Rehber ClearType nasıl açılır?

ClearType açmanız sizin yararınıza olacaktır. ClearType yazıların bozukluğunu, netliğini düzeltiyor.

ClearType kapalı:

1662847191385.png

ClearType açık:

1662847210482.png

Windows'un arama yerine ClearType yazın ve girin.

Prime777.png

Enter bastığmız zaman karşımıza böyle bir ekran çıkıyor. İlk önce, ClearType'ı aç butonuna tıklayalım.

Prime777.png

ClearType'ı aç tıkladığımız zaman yazılar direkt düzelmiş olacak.

İleri dedikten sonra kendinize göre burayı ayarlayın, direkt sonraki diyerek geçmeniz sıkıntı çıkarmayacaktır.

Prime777.png

Hepsine sonraki dedikten sonra karşımıza böyle bir ekran gelecek. "Son" tıklayarak kapatabiliriz, ClearType'ı açmış olduk.

Prime777.png

Arama yerine ClearType yazıyorum fakat ClearType çıkmıyor / açılmıyor. Ne yapabilirim?

2 farklı yöntem var, normalde arama yerine ClearType yazınca çıkması lazım fakat çıkmadığını düşünelim.

1- Çalıştır üzerinden ClearType açma!

• Klavyemizden Windows tuşu + R tuşuna basarak çalıştır'ı açalım.
  • Açılan çalıştır penceresine cttune yazalım ve enter basalım, ClearType açılmış olacaktır.

Prime777.png

1662847749351.png

2- Denetim Masası üzerinden ClearType açma!

Windows'un arama yerine Denetim Masası yazarak girelim.

Prime777.png

Görünüm ve kişileştirme menüsüne girelim.

Prime777.png

"Yazı tipleri" yazana tıklayalım.

Prime777.png

Sol menüden "ClearType metnini ayarla" yazısına basalım.

Prime777.png

ClearType tekrar açılmış olacaktır.

1662847749351.png

Görsel efektler kısmından "En iyi görünüm için ayarla" veya "En iyi performans için ayarla" seçeneğini yaptıktan sonra ClearType otomatik kapanıyor, tekrar açmanız gerekiyor.

Son düzenleme:
Şu "En iyi görünüm için ayarla" seçeneğini kullanıyorum ben hep, daha önce açmaya gerek duymadım ama bu seçenek otomatik olarak açmıyor muydu? Bende de şu ekran görüntüsündeki gibi görünüyor:
ClearType açık:

1662847210482.png
Sorun yok sanırım?

Yaptıktan sonra eski haline nasıl döndürebiliriz?

Açtığın gibi kapatacaksın, geri düzelir.

Şu "en iyi görünüm için ayarla" seçeneğini kullanıyorum ben hep, daha önce açmaya gerek duymadım ama bu seçenek otomatik olarak açmıyor muydu? Bende de şu ekran görüntüsündeki gibi görünüyor:

Sorun yok sanırım?

Ben her zaman yeni Windows kurulumu yaptığım zaman bu ayar kapalı olarak geliyordu. @fusedd'in dediği gibi ekran yazı tipi kenarlarını düzelt açık olunca otomatik ClearType açılıyor sanırım.

@Chris W4lker ClearType açmanı öneriyorum.

@CHRİS W4LKER.

Son düzenleme:
Açtığın gibi kapatacaksın, geri düzelir.

Ben her zaman yeni Windows kurulumu yaptığım zaman bu ayar kapalı olarak geliyordu. @fusedd'in dediği gibi ekran yazı tipi kenarlarını düzelt açık olunca otomatik ClearType açılıyor sanırım.

@Chris W4lker ClearType açmanı öneriyorum.

@CHRİS W4LKER.
Hocam, siz beni etiketleyip bunu yazdığınız zaman banlıydım. "Banım bitince yanıtlarım" dedim ama öylece unutmuşum. Hemen bir deneyeyim açmayı.

1663505826411.png

@408157 hocam bu şekil oldu. Sanki eskisinden çok daha beyazımsı bir değişik oldu. Yeni olduğu için garip gelmiş olabilir. Bir kalsın bakarız duruma sonra, teşekkür ederim :)

Hocam, siz beni etiketleyip bunu yazdığınız zaman banlıydım. "Banım bitince yanıtlarım" dedim ama öylece unutmuşum. Hemen bir deneyeyim açmayı.

1663505826411.png

@408157 hocam bu şekil oldu. Sanki eskisinden çok daha beyazımsı bir değişik oldu. Yeni olduğu için garip gelmiş olabilir. Bir kalsın bakarız duruma sonra, teşekkür ederim :)
Ben ClearType açarken o metinleri seçme kısmında direkt devam devam demedim. Bazılarını değiştirdim. Acaba o yüzden mi böyle oldu?

Son düzenleme:
Ben ClearType açarken o metinleri seçme kısmında direkt devam devam demedim. Bazılarını değiştirdim. Acaba o yüzden mi böyle oldu?

Kendinize göre ayarladığınız için olabilir, ben direkt devam deyip geçiyorum.

Kendinize göre ayarladığınız için olabilir, ben direkt devam deyip geçiyorum.
Aynısını deneyeyim tekrardan bir dakika.

1663506264142.png

Güzel ya, güzel güzel kalsın. Hatta önce ve sonra ekran görüntüsü atayım ama biraz bulanık çıktığı için ekran görüntüsünde anlaşılmayabilir.

ClearType açmadan önce;
1663506323193.png

ClearType açtıktan sonra;
1663506344206.png

@408157 Hocam bunu açtıktan sonra yazılar çok değişik olmaya başladı ya. İlk başta farketmedim ama böyle yazılar daha bulanık gözükmeye başladı bunu açınca. Bunu açmadan önce daha iyiydi. Acaba nasıl eski haline getireceğim?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı