CL15 RAM CL16'da çalışıyor

Makaleler
21

Linkteki RAM'leri kullanıyorum ama bir türlü CL değeri 16'nın altına inmiyor. Sadece hızı 2400 yaptığım zaman iniyor. Voltaj vermeyi denedim ama işe yaramıyor.

368316

Son düzenleyen: Moderatör:
İlginç bir sorum olacak ama, RAM'leri çıkarıp üzerindeki etikete bakabilir misiniz? CL değerleri orada da mevcut. Satın aldığınız RAM ile elinizdeki RAM'in aynı olmama ihtimali de var, farklıysa da şaşırmamak lazım herkesin kafası karışık bu sıralar :D

@FalconPolat Gear down mode açık mı? Açıksa kapatıp tekrar dene.

Bunu yapınca sistem görüntü vermedi BIOS'u sıfırlamak zorunda kaldım.
İlginç bir sorum olacak ama, RAM'leri çıkarıp üzerindeki etikete bakabilir misiniz? CL değerleri orada da mevcut. Satın aldığınız RAM ile elinizdeki RAM'in aynı olmama ihtimali de var, farklıysa da şaşırmamak lazım herkesin kafası karışık bu sıralar :D

RAM kutusunda 2666 MHz CL15 yazıyor.

Bunu yapınca sistem görüntü vermedi BIOS'u sıfırlamak zorunda kaldım.

RAM kutusunda 2666 MHz CL15 yazıyor.
1571664374479.png

Böyle bir ibare kullanmışlar. "Tak çalıştır özelliği çeşitli işlemci ve çipsetleri desteklemek için farklı hız ve zamanlama seçenekleri sunar. Maksimum hızınız BIOS'unuz tarafından belirlenecektir". Bunun sadece BIOS'un otomatik ayarlaması için geçerli olduğunu düşünüyorum ancak değilse de işlemci veya anakart ile ilgili bir uyumsuzluk var.

4 adet RAM takılı sanıyorum. 2 tanesi Dual-Channel takılı olduğunda da mı durum böyle? Ya da tek taktığınızda da mı böyle? İşin ilginci şu ki RAM'lerinizin teknik destek detayınca CL16'da çalışabileceği bile belirtilmemiş. CL 12, 14 ve 15'den bahsedilmiş. Bence her birini tek tek takıp ayarları öyle yapmayı deneyin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı