CL40 vs CL36 RAM aradaki fiyat farkına değer mi?

Yakın zamanda DDR4 3600 MHz RAM aldım ve Intel i7 9700K işlemcim için en fazla 3200 MHz destekleniyor şeklinde ibare vardı. Bellekler geldikten sonra stok olarak 3200 MHz açıldı. Sonrasında XMP yardımıyla stabil şekilde 3600 MHz kullanabiliyorum. Acaba o bahsedilen stok şeklinde desteklediği MHz değeri olabilir mi?

Maalesef bir fikrim yok hocam fakat sistemdeki herhangi bir bileşene OC yapmayı düşünmüyorum.

Paraya biraz kıyıp bunlardan alabilirsin. Çünkü yukarı RAM'lerin hepsinde Micron çip bulunuyor ve DDR5'teki en kötü çip overclock ve stabilite bakımından.

Onun yerine biraz paraya kıyıp bu attığımı alabilirsin Hynix M die çip bulunuyor.

Paraya biraz kıyıp bunlardan alabilirsin. Çünkü yukarı RAM'lerin hepsinde Micron çip bulunuyor ve DDR5'teki en kötü çip overclock ve stabilite bakımından.

Onun yerine biraz paraya kıyıp bu attığımı alabilirsin Hynix m die çip bulunuyor.

Hocam OC düşünmüyorum ama sepete attım yine de 3.5k limitim var zaten RAM için. Bu arada sizce bu anakartlardan hangisini almam daha mantıklı olur 7600X veya 7700X için? PCI-e 5 dışında önemli bir fark göremedim ve dediğim gibi OC düşünmüyorum.

Hocam OC düşünmüyorum ama sepete attım yine de 3.5k limitim var zaten RAM için. Bu arada sizce bu anakartlardan hangisini almam daha mantıklı olur 7600X veya 7700X için? PCI-e 5 dışında önemli bir fark göremedim ve dediğim gibi OC düşünmüyorum.

En ucuz olanı alabilirsin. Hatta B650M DSH3 bile alabilirsin 3900 TL'ye. Çünkü en ucuz anakartın bile VRM'leri 7950X için yeterli. Sadece sana uygun olan özelliklere bak. Sata yuvası, NVM slotu gibi.

En ucuz olanı alabilirsin. Hatta B650M dsh3 bile alabilirsin 3900 TL'ye. Çünkü en ucuz anakartın bile VRM'leri 7950X için yeterli. Sadece sana uygun olan özelliklere bak. SATA yuvası, nvm slotu gibi.

Çok teşekkürler hocam ben sadece görünüşüne ve ATX olmasına dikkat ediyorum onun dışında M.2 SSD kullanıyorum başka bir ihtiyacım yok. Zaten anakart için 1-2 saat içerisinde başka bir konu açacağım kesin emin olmak için fakat önden sorayım dedim.

En ucuz olanı alabilirsin. Hatta B650M DSH3 bile alabilirsin 3900 TL'ye. Çünkü en ucuz anakartın bile VRM'leri 7950X için yeterli. Sadece sana uygun olan özelliklere bak. Sata yuvası, NVM slotu gibi.

HW Unboxed biraz farklı düşünüyor. AM4 sokette anakartlar arası böyle farklar olmuyordu.

Screenshot_6.jpg

Screenshot_7.jpg

HW Unboxed biraz farklı düşünüyor. AM4 sokette anakartlar arası böyle farklar olmuyordu.

Eki Görüntüle 1653090
Eki Görüntüle 1653089
Bunun farkı anakarttan değil de AGESA sürümünden kaynaklanıyor.

AGESA şuan çok kötü yeni platformda. Stabil bir SMU çıktığında bütün anakartlar arasındaki performans aynı olacaktır.

1.0.0.2'den sonraki AGESA sürümlerinin hepsi çok buglu ve kötü. Bu ay içinde 1.0.0.6 çıkacak bakalım ne olacak.

Yani burada problem hem AMD'de hem Anakart üreticilerinde ama problemin asıl kaynağı yazılımsal olduğundan dolayı çözüm gelecektir.

@kino attığın videoya baktım. Oradaki asıl problem RAM zamanlamalarından kaynaklanıyor.

Dediğim gibi bazı anakartların SMU versiyonları farklı olduğu için alt zamanlamaları bile otomatik ayarlıyor. Aşağıya atacağım görselden anlayabilirsin problemin yazılımsal olduğunu.

MSI PRO X670-P'de UCLK 1/2 MCLK olarak varken diğerlerinde UCLK = MCLK. O yüzden MSI PRO X670-P en düşük FPS' i alıyor bütün oyunlarda. Öte yandan Gigabyte anakartlar en yüksek skoru alıyor çünkü RAM zamanlamaları diğerlerine göre çok daha sıkı.

Yani kısacası aradaki FPS farkı Anakart'ın donanımsal bir probleminden değil sadece RAM'lere overclock yapmadığı için oluyor.

1675255046182.png

1675255114403.png

1675255178726.png

1675255187800.png

Son düzenleme:
@deadfellow peki en iyi ihtimalle (BIOS ve RAM'ler denkleşince) X670-P skorları Aorus Extreme ile oyun performanslarını eşitleyebilir mi yoksa her zaman gerisinde mi kalır?
Eşitlenir çünkü hiçbir fark olmayacak. Ama şöyle bir şey var. Asus, MSI, Gigabyte, Asrock gibi anakart üreticileri olduğu için her birinin kullandığı SMU farklı olacak. O yüzden her zaman minimal bir fark olur(3-4FPS). Ama senin dediğini baz alırsak, bütün ayarlar tamamiyle aynı ve SMU'da aynı olursa FPS farkı asla olmayacaktır.

Mesela Gigabyte şuanda 84.79 SMU kullanırken ASrock 84.82.137 kullanıyor.

84.82.137 AGESA 1.0.0.4 oluyor ve çok buglu öte yandan 84.79 AGESA 1.0.0.3 patch a oluyor ve bugsuz bir sürüm.

1675256126912.png

1675256100631.png

Geri
Yukarı