgi film ve animasyon okuyacağım, şimdiden geliştirmem gerek kendimi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çizim yeteneğiniz kötüyse ve o bölümü okurken zorlanmak konusunda endişeleriniz varsa rahatlamanızı öneririm. Çünkü zaten giremezsiniz.

Karşınıza bir şeyi koyarsınız. Onu çizersiniz. Kağıdı gözünüzün dibinde değil yaklaşık bir kol mesafesinde tutarak çizersiniz. Ne görüyorsanız onu çizersiniz abartmadan. Sonra uzağa geçer bir çizime bir de nesneye bakarsınız. Abarttığınız yerleri düzeltirsiniz. Tekrar ediyorum: Ne görürseniz onu çizersiniz. Çizim yeteneği böyle gelişir.

Pratik, pratik, pratik. Hiçbir kursa gitmedim evde kendi halimde çizimle yapıyordum hep. Kendimi bir yere getirdiğimi düşünüyordum ama akıldan bir şeyler çizmekte zorlanıyordum onu da okulda 'blind contour' yaptıktan sonra yapmaya başladım. Kursa gitmeden evde çalışarak geldiğim noktadan birkaç örnek bırakayım. 🙂
IMG_20231031_111232.jpgIMG_20231031_111205.jpgIMG_20231031_111141.jpgIMG_20231031_111047.jpgIMG_20231031_110239.jpgIMG_20231031_110145.jpg

Kendi tecrübelerime göre 8 aylık bir kurs bana çok bir fayda sağlamadı. Bunun yerine Disney, Lucasfilm, Riot, Blizzard gibi önde gelen firmaların senior konsept sanatçılarından (online kurs) daha çok şey öğrenmiştim. Bu süreç hem daha kısa sürmüştü öğrenme aşaması olarak. Artık bazı şeyleri öğrenince ve dijitalin kolaylıklarından faydalanınca işin aslı "yetenek" değil, bilgi ve pratikle gelen hakimiyet olduğuna karar verdim.

Örneğin temellerden Shape, Shading, Value, Color, Light, Texture, Anatomi veya çevre kompozisyon elementlerinde en gerekli olan Perspective, Contrast, Rules of Thirds, Big Medium Small gibi konuları iyice öğrendikten sonra (tabi 4 sene aldı pratikle birlikte 😅) biraz sorgulamaya başladım bazı şeyleri. Gerçekten yetenekli miyim yoksa sadece ilkeleri öğrenip onları hesap makinesi gibi uyguladığım için mi iyiyim ? Gerçekten yaratıcı mıyım yoksa 1500 tür resim ile pratik yaptıktan sonra onları görsel hafızama katıp kafamda mixlediğim için mi yaratıcı oldum 🫠

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı