CL16 ve CL18 RAM aynı anda kullanılabilir mi?

NhiteKing123

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, şu anda sistemimde; " G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z RGB 3000MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM" var.

Sistemime 32 GB RAM ilavesi yapmak istiyorum (2x16 olacak şekilde).
Ancak CL ve MHz kavramları biraz kafamı karıştırdı, CL18 3600MHz bir RAM gördüm ancak benim RAM'ler ile nasıl çalışacağını bilemiyorum.
Çalışır mı? Çalışmaz mı? Nasıl bir performans alırım? Kötüyse siz ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler.

i7 8700K.
ASUS TUF Z370-PLUS GAMING.

Tanıdıklarım bu modelden çok memnun, ekleme yapayım, sakın Sandisk Cruzer Blade almayın, cidden hayal kırıklığı😢
Galiba yanlış gönderiye cevap verdiniz. Çünkü ben USB bellek değil, RAM bakıyorum.

CL değerleri aynı olan RAM alırsan sıkıntı çıkartma şansı minimuma iner. Benim anakart kitapçığında aynı CL değerlerine sahip RAM kullanın yazıyordu uyarı olarak.

Normal kullanımda çalışabilir ama hız aşırtma yaptığında sorun çıkartma şansı artar.

CL değerleri aynı olan RAM alırsan sıkıntı çıkartma şansı minimuma iner. Benim anakart kitapçığında aynı CL değerlerine sahip RAM kullanın yazıyordu uyarı olarak.

Normal kullanımda çalışabilir ama hız aşırtma yaptığında sorun çıkartma şansı artar.
Teşekkürler, peki bana önerebileceğiniz bir RAM var mıdır?
Benim şu anda kullandıklarımla iyi çalışacak bir öneriniz varsa paylaşabilirseniz çok iyi olur.

B450m s2h anakartımda 3600 MHZ CL18 gskill RAM ile 3200 MHZ CL16 hyperx RAM'i az önce birlikte çalıştırdım. Normalde yalnızca gskill kullanırken mavi ekran veriyordu ama bu sefer 8+8 GB olduğundan ve çift kanal çalıştığı için gözle görülür derecede %30-40lara varan performans artışı yaşadım ve mavi ekran da almadım henüz. Ama bakalım 1 haftada belli olur stabil çalışıp çalışmaması mavi ekran alırsam not düşerim.

Merhabalar, şu anda sistemimde; " G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z RGB 3000MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM" var.

Sistemime 32 GB RAM ilavesi yapmak istiyorum (2x16 olacak şekilde).
Ancak CL ve MHz kavramları biraz kafamı karıştırdı, CL18 3600MHz bir RAM gördüm ancak benim RAM'ler ile nasıl çalışacağını bilemiyorum.
Çalışır mı? Çalışmaz mı? Nasıl bir performans alırım? Kötüyse siz ne tavsiye edersiniz?

Teşekkürler.

i7 8700K.
ASUS TUF Z370-PLUS GAMING.

Eğer CL değerleri farklı ramler kullanırsanız sürekli mavi ekran ve benzer hatalarla karşılaşırsınız gecikme değerleri farklı olduğu için sürekli çakışırlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı