UEFI Olmayan BIOS'lar için Clover Bootloader Kurma Rehberi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Clover_Logo.jpg

Standart Bios anakartlı bilgisayarlar içindir. UEFI anakartlı bilgisayarlarda da bu yöntem çalışabilir ancak bu anlatımda onu anlatmayacağım. Hedefim EFI olmayan bilgisayarlar :).

Gerekli Dosyalar:
İşlemler:
  • Öncelikle indirdiğimiz son sürüm Clover BootLoader dosyamızı çift tıklayıp arşivden çıkarıyoruz ve arşivden çıkan kurulumu çift tıklayarak açıyor.
  • Daha sonra kurulacak disk bölümümüzü seçiyoruz ve customize (özelleştir) butonuna tıklayarak aşağıdaki seçimleri yaparak install (kur) yapıyoruz.

1.png

2.png
  • Kurduktan sonra indirdiğimiz ayar dosyasını çift tıklayarak arşivden çıkarıyoruz ve arşivden çıkan klasörün içindeki config.plist dosyamızı kopyalayıp; (Clover'ı kurduğumuz bölümdeki) EFI --> CLOVER --> konumuna yapıştırıyoruz ve değişimi onaylıyoruz.
  • İndirdiğimiz Clover BootLoader kextlerini çift tıklayark arşivden çıkarıyoruz ve çıkan klasörün içindeki kextleri kopyalayıp; (Clover'ı kurduğumuz bölümdeki) EFI --> CLOVER --> kexts --> konumundaki 10.6, 10.7, 10.8, 10.9 ve Other klasörlerinin içerisine yapıştırıyoruz.
Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatıp Clover BootLoader'ın tadını çıkarıyoruz. (Açılışta açılacak diskimize yön tuşları ile gelip Enter tuşuna basarak açıyoruz veya fare ile çift tıklayarak açıyoruz. Açılışta sitemimizin 5 saniye içinde otomatik açılması için ise Clover kurulu diskimizin adını MacHDD olarak değiştiriyoruz.)

Not: Clover BootLoader ile Boot Camp programı çalışacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu zor Kemal. Bir kaç denedim UEFI filan diyor. Uğraşmak lazım chamelon eski kara düzen kolay.

Şu an Clover kullanıyorum. Çok fazla detay ve özelleştirme barındırıyor. Daha önce seninde dediğin gibi sisteme özel oluyor. Hatta anakartta UEFi desteği olmamasına rağmen. GUID yapılandıması ile gelen EFİ bölümünden boot edebiliyorum.

Ayrıca yaptığınız küçük bir ayar değişikliğinin sonucu hemen açılışa iyi veya kötü olarak yansıyor. Chamelon yaptığınız ayarlama yanlış bile olsa açılıyor. Böyle olunca hem öğretmiyor hem de ileride sorun yaşama ihtimalini arttırıyor. Tabi yanlış da düşünüyor olabilirim.

Clover ileri zamanlar içerisinde tek olacak gibi geliyor :) Hem de 1 numara.

Tabi Hacintosh devam ederse.:)
İmza konusundaki yazılarınızı okumuştum. :)

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı