Çözüldü CL15 ve CL16 RAM uyumlu mudur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ExqutioN

Hectopat
Selamlar, diğer forumlara da baktım fakat pek anlayamadım, bu yüzden özür dilerim herkesten. Benim elimde G.Skill Ripjaws 8 GB 3000MHz CL15 RAM var. Sistemime ek 1 tane daha RAM takmak istiyorum. İnternette elimde bulunan RAM'in aynı voltaj, MHz değerlerine sahip fakat CL 16 olan versiyonu var. Onu alıp taksam Dual-chanel özelliğinden faydalanabilir miyim ve düzgün çalışır mı? (CL değerlenin artması önemli değil benim için sadece 16 GB yapmak istiyorum sistemdeki RAM kapasitesini ayrıca CL15'li modeli çok pahalı ve stoklarda yok)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Birebir aynısından bulamadıysanız CL 16 olan alınabilir. Bu konuda her zaman %100 diyemiyoruz fakat bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Arkadaşlarım farklı CL değerinde ürün aldı şu an sorunsuz kullanıyor. Birisi CL14-CL16 biris CL15-CL16 şeklinde.

Birebir aynısından bulamadıysanız CL 16 olan alınabilir. Bu konuda her zaman %100 diyemiyoruz fakat bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Arkadaşlarım farklı CL değerinde ürün aldı şu an sorunsuz kullanıyor. Birisi CL14-CL16 biris CL15-CL16 şeklinde.

Çözüm
CL15 ve CL16 ramleri OC 3000mhz yapmak isterseniz diye bunu buraya bırakıyorum.

Merhabalar , ben de sizinle aynı durumdayım. CL15 e sahibim ve piyasada CL15 kalmadigi icin CL16 siparis ettim. Son durum nedir ? Askerde olduğum için deneme imkanım olmadı.

Tam da dediğiniz gibi oldu. Manuel olarak BIOS üzerinden CL15 olan ramin (daha önce sahip olduğum ram ) gecikme değerlerini ( CL15-16-16-35 ) CL16 olan ram ile aynı değerlere getirdim ( CL16-18-18-38 ) . İki ram de CL16da Dual Channel olarak 3000mhz de stabil çalıştılar. Saygılar

Eki Görüntüle 438232Eki Görüntüle 438233Eki Görüntüle 438234

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı