CL 16 RAM CL 22 gözüküyor

bazinga23

Hectopat
CL 16 Kingston Fury Beast 8 GB 3200MHz RAM'im var, 2 adet ama CL22 gözüküyorlar.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    17,5 KB · Görüntüleme: 125
Son düzenleyen: Moderatör:

Dosya Ekleri

• 16685021029343432305987198607519.jpg
    16685021029343432305987198607519.jpg
    168,5 KB · Görüntüleme: 105
HX432C16FB3/8
RAM'im HyperX imiş ben Kingston Fury Beast olarak sipariş etmiştim aslında.

Hocam anakart nedir?

CL 16 Kingston Fury Beast 8 GB 3200MHz RAM'im var, 2 adet ama CL22 gözüküyorlar.

Evet hocam RAM'ler 3200 MHz çalışıyor, CL değerleri yükselmiş.

3200 aldığınızda XMP profil 1 C18 çıkıyor XMP profil çalıştırıp deneyebilir misiniz?

RAM'lerin 2 ve 4 slotlarda mı takılı? BIOS güncel mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-11-15 121925.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-15 121925.png
    326,6 KB · Görüntüleme: 91
SPD sekmelerini paylaşın demiştim. Muhtemelen RAM'ler farklı olduğu için yaşıyorsunuz bu sorunu.

Sistemde iki modül RAM var ve anladığım kadarıyla ikisi birbirinden farklı. SPD sekmesini attığınız RAM 3200 MHz CL22.
  • XMP açamıyorsunuz, çünkü RAM'ler farklı.
  • CL16 olan (?) RAM de CL22 çalışıyor, çünkü RAM'lerin biri CL22. hızlı olan da yavaş olana uymak zorunda kalıyor.
İkinci SPD sekmesini paylaşmamışsınız ama anladığım kadarıyla durum bu. O halde çözüm kit RAM kullanmak olacaktır.

Hocam anakart nedir?

Evet hocam RAM'ler 3200 MHz çalışıyor, CL değerleri yükselmiş.

3200 aldığınızda XMP profil 1 C18 çıkıyor XMP profil çalıştırıp deneyebilir misiniz?

RAM'lerin 2 ve 4 slotlarda mı takılı? BIOS güncel mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam BIOS güncel sadece 2 RAM slotu var zaten. Anakartım ASUS Prime H610M E. ASUS teknik desteği aradım bugün, benim RAM'ler anakart tarafından desteklenmiyormuş. Ondan dolayı olduğunu söylediler. Ben de iadeye verdim.

SPD sekmelerini paylaşın demiştim. Muhtemelen RAM'ler farklı olduğu için yaşıyorsunuz bu sorunu.

Sistemde iki modül RAM var ve anladığım kadarıyla ikisi birbirinden farklı. SPD sekmesini attığınız RAM 3200 MHz CL22.
  • XMP açamıyorsunuz, çünkü RAM'ler farklı.
  • CL16 olan (?) RAM de CL22 çalışıyor, çünkü RAM'lerin biri CL22. hızlı olan da yavaş olana uymak zorunda kalıyor.
İkinci SPD sekmesini paylaşmamışsınız ama anladığım kadarıyla durum bu. O halde çözüm kit RAM kullanmak olacaktır.

Yok hocam RAM'ler aynı tamamen ancak anakartım desteklemiyormuş bendeki RAM'leri, ondan XMP açamıyorum. Dolayısıyla CL 22 olarak kullanılıyor.

Hocam BIOS güncel sadece 2 RAM slotu var zaten anakartım ASUS Prime H610M E, ASUS teknik desteği aradım bugün benim RAM'ler anakart tarafından desteklenmiyormuş ondan dolayı olduğunu söylediler bende iadeye verdim.

Yok hocam RAM'ler aynı tamamen ancak anakartım desteklemiyormuş bendeki RAM'leri ondan XMP açamıyorum dolayısıyla CL 22 olarak kullanılıyor.

Hocam zaten RAM'lerin üstünteki numaraları sormamın amacı buydu. Aynısı mı diye. Anakart modelini sormamın sebebi 4 slot RAM'li ana kartlarda slot faklılığı durumundan kaynaklı bir hata olur. Diğer bölümünden anakart modelini sormamın amacı Intel işlemcilerde bazı RAM'ler XMP özelliği çalışmıyor AMD'lerde çalışan RAM'ler Intel işlemcilerde çalışmıyor. Sizin RAM'leriniz misal 2133 normal XMP kapılıykan çalışması gerekirken XMP devreye girmeden DRAM frekans ayarlarından RAM'i 3200'lere aldığı için CL değerleri çok yükseltiyor. Yani RAM'lerin XMP özelliğini görmüyor. Lütfen anakartın bellek uygunluk sekmesinden RAM'leri seçin uygunluk sekmesinde RAM bulamadıgınız durumda yetkili satıcıdan öneri alın çünkü onlar satıcı sizler değiştirmeyi dediğiniz gibi buluncaya kadar talep edebilirisiiniz. 1 saat ceza aldığım için yardımcı olamadım.

Sizin anakart bellek türlerini incelediğimde bütün uygunluktaki RAM'lerin 3200 RAM hızı ve çalışma hızı 3200 olduğunu görüyorum. Misal RAM hızı 2133 çalışma hızı 3200 olmayacak. Direkt RAM hızı ile çalışma hızı aynı olacak 3200... Bir de Intel işlemciler XMP özelliği ve RAM hızı ve çalışma hızı 3200 olan bir RAM alırsanız çalışır gibi deceğim hiç denemedim yanlış bir şey söylemek istemem, ben çözüm yolu doğru mudur yanlış mıdır bir şey diyemem.

Bu RAM'ler uygun.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-11-15 141132.png
    Ekran görüntüsü 2022-11-15 141132.png
    32,9 KB · Görüntüleme: 56
Hocam zaten RAM'lerin üstünteki numaraları sormamın amacı buydu. Aynısı mı diye. Anakart modelini sormamın sebebi 4 slot RAM'li ana kartlarda slot faklılığı durumundan kaynaklı bir hata olur. Diğer bölümünden anakart modelini sormamın amacı Intel işlemcilerde bazı RAM'ler XMP özelliği çalışmıyor AMD'lerde çalışan RAM'ler Intel işlemcilerde çalışmıyor. Sizin RAM'leriniz misal 2133 normal XMP kapılıykan çalışması gerekirken XMP devreye girmeden dram frekans ayarlarından RAM'i 3200'lere aldığı için CL değerleri çok yükseltiyor. Yani RAM'lerin XMP özelliğini görmüyor. Lütfen anakartın bellek uygunluk sekmesinden RAM'leri seçin uygunluk sekmesinde RAM bulamadıgınız durumda yetkili satıcıdan öneri alın çünkü onlar satıcı sizler değiştirmeyi dediğiniz gibi buluncaya kadar talep edebilirisiiniz. 1 saat ceza aldığım için yardımcı olamadım.

Sizin anakart bellek türlerini incelediğimde bütün uygunluktaki RAM'lerin 3200 RAM hızı ve çalışma hızı 3200 olduğunu görüyorum. Misal RAM hızı 2133 çalışma hızı 3200 olmayacak. Direkt RAM hızı ile çalışma hızı aynı olacak 3200.. Bir de Intel işlemciler XMP özelliği ve RAM hızı ve çalışma hızı 3200 olan bir RAM alırsanız çalışır gibi deceğim hiç denemedim yanlış bir şey söylemek istemem, ben çözüm yolu doğru mudur yanlış mıdır bir şey diyemem.

Bu RAM'ler uygun.

Hocam ben normalde bunu almıştım zaten ama bana hx le başlayan farklı modül bir RAM göndermişler.

Dosya Ekleri

• IMG_20221115_171812.jpg
    IMG_20221115_171812.jpg
    52,7 KB · Görüntüleme: 83

Geri
Yukarı